Наказаха треньор за принуда за старт в щафета

Наказаха треньор за принуда за старт в щафета

След случая спринтьорката Кристина Тимановска поиска убежище в Полша

Бившият треньор на олимпийския тим по лека атлетика на Беларус Юрий Майсевич получи петгодишна забрана заради ролята си в събитията довели до шокиращото заминаване на спринтьорката Кристина Тимановска от Олимпийските игри в Токио през 2021 година, обявиха от Атлетическия съюз за интегритет (AIU).

Майсевич бе признат за виновен от дисциплинарния трибунал в нарушаване на кодекса на Световната атлетика.

Тимановска отказа да се качи на полет за родината си от Токио, когато бе отстранена от Олимпиадата против волята й, след като публично се оплака от решението на националните треньори да я включат в щафетата на 4 по 400 метра, което не е традиционната й дисциплина. Спринтьорката избяга в Полша, твърдейки, че се страхува за безопасността си, ако се завърне в Беларус.

Световната атлетика й даде разрешение да се състезава за Полша след изчакването на обичайния тригодишен период при смяна на националността.

Действията на Юрий Майсевич бяха определени от трибунала като злоупотреба с власт и бе установено, че той е предоставил невярна или неточна информация в навечерието на напускането на Олимпийското село от страна на Кристина Тимановска, обявиха от AIU.

63-годишният треньор, който прекрати кариерата си през май, "е незабавно забранен за участие в каквото и да е качество във всеки аспект на леката атлетика или каквато и да е дейност в обхвата на Световната атлетика или нейните регионални асоциации и федерации-членки", се добавя в становището.

Майсевич бе обвинен след като оттеглянето на Тимановска беше отнесено към Атлетическия съюз за интегритет от Международния олимпийски комитет и Световната атлетика на 30 септември 2021 година.

"Това решение представлява значителен успех за правата на спортистите в леката атлетика. Достойнството на всички спортисти е от първостепенно значение и трябва да се направи всеки опит да се гарантира, че средата, в която се състезават, е свободна от тормоз, малтретиране и недобросъвестност сделки от всякакъв вид", заяви председателят на AIU Дейвид Хауман.

RUN BULGARIA стартира в Созопол

Първото състезание от веригата RUN BULGARIA за 2026 година ще бъде „Созопол рън“ на 4 и 5 април, съобщиха организаторите.

Лошо! Тежка контузия спира Пламена Миткова за световното

Най-добрата българска атлетка Пламена Миткова е с тежка контузия и няма да може да атакува норматива за участие световното първенство в зала в Полша (20-22 март).

Националният рекордьор на 60 м Христо Илиев: Този сезон ще остане в историята

Националният рекордьор в спринта на 60 метра Христо Илиев заяви, че се гордее с постиженията си през зимния сезон, но най-доброто тепърва предстои.

Marca за Саръбоюков – българският „звяр“, който разтърси леката атлетика

"Той е звяр!“, гласят коментари по негов адрес в социалните мрежи.

Божидар Саръбоюков сред най-добрите в Европа в три дисциплини

Божидар Саръбоюков потвърди отличната си спортна форма по време на националния шампионат по лека атлетика в зала „Фестивална“ през уикенда.

Саръбоюков триумфира със златен требъл

Българинът покри и норматив за Европейското в скока на височина