Франческо Баная спечели ГП на Тайланд в MotoGP

Франческо Баная спечели ГП на Тайланд в MotoGP

Пилотът на „Дукати“ се доближи до лидера в генералното класиране Хорхе Мартин

Франческо Баная с "Дукати" се представи отлично на мократа от дъжд писта "Бурирам", спечели Гран При на Тайланд в клас MotoGP и намали изоставането си от лидера в шампионата Хорхе Мартин до 17 точки.

Действащият световен шампион Баная се възползва от грешки на Мартин с "Прамак Рейсинг" и Марк Маркес с "Грезини Рейсинг", за да спечели с време 43:38.108 минути и да запише девета победа за сезона в шампионата по мотоциклетизъм на писта.

Мартин завърши втори на 2.905, докато Педро Акоста  (Испания, Red Bull GASGAS Tech3) е на трета позиция с пасив от 3.800 секунди.

"Тази сутрин след загрявката не бях толкова щастлив, но искам да благодаря на моя отбор. Разгледахме данните, разбрахме какво да правим. Имаше повече вода на асфалта и беше по-добре за мен. Много съм щастлив", каза Баная.

Мартин остава начело в класирането при пилототе с 453 точки, докато Баная е втори 436 при две оставащи състезания. На трета позиция е Маркес с 356 точки към момента.

Италианецът Баная започна състезанието от първа позиция, но Мартин поведе в първия завой с характерния си силен старт.

Въпреки това, лидерът в световния шампионат, който имаше проблеми с навигирането в коварните условия и не можа да намери най-добрата си форма на хлъзгавия асфалт, излезе от пистата в петата обиколка и даде предимството на двукратния шампион.

Грешката на Мартин го свали на трето място зад Баная и Маркес и той беше принуден да се задоволи с гледането на струята вода, издигаща се от задната гума на Маркес през следващите няколко обиколки.

Попитан за състезанията в дъжда, Мартин каза: "Нивото, което демонстрираме, мисля, че не много хора могат да разберат колко бързо караме, дори и при тези условия".

Шесткратният световен шампион Марк Маркес натисна газта по средата на състезанието и бързо се придвижи в рамките на половин секунда от Баная. Италианецът успя да осуети опитите на испанеца да го измести от върха, а Маркес катастрофира в 15-ата обиколка. Хорхе Мартин пък вече беше загубил позиции пред Бания и не можеше да направи нищо, за да предотврати победата на италианеца.

Маркес успя да се качи обратно на мотора си и да поднови състезанието, завършвайки 12-и.

Енеа Бастианини, който спечели спринта в събота, стартира втори, но направи слаб старт, преди да се разбие и в крайна сметка да завърши на 14-о място.

Следващият, 19-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм предстои в Малайзия от 1 до 3 ноември.

MotoGP: Марко Бедзеки спечели домакинското Гран при на Италия

Тимът на Априлия направи дубъл в Италия

Раул Фернандес спечели спринта на Гран при на Италия в MotoGP

Испанският пилот на Трекхаус постигна първата си победа в спринта

MotoGP: Марко Бецеки и Хорхе Мартин с рекорди на пистата „Муджело“

Съотборниците в Априля над всички преди Гран При на Италия

Марк Маркес се завръща за ГП на Италия този уикенд

Испанецът е готов две операции по-късно след падането в Льо Ман

Цолов след поредното наказание: Това е предателство, всеки път ще се връщам по-силен!

Българският пилот във Формула 2 Никола Цолов получи скандално наказание след финала на основното състезание в Монреал, в което той завърши на 4-о място

Скандално наказание изпрати Цолов извън точките

Българският пилот Никола Цолов получи десетсекундно наказание, с което бе пратен от четвърто на 12-о място в основното състезание в Канада от Формула 2.