Бивш световен рекордьор ще участва на IV-ия маратон в Каварна (+видео)

Бивш световен рекордьор ще участва на IV-ия маратон в Каварна (+видео)

Състезанието е тази събота, Novsport.com ще го излъчи пряко

Бившият световен рекордьор Герт Тис от Република Южна Африка ще вземе участие в четвъртото издание на Международния маратон - „Каварна 2012”, съобщиха на пресконференция организаторите на събитието, което е тази събота (12 май), предаде репортер на Novsport.com.
 
Заявени са участници от 20 страни. Очакват се над 350 души да стартират в трите дистанции (800 м, 10 км и 42,195 км). Освен Тис, който спира часовниците на 2:06:33 часа на най-дългия пробег през 1999 г., личат имената и на шампиона на Италия Доменико Рикарди, на победителките от предишните три маратона в Каварна – Светлата Коухан (Блрс – 2009), Даниела Чирлан (Рум – 2010), Наталия Черкез (Молд – 2011), както и на Надежда Семилетова от Русия, която е три пъти втора в досегашните издания на маратона.

Novsport.com ще излъчи на живо маратон "Каварна 2012" идната събота! 
 
Наградният фонд на надпреварата отново е 70 хиляди лева и е осигурен от община Каварна. Победителите при мъжете и жените от маратона  ще получат по 10 000 лева. Шампионите могат да увеличат наградата си до 13 500 лв., тъй като организаторите от Българската федерация по лека атлетика и Община Каварна са предвидили и допълнителни бонуси за поставени рекорди – 1200 лв., в случай че се подобри постижението на трасето 2:16:32 часа при мъжете и 2:38:41 часа при жените, и допълнителни 2000 лв., ако времената слязат под 2:10:00 ч и 2:23:30 ч респективно.

 
Тази година Каварна е домакин на Световното първенство по полумаратон на 6 октомври, едно от петте най-големи състезания на ИААФ през 2012 г.
 
По този случай президентът на Българската федерация по лека атлетика Добромир Карамаринов заяви: "2012 г. минава под логото на 100 г. световна атлетика – нашата международна федерация, знаете – това е най-голямата организация в света, не само спортна, по принцип със своите 214 страни-членки. И тази година ИААФ празнува 100 години, като пет са основните атлетически серии, една от които вече мина: това е Световното първенство в Истанбул в зала. Следващата седмица е Световната купа по спортно ходене в Саранск, като България ще участва. Третата проява е Световното първенство за юноши и девойки в Барселона. Четвъртата е атлетиката на Олимпийските игри (в Лондон). И петият град е Каварна. Представете си рекламата, имиджът, които имат България, които имат Каварна в рамките на тази 100-годишнина в спорт номер едно. Така че на 6 октомври в Каварна целият атлетически елит начело с борда на Световната федерация, естествено с президента Ламин Диак, вицепрезидентите Коу, Сергей Бубка ще бъдат в Каварна, всички звезди от бяганията. 6 октомври ще бъде един празник. И всички прояви естествено минават под този знаменател.”

 
„Маратонът в Каварна в събота, на 12-ти, няма да бъде като генерална репетиция за това състезание. „Тест-ивентът” ще бъде на 1 септември – полумаратон на същото трасе – това е Балканският шампионат и Държавното първенство по полумаратон.”
 
Маратонът в събота ще се съчетае по традиция и с националния шампионат по това време, посочи Карамаринов.
 
Тази година маратонът ще се съчетае и с кампанията "Да почистим България", съобщи градоначалникът на Каварна Цонко Цонев. „В 09:30 часа стартира маратонът, а в 13:00 часа ще стартираме с почистването на цялата община", каза кметът.

Специални гости ще бъдат членове на Турската федерация, като един от тях ще даде старта на състезанието. „Пистата ще се приведе според указанията на ИААФ. Ще се направят съответните поправки, за да може да отговаря на изискванията за Световното първенство по полумаратон. Мисля, че отново ще направим едно силно състезание в Каварна", уверен е Цонев.   

 
Федерацията благодари и за подкрепата на основния си спонсор – Първа инвестиционна банка.
 

"За нас е чест, че за втора поредна година активно подкрепяме федерацията по лека атлетика", заяви маркетинг директорът на ПИБ Илона Станева. "Нашата позиция винаги е била да подкрепяме българският спорт. Стараем се по този начин да подобрим и да изградим един добър имидж на България.” 





Георги Павлов беше избран за президент на БФЛА

За вицепрезиденти бяха избрани доц. Гутев и д-р Димитров

Георги Павлов: Ще се погрижа на следващото събрание легендите ни да попаднат по право в УС

Ивет Лалова има място, обяви той

Клубовете-инициатори на извънредното общо събрание на БФЛА: Всички решения на сегашния т. нар. УС от 1 август досега са нелегитимни

Извънредното събрание ще се проведе въпреки бездействието на настоящото ръководство

Георги Павлов: Три месеца, в които не говорих за посоки – показах ги

Избраният за председател на Българска федерация по лека атлетика (БФЛА) Георги Павлов направи равносметка за свършеното от него през изминалите три месеца начело на организацията.

Иван Колев се ангажира да увеличи значително бюджета на БФЛА

Кандидатът за президент на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) Иван Колев се ангажира да увеличи значително бюджета на централата през следващите две години за подпомагане развитието на българската атлетика и постигането по-силни резултати, особено сред младите състезатели.

Наказаха за допинг по-бърз от Юсейн Болт

Американски спринтьор, който преди време подобри дългогодишен рекорд на Юсейн Болт, получи четиригодишно наказание, което поставя под сериозно съмнение олимпийското му бъдеще.

Повече от 1500 души ще стартират в Бургаския маратон

Сериозни бонуси за общо 22 600 лева ще бъдат разпределени по време на предстоящия тази неделя Маратон Бургас

Поканиха всички деятели по лека атлетика на Общото събрание на БФЛА

Избраният за президент на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) през август Георги Павлов покани всички деятели и представители на клубове от страната да присъстват на Общото изборно събрание на централата на 8 ноември (събота) от 14:30 часа в частното международно училище "Свети Георги" в София.

Служители откраднали над 1,5 млн. евро от Световната атлетика

Световната атлетика съобщи в четвъртък, че е открила системни кражби от служители на организацията, които в рамките на няколко години са достигнали до над 1,5 милиона евро.