Контузия спря Саръбоюков за Европейското отборно по лека атлетика

Контузия спря Саръбоюков за Европейското отборно по лека атлетика
Източник: БГНЕС

Европейският шампион на скок дължина в зала от Апелдоорн 2025 Божидар Саръбоюков отпадна заради травма от състава на България за Европейското отборно първенство по лека атлетика във втора дивизия, което ще се състои в Марибор (Словения)  на 28 и 29 юни, съобщиха от БФЛА.

20-годишният Саръбоюков не е възстановен, след като изкълчи глезен при загрявката преди турнира от Диамантената лига в Рим на 6 юни. 

Саръбоюков е заменен в тима от бронзовия медалист на троен скок от Европейското първенство за юноши до 18 години в Йерусалим 2022 Васил Русенов, който на 21 май в София постигна личен рекорд на скок дължина със 7.27 метра и дели третото място в националната ранглиста за сезона.

В състава при мъжете са включени 17 състезатели, а при жените са 15, като при дамите в по две дисциплини ще участват Лиляна Георгиева (800 и 1500 метра) и Ивелина Милкова (гюле и диск)

Съперници на българите във втора дивизия са тимовете на домакина Словения, на Белгия, Турция, Норвегия, Словакия, Румъния, Дания, Сърбия, Хърватия, Естония, Кипър, Латвия, Ирландия, Австрия и Израел.

Първите три отбора в крайното класиране печелят промоция за първа дивизия, а последните три изпадат в третия ешелон.


Състав на България за Европейското отборно първенство по лека атлетика във втора дивизия:

 Жени
 100 метра: Радина Величкова 
 200 метра: Кристен Радуканова
 400 метра: Андреа Савова
 800 метра: Лиляна Георгиева
1500 метра: Лиляна Георгиева
5000 метра: Милица Мирчева
 100 метра с препятствия: Никол Андонова
 400 метра с препятствия: Кристина Борукова
3000 метра стипълчейз: Билсерин Сюлейман
скок височина: Ирен Саръбоюкова
овчарски скок: Мария Капушева 
скок дължина: Пламена Миткова 
троен скок: Габриела Петрова 
гюле: Ивелина Милкова
диск: Ивелина Милкова 
чук: Теодора Андреева
копие: Лили Стойчева-Иванова

Мъже
 100 метра: Никола Караманолов
 200 метра: Христо Илиев
 400 метра: Тодор Тодоров 
 800 метра: Мартин Балабанов 
1500 метра: Мартин Проданов 
5000 метра: Иво Балабанов 
 110 метра с препятствия: Станислав Станков 
 400 метра с препятствия: Момчил Поптолев
3000 метра стипълчейз: Павел Здравков 
 скок височина: Тихомир Иванов
 овчарски скок: Алекс Любенов  
 скок дължина: Васил Русенов
 троен скок: Лъчезар Вълчев
 гюле: Тодор Петров
 диск: Деян Гемижев 
 чук: Валентин Андреев 
 копие: Красимир Велчев

Посрещнаха с цветя и чекове най-добрите млади атлети от Европейското първенство в Тампере

Сребърният медалист в бягането на 110 метра с препятствия Християн Касабов и бронзовият на троен скок Зинга Барбоза Фирмино се завърнаха в София след Европейското първенство по лека атлетика за младежи и девойки до 20 години в Тампере (Финландия).

Посрещат атлетите с премии

Медалистите от европейското първенство за юноши и девойки под 20 г. по лека атлетика се прибират тази вечер от Тампере, а на летище София ще бъдат посрещнати с премии. 

Дисквалификация донесе бронза за Зинга Фирмино в тройния скок!

Зинга Барбоза Фирмино остана само на 4 сантиметра от бронзовия медал в тройния скок на Европейското първенство по лека атлетика за младежи и девойки под 20 години в Тампере

Християн Касабов със сребро и национален рекорд на 110 метра с препятствия!

Християн Касабов продължи с великолепното си представяне и във финала на 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика в Тампере

Ива Деливерска аут от финала на 100 м с пр. на ЕП по лека атлетика

Ива Деливерска не успя да се класира за финала на 100 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в Тампере, Финландия.

Касабов е на финал на 110 м с пр. на Европейското по лека атлетика

Християн Касабов се класира за финала на 110 м с пр. на Европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в Тампере, Финландия.

Ива Деливерска на полуфинал на Евро 2025

Младата ни състезателка ще търси място във финала

Християн Касабов постави нов национален рекорд

Българинът се класира за полуфиналите на Евро 2025

Сияна Бръмбарова е финалистка на скок дължина

Младата българка ще се бори за златото