Shell Eco-marathon Европа 2009: Два български тима на старта

Shell Eco-marathon Европа 2009: Два български тима на старта

200 отбора ще се състезават от 7 до 9 май 2009 г. на пистата EuroSpeedway Лаузиц в Германия, следващия домакин на Shell Eco-marathon.

200 отбора ще се състезават от 7 до 9 май 2009 г. на пистата EuroSpeedway Лаузиц в Германия, следващия домакин на Shell Eco-marathon.

Отборите вече са на старта на тазгодишното издание на Shell Eco-marathon 2009, едно от най-известните в света предизвикателства пред студентите в областта на автомобилното инженерство. Днес организаторите на Shell Eco-marathon Европа обявиха своя избор на близо 200 отбора от Европа и други страни, които ще се състезават от 7 до 9 май 2009 г. за най-ефективно използване на горивата. Големият въпрос е кой ще подобри рекорда от 2005 г. за изминаване на 3 836 км с еквивалента само на един литър гориво.
 
2009 година - историческа година
2009 година ще отбележи 25-то издание на състезанието, което става все по-популярно с всяка изминала година от своя старт през 1985 г. 2009 г. отбелязва и преместването на Shell Eco-marathon на ново място - пистата EuroSpeedway Лаузиц в Германия, третата в историята на събитието и разположена централно в сърцето на Европа. Завършена едва през 2000 г., EuroSpeedway Лаузиц е модерен комплекс, който се слави с репутацията на предизвикателна писта, точно от такава се нуждаем за Shell Eco-marathon Европа.
 
Най-голямото разнообразие досега
С новите отбори, които се присъединяват към състезанието, броя на участващите националности никога не е бил толкова голям. През 2009 г. Shell Eco-marathon Европа ще приветства екипи от повече от 25 европейски държави, както и от Северна Африка и Азия. Сред новодошлите страни са Австрия, Люксембург, Малайзия, Мароко, Пакистан, Тайланд и Украйна. Присъствието на 12 азиатски отбора е доказателство за нарастващата популярност на състезанието на този континент. Затова през 2010 г. ще дебютира специално издание Shell Eco-marathon Азия.
 
Гордостта на България
Shell Eco-marathon Европа събира на едно място студенти от университети и ученици от технически училища. Тази година два български екипа ще участват на състезанието в Германия. Отборите, които ще представят страната ни, са от Технически университет – София и Технически университет - Варна.
 
Миналата година екипът на ТУ – София представи страната ни за първи път в състезанието Shell Eco-marathon на пистата Ногаро във Франция. Под ръководството на доц. Борислав Трайков студентите конструираха автомобил с хибридно задвижване, с който се състезаваха в категория „Градски тип”.
 
Нарастващата популярност на категорията „Градски тип”
Отборите могат да участват с автомобили, използващи различни конвенционални или нетрадиционни горива в две категории: „Прототипи” или „Градски тип”. „Прототипите” имат аеродинамична форма и футуристичен дизайн, докато автомобилите от „Градски тип” са създадени според правилата за традиционните пътни превозни средства и повече приличат на колите, които сме свикнали да виждаме по пътищата.
 
Категорията „Градски тип”, въведена през 2003 г., става все по-популярна напоследък. През 2009 г. 28% от състезаващите се коли са в категорията „Градски тип”, което е увеличение с 20% спрямо броя им през 2008 г. Отборът на Технически университет – София за втора поредна година ще стартира в категорията „Градски тип ”, докато отборът на Технически университет – Варна ще демонстрира своите умения в категория „Прототипи”.
 
Едно мотивирано събитие
Енергийната ефективност и устойчивата мобилност са и винаги са били причината за съществуването на Shell Eco-marathon. А предизвикателството не е единствено на пистата: една от основните цели на Shell Eco-marathon е да окуражи студентите, които участват в състезанието, да развият кариера в различни инженерни области, които се занимават с разработване на енергийно ефективни технологии. Shell Eco-marathon предлага на студентите както възможността да допринесат за бъдещето на енергийната ефективност, така и отличен практически опит, който ще подпомогне образованието им.
 
Цолов: Вярвам, че ще карам във Формула 1

С нетърпение очаквам момента, в който ще ми звъннат от Ред Бул, призна пилотът

Бен Сулайем спечели втори мандат начело на ФИА

Президентът на Международната федерация по автомобилизъм (ФИА) Мохамед Бен Сулайем получи втори четиригодишен мандат начело на централата, след като остана без съперници в гласуването на Генералната асамблея в Ташкент, Узбекистан.

Силно състезание за Никола Цолов, но без точки (ВИДЕО)

Българинът финишира 12-и за финал на годината

Страхотен Никола Цолов с първи подиум във Формула 2 (ВИДЕО)

Той направи страхотно състезание

Никола Цолов излиза във втория си спринт от Формула 2 днес

Българският пилот Никола Цолов излиза във втория си спринт във Формула 2

Стюардите наказаха Никола Цолов след квалификацията с три места

Никола Цолов беше наказан от стюардите на Гран При на Абу Даби след края на квалификацията във Формула 2

Никола Цолов: Надявам се на чист старт и добро състезание утре

„В Катар имахме добро състезателно темпо, надявам се, че и този път ще е така", каза пилотът

Никола Цолов ще започне от първа линия спринта в Абу Даби

Българинът зае девета позиция в квалификацията

Никола Цолов даде 15-о време в тренировката преди Гран при на Абу Даби

Българинът Никола Цолов даде 15-о време в свободната тренировка преди Гран при на Абу Даби във Формула 2. Българският пилот на Кампос Рейсинг направи обиколка в рамките на 1:40.389 минути на 5.281-километровото трасе "Яс Марина".