Нов епизод от скандала! Маратонът на София е на "Работническо дело"

Нов епизод от скандала! Маратонът на София е на "Работническо дело"

Изплъзна се и решението, взето единствено от политически фигури, че е избран клуб по триатлон “Лъвско сърце”, който е обвързан с бивш депутат от ПП-ДБ

Един конкурс, обявен от общината в София за маратона на столицата, разбуни духовете през последните дни. Изплъзна се и решението, взето единствено от политически фигури, че е избран клуб по триатлон “Лъвско сърце”, който е обвързан с бивш депутат от ПП-ДБ.

Интересното е, че за първи път в общината в дискусия не са включени експерти по транспорт и спорт. Заради това вероятно и всичко не е обявено публично. Стигнало се е до тайно гласуване, което е доста странно. Всъщност маратонът дали въобще е на общината? По закон той е във федерацията по лека атлетика, а историята показва, че София повече е пречила, отколкото помагала.

Началото е дадено през далечната 1983 г. от градския съвет на БСФС и вестник “Работническо дело”. Състезанието е за Наградата на София, но без да се намесва общината. Или ако има някакви претенции за собственост към него, трябва да са от наследника на официоза на ЦК на БКП. През първите години призовани от партия, училища, предприятия, федерация и клубове, в него се включват над 20 000 участници. Някои си спомнят огромните колони от бегачипо тогавашния булевард “Владимир Илич Ленин”, днес “Цариградско шосе”. До разклона за Нови хан и обратно към стадион“Васил Левски”. По това време в България има само два маратона - този на “Работническо дело” през май и републиканският в Дупница през есента. 

С идването на промените на 10 ноември всичко се променя. Правят се опити да се привлече общината, но кметът Александър Янчулев е категоричен, че пари за бягане няма да дава. Така с помощта на спонсори състезанието оцелява. По различни маршрути и пълна ненавист от страна на столичани. Състезателите се оплакват, че бягат като хамстери на малки обиколки, а шофьорите са бесни, че за малко хора се блокират булеварди. Заглавията в пресата са “Маратонци затвориха София” и “Бизнесмени пропускат срещи заради задръстванията от бегачи”. Маратонът се провежда на дата, на която са намерени парите от спомоществователите, без общината отново да участва.

Като цяло въпреки трудностите състезанието е съхранено, а тогава дори се дава голяма награда - автомобил Toyota. Колата печели победителят при мъжете или при жените в зависимост от силата на резултата им по точковата сравнителна таблица на ИААФ.

Кризата обаче не прощава. През 2009, 2010 и 2011 г. реално в София, остава без реален маратон. Въртят се обиколки в Студентски град на 16, 18 и 26 км. Една от причините е, че от общината са категорични, че няма да затварят улици в центъра заради някакво състезание. Но все пак се запазва летоброенето.

Класическата дистанция се завръща през 2012 г. Появява се сайтът на маратона, въвеждат се чиповете. Трасето е измерено със съвременни уреди, а не с велосипед и получава сертифициране от ИААФ.

2016 година се включва и държавата. Прави се веригата “Бягането начин на живот”, която се финансира от спортното министерство, оглавявано тогава от бившия бегач на дълги разстояния Красен Кралев. Тя обхваща трите маратона в Стара Загора, Варна и София. Осигурява се джакпот, който привлича вече и
доста елитни състезатели.

Организаторите придобиват и бронзов статут от ИААФ, което означава, че състезанието е валидно за нормативи за олимпийски игри и световни първенства. Така набързо се превръща в доста апетитна хапка.

Георги Банов, 24 часа

Ивет Лалова и нейната нова философия за живота

Бившата спринтьорка сподели как й се отразява майчинството и как да живеем по-щастливо

Трима наши атлети ще участват на Световното първенство в зала в Китай

Вижте кои ще представляват България в Нанцзин

Силна конкуренция за Саръбоюков на световното

Двойният олимпийски шампион Милтиадис Тентоглу се завръща в сектора за скок на дължина

Домакините спечелиха класирането по медали на европейското по лека атлетика

България на 13-о място след титлата на Саръбоюков

Саръбоюков на родна земя: Мечтая да съм винаги сред медалистите

Европейският шампион заяви, че вече гледа към следващото състезание

Пламена Миткова остана на шесто място в скока на дължина

Тя направи най-добрия си опит - 6.63 метра от втория си опит

ИСТОРИЧЕСКО! Божидар Саръбоюков е европейски шампион! (ВИДЕО)

Той спечели титлата с последния опит

Габриела Петрова: Спортистът в мен е ядосан

Габриела Петрова завърши на седмо място на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Апелдорн с 13.51 метрa

Габриела Петрова стана седма в Европа

Габриела Петрова завърши на седмо място във финала на троен скок на Европейското първенство по лека атлетика в зала в нидерландския град Апелдоорн