Опълченците на Шипка оживяват във филм - (ВИДЕО)

Опълченците на Шипка оживяват във филм - (ВИДЕО)

Архитект Пламен Мирянов и фондация „Нашият дом е България“ отбелязват 3 март с поклон към историята ни

Архитект Пламен Пламенов Мирянов и фондация “Нашият дом е България” отбелязват 3 март с поклон към историята ни

Героичната сага на опълченците на Шипка е пресъздадена в новия филм от архитект Пламен Пламенов Мирянов и неговата фондация „Нашият дом е България“. Филмът ще бъде излъчен навръх националния празник на едноименния исторически връх по време на голям тържествен концерт сутринта от 10,30 часа.

Иначе премиерата на „Опълченците на „Шипка“ беше на 2 март на площад „Севтополис“ в Казанлък.

Това е пореден патриотичен проект на архитект Мирянов, посветен на България и нейните велики герои и исторически моменти.

Авторът и режисьор на филма припомня подвига от Шипченската епипея, записан в историческата памет като пример за върховна саможертва, безстрашност и себеотрицание. Чрез художествена импресия и възстановка лентата връща зрителя в преломните години 1876-1878.

Кадрите са заснети край връх Шипка и около Паметника на свободата там и озвучени със стиховете на гения Иван Вазов от „Епопея на забравените“. В баталните сцени участват националните гвардейци, монаси и актрисата Галина Димитрова. „Епопеята“ се чете много емоционално и прочувствено от актьора Янко Лозанов, който е и рецитатор в Представителния ансамбъл на въоръжените сили при Националната гвардейска част.

Ирония на съдбата поставя снимачния екип и гвардейците в изключително тежки метеорологични условия докато снимат филма, което придава допълнителна автентичност на кадрите. Наложило се в сложната зимна обстановка екипът да получи съдействие и помощ от 61-ва Стрямска механизирана бригада заради силни снегонавявания и почти непроходими пътища.

Филмът „Опълченците на Шипка“ е създаден със съдействието на Министерството на отбраната и е част от поредицата документални филми на фондация „Нашият дом е България“, посветени на важни събития и личности от българската история. Мисия на фондацията от години е повдигането на националния дух и достойнство и съхраняването на изконните български традиции. 

 

Бончо Генчев: Избягах от България след разговор с Илия Павлов (ВИДЕО)

Бившият нападател се върна към началото на футболния си път

Вуелтата - третата колоездачна обиколка или нещо повече?

Любопитна информация за Вуелтата преди нейното начало

Карлос Насар замени гимнастичка с волейболистка

Световният рекордьор залитна по състезателка на ЦСКА

Фронтменът на Iron Maiden се състезава на турнира по фехтовка

Брус Дикинсън винаги е бил известен не само с това, че е водещ вокалист на британската рок група Iron Maiden, но и с широк спектър от възможности като пилот-авиатор, историк, както и с дълбоката си любов към фехтовката.

„Феникс на доброто“ с ново дългосрочно партньорство с „Очи на 4 лапи“

Фондация „Очи на 4 лапи“ има над 20 години опит в обучението на кучета водачи и асистенти и успешно реализира 107 дипломирани кучета – всяко от тях станало част от живота на човек в нужда.

ЦСКА представи третия си екип – изцяло черен

С изчистена черна визия и фини акценти

Посветиха песен на Левски

В нея участва звездата на българския рок Звездомир Керемидчиев-Звезди

Член на Изпълкома и адвокат на Черно море празнува рожден ден днес

Днес Михаил Статев навършва 47 години

Бивш нападател на Левски впечатли с танц (ВИДЕО)

Рикардиньо на плейоф в Шампионска лига