Днес стартира 31-ото издание на рали "Дакар"

Днес стартира 31-ото издание на рали "Дакар"

Пустинята Атакама и планините Андите заменят Сахара като маршрут през тази година, като ралито ще премине през Аржентина и Чили.

Днес стартира 31-ото издание на най-престижното автомобилно състезание - рали "Дакар". Пустинята Атакама и планините Андите заменят Сахара като маршрут през тази година, като ралито ще премине през Аржентина и Чили.

Състезанието през миналата година бе отменено в навечерието на неговия старт поради съображения за сигурност. Причините за взетото решение са опасенията за сигурността на участници и зрители при напрегнатата обстановка в Мавритания, където преминават няколко от етапите на състезанието.

Общо 539 автомобили, мотоциклети и камиони ще застанат на старта и ще преминат през 10 аржентински провинции и три в Чили по време на 15-дневната надпревара. Най-високият етап ще бъде при 4700 метра надморска височина през планинската верига Андите. 10-ият етап на 13-ти януари ще бъде най-дълъг - 670 км през пустинята Атакама в Чили, един от най-горещите региони в света.
 
Ралито ще стартира в Буенос Айрес, ще измине над 9500 км преди да се завърне отново в аржентинската столица. Мицубиши ще търси своя 13-и успех в надпреварата и 8-ми поред в съперничеството си с Фолксваген. Японският тим има трима победители в ралито в лицето на Стефан Петерханзел (Франция), Люк Алфан (Франция) и Хироши Масуока (Япония), а Фолксваген е воден от двукратния световен шампион по автомобилизъм Карлос Сайнс (Испания). Испанецът спечели шест от общо 14-те етапа на рали "Дакар" 2007, но Стефан Петерханзел спечели за трети път в кариерата си.
 
Ферари отново над всички в "24-те часа на Льо Ман"

Ферари спечели за трета поредна година най-престижното автомобилно състезание за издръжливост "24 часа на Льо Ман"

Шоуто Red Bull Showrun Sofia не разочарова, Цолов за първи път в болид на Формула 1 (ВИДЕО)

В шоуто участва и легендата Дейвид Култард

Ожие спечели Рали Сардиня за рекорден път

Себастиен Ожие с Тойота спечели Рали Сардиния, шести кръг от Световния шампионат по автомобилизъм на различни настилки

Муньос и Йончю записаха дебютните си победи в Мото 3 и в Мото 2

Испанецът Давид Муньос и турчинът Дениз Йоючю записаха дебютните си победи в класовете Мото 3 и Мото 2 в състезанието за Голямата награда на Арагон, което е осми кръг за сезона.

Марк Маркес спечели спринтовото състезание от Гран при на Арагон в MotoGP

Двукратният шампион Франческо Баная с Дукати завърши едва на 12-то място днес

Дейвид Култард обеща грандиозно шоу в София

Автомобилното събитие Red Bull Showrun Sofia 2025 е със свободен вход за всички любители на високи скорости и майсторски умения при шофирането

Никола Цолов: За мен е сбъдната мечта да се кача в болид от Формула 1

"Феновете могат да очакват страхотно събитие, аз със сигурност ще настръхна от шума", каза той

Себастиен Ожие води в автомобилното рали Сардиния

Осемкратният първенец от отбора на Хонда измина днешните шест скоростни отсечки за 1:10:33.1 часа

BMW CE 02: Защо електрическият мотор е умна инвестиция за градския човек?

Надали има човек, който тайничко да не завижда на всеки моторист, който безпроблемно преодолява всички задръствания в натоварения трафик.