Отвъд скоковете на Божидар Саръбоюков

Отвъд скоковете на Божидар Саръбоюков

Преди медалите са състезанията у дома по брой коремни преси и лицеви опори

Божидар Саръбоюков е име, което вече прославя България по света. Той е млад и амбициозен, но зад впечатляващите му скокове се крие една история за момче от малкия град Харманли, което обича спорта, семейството си и спокойствието на родния край. Нека надникнем в живота му извън пистата и открием какво го прави толкова специален.

Начало, подчинено на коремни преси и лицеви опори

Само преди две седмици Божидар спечели европейската титла в скока на дължина в зала в Апелдоорн (Хол). Той победи основният си конкурент Матиа Фурлани (Ит) в последния опит само с 1 см – 8.13 срещу 8.12 м.

Божидар не е от онези деца, които са чакали да бъдат насочени към спорта – той сам го е намерил. Още на 4 години малкият Божидар правел лицеви опори и коремни преси у дома, сякаш инстинктивно усещал, че движението е неговото призвание. Баща му стимулирал Божидар и сестра му Ирен да се състезават помежду си, но и често родителят също се включвал в надпреварите кой ще направи най-много коремни и лицеви опори, скачали и скок дължина от място. По-късно, като ученик, Божидар се пробвал и във футбола, играейки като нападател, но това било само кратко отклонение. Истинската му страст се разкрила в леката атлетика, където скоковете станали негов начин да изрази себе си. Интересно е, че пътят му можел да тръгне и в друга посока – баща му Петко искал да го насочи към тениса, но една травма в ръката променила плановете. И може би това е било за добро, защото днес Божидар е сред най-ярките звезди на българския спорт.

Семейството – опората зад успеха

Рядката фамилия Саръбоюков, която идва от жълтия мустак на прадядото на Божидар (б.а. от турски език саръ буюк – жълт мустак), вече излезе от границите на Харманли. В живота на Божидар семейството играе огромна роля. Баща му Петко, майка му Десислава и сестра му Ирен са не само негови най-верни фенове, но и хората, които го държат здраво стъпил на земята. Ирен, която също е лекоатлетка и се състезава в скок на височина, разбира отлично брат си – двамата споделят не само гени, но и любов към спорта. Петко Саръбоюков често споделя гордостта си от сина си, като вярва, че Божидар може да стигне още по-далеч.

Божидар не крие привързаността си към родния си град. „Тук се чувствам спокоен и сигурен“, казва той, когато говори за Харманли. Това е мястото, където тренира и се връща след всяка победа, за да си почине и да презареди батериите. Условията за тренировки в Харманли не са блестящи, а дори само преди няколко сезона има нормална зала за подготовка. А е имало и дни, особено в коронавирус пандемията, в които Саръбоюков тренира и в автосервиза на треньора си.

За момента спортът е центърът на живота за Божидар и стадионът е любимото му място. Той вече е и студент в Националната спортна академия „Васил Левски“.  

Димитър Карамфилов – вторият баща и наставник с визия

Нито един разказ за Божидар не би бил пълен без името на неговия треньор Димитър Карамфилов. За младия атлет той е много повече от наставник – „като втори баща“, както го описва Саръбоюков-старши. Карамфилов е човекът, който вижда потенциала в Божидар още от ранното му детство и го води с търпение и мъдрост към върховете. Божидар посвещава европейското си злато от Апелдоорн именно на своя треньор - „Знам колко много е чакал този момент.“

Успехи, които вдъхновяват за… салта

Спортните постижения на Божидар са впечатляващи. Той е европейски шампион в скока на дължина, медалист от световни и европейски първенства за юноши, участник в Олимпийските игри в Париж 2024. Уникалното при него е, че е блестял в три дисциплини – скок на височина, скока на дължина и троен скок – нещо рядко срещано в леката атлетика. А радостта от най-успешните скокове на състезание Саръбоюков отпразнува със задно салто.

Детската мечта на Божидар да спечели 100 медала вече е изпълнена. Какво следва? Едно е сигурно – това е само началото.

Снимки: БГНЕС

Койнаре кандидатства за балкански крос

Трасето, което с дължина 1 километра, беше демонстрирано от състезатели на клуба

Наш треньор получи признание от Европейската атлетика

Главният треньор на атлетически клуб Спартак Койнаре Данаил Ненков получи признание от Европейската атлетика

Тийнейджър на котата на Юсейн Болт

Гаут Гаут, 17-годишното дете-спринтьор от Австралия, продължава по пътя си към световната слава.

Литовец подобри световния си рекорд в мятането на диск

Олимпийският вицешампион  Миколас Алекна (Литва) подобри собствения си световен рекорд в мятането на диск на турнир по лека атлетика в Рамона (Оклахома, САЩ).

Ингебригтсен срещу Джош Кър на Диамантената лига в Лондон

Това ще бъде първи сблъсък между двамата на британска земя

Започна регистрацията за 42-рия Софийски маратон

Бегачи от България и чужбина вече могат да се запишат на дистанции от 5 км, 10 км, 21 км и 42 км

Скандалната история на шампиона

Петър Дачев между кокаина, треньорските успехи и златните медали в леката атлетика

Mесец до Wings for Life World Run – най-голямото благотворително бягане в света

Събитието ще се проведе едновременно в над 190 държави по света

Световният рекорд на 100 м е застрашен

Ако нова технология бъде одобрена, постижението на Болт ще бъде подминато