17-ата Българска антарктическа експедиция отлита за Южния полюс на 12 ноември

17-ата Българска антарктическа експедиция отлита за Южния полюс на 12 ноември

Задачата на екипа, който ще стъпи пръв в Антарктида е да подготви българската база за новия сезон.

Шест учени влизат в първия екип, който е част от 17-ата българска антарктическа експедиция и ще отлети за Ледения континент на 12 ноември. Това обяви официално проф.д-р Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически инситут и ръководител на експедицията.

Задачата на екипа, който ще стъпи пръв в Антарктида е да подготви българската база за новия сезон. Втората група от експедицията включваща 9 души потегля за Ледения континент на 14 декември. Тяхната цел ще е да започнат изследванията на Антарктида. Към средата на януари 2009 г на към Южния полюс ще се отправи и последната група, в която има и биолог, който ще изследва флората и фауната на Ледения континент. Цялата експедиция ще се прибере в България през март идната година.

При 17-ото си посещение на Антарктида българския изследователски екип ще се включи в международн научен проект, който има за цел да изследва измененията на климата във връзка с глобалното затопляне.

„Полярните райони са най-чувствителни когато става въпрос за нарушаването на екологичния баланс, коментира пред журналистите проф.д-р Христо Пимпирев. Проектът е подкрепен от еврокомисията и в него ще се включат учени от Испания, Германия, Португалия,както и техни колеги от Аржентина, Чили и Бразилия.

„Тази година се навършиха 20 години от стъпването на първата българска експедиция в Антарктида. Най-големия успех за нас е, че винаги се връщаме без жертви. Това се дължи не само на късмет, а и на добра организация и екипировка, допълни проф. Пимпирев. Той благодари специално на ръководството на най-голямата българска фирма за производство на зимна екипировка "ДИЕЛ", която вече шеста година спонсорира експедицията ни, като изработва специалните екипи за членовете й. Дрехите за 17-ото участие на България на Ледения континент са направени от 100 отделни части, които са изработени от здрави, устойчиви и предпазващи от суровите атмосферни условия материи, които са от последните технологични нововъведения в този бранш. В знак на благодарност проф. Пимпирев награди президентът на „ДИЕЛ” Лъчезар Главинов с почетен плакет „Златен пингвин”. Търговският и PR директор на фирмата Илко Илков се обърна към българския бизнес с призив да подкрепи активно Антарктическата ни експедиция.

Решено: Гръцка актриса ще запали Олимпийския огън за Зимните игри догодина

Мери Мина ще играе ролята на върховната жрица

ЦСКА с нова кампания – „Армейска памет“

Феновете на „червените“ помагат за новия музей на клуба

Лудогорец отново подкрепи кампанията „Мовембър“

През целия месец ноември футболистите на шампиона ще носят върху своите екипи емблематичния символ на инициативата

Ибрахимович: Липсва ми адреналина от терена

Златан Ибрахимович разкри, че му липсва прилива на адреналин от моментите на терена

Левски поздрави защитник

Оливер Камдем празнува своя 23-ти рожден ден

Полицаи нахлуха в съблекалня със съдебна заповед

Случката се разиграва в световните квалификации на зона КОНКАКАФ

Ед Шийрън грейва на екипите на Барселона

От Барселона официално потвърдиха, че в предстоящото Ел Класико срещу Реал Мадрид на 26 октомври ще заменят на фланелките си логото на основния си спонсор “Спотифай” с това на най-новия албум на Ед Шийрън, а именно Play.

Почина Манчестър Юнайтед

България и светът на футбола загубиха не просто фен — а символ на любовта към Манчестър Юнайтед.

Легенди на Челси демонстрираха уважение към България

На благотворителния двубой между легендите на Челси и Ливърпул, игран в събота