Швейцарка спечели спринта на 200 м на Европейското

Швейцарка спечели спринта на 200 м на Европейското

Вижте подробности

Швейцарката Муджинга Камбунджи сложи край на всякакви надежди за двойна победа на Великобритания в спринта, като победи Дарил Нейта на 200 метра при жените след фотофиниш на Европейското първенство по лека атлетика в Рим (Италия).

Рамо до рамо по правата, Камбунджи беше тази, която е наведе в последния момент на финала и спечели само със стотна от секундата - 22.49 срещу 22.50 на Нейта. Французойката Елен Парисо взе бронзовото отличи с 22.63 секунди.

За швейцарката това е второ злато в дисциплината след Мюнхен 2022.

Австрия завоюва първа титла на шампионата, след като Виктория Хъдсън стана първа на копие при жените с 64.62 метра. След нея се наредиха Адриана Вилагош (Сърбия) с 64.42 и Мари-Терезе Обст (Норвегия) с 63.50.

Естонецът Йоханес Ерм събра 8764 точки, за да спечели златото в десетобоя. За него това е първа титла на открито. Ерм надделя над Сандер Скотхайм (Норвегия) с 8635 и Макенсън Глети (Франция) с 8606 точки.

Двукратният световен шампион от Франция Кевин Майер, световен рекордьор в състезанието от 10 дисциплини, завърши пети зад защитаващия титлата си Никлас Каул, но беше доволен, че постигна квалификационна норма за домашната си Олимпиада в Париж.

Британският женски квартет в състав Аша Филип, Ейми Хънт, Дина Ашър-Смит и Дезире Анри достигна спокойно финала на щафетата 4 по 100 метра с 42.25 секунди, най-доброто време в Европа тази година.

Но мъжкият квартет на 4 по 100 метра Си Джей Уджа, Джона Ефолоко, Ричард Килти и Ромел Глейв завърши последен в серията си с 39.60 и ще пропусне финала.

Преди последния ден на Европейското първенство в класирането по медали водят домакините от Италия с общо 20 отличия, от които десет златни, седем сребърни и три бронзови. На второ място св Франция с 13 (4, 3, 6), а на трето Норвегия с 6 (3, 2, 1).

Саръбюков се завръща в сектора след европейското първенство

Емоциите от Европейското първенство в Бирмингам още не са утихнали, но за Божидар Саръбоюков предстои нов старт в Диамантената лига.

Д-р Александра Начева? Атлетката ни с големи амбиции извън пистата

Докато българската лека атлетика все още празнува историческия бронзов медал на Александра Начева в тройния скок от европейското първенство в Бирмингам, самата атлетка разкрива, че животът ѝ извън спортната писта е също толкова амбициозен и неочакван.

Александра Начева дебютира на Диамантената лига

Атлетката скача в Силезия

Маринела Нинева завърши на 37-о място в маратона на Европейското

Тя преодоля трасето от 42.195 километра с най-добър личен резултат за сезона от 2:40:58 часа

Шефът на Световната атлетика коментира ниската пощаемост на Европейското във Великобритания

Президентът на Световната Атлетика Себастиан Коу омаловажи опасенията, че ниската посещаемост на Европейското първенство по лека атлетика в Бирмингам (Великобритания) може да попречи на кандидатурата на Лондон за домакинство на Световното първенство през 2029 година.

Очакват се рекордните 11 000 участници на Wizz Air Sofia Marathon 2026

Рекордните около 11 хиляди бегачи се очаква да се включат в Wizz Air Sofia Marathon 2026 с пет дисциплини в два дни, обявиха организаторите на проявата, която ще се състои на 10 и 11 октомври по улиците на българската столица.