СНИМКИ: „Нощта на скоковете“ очарова с доблест, мъжество и зрелище

СНИМКИ: „Нощта на скоковете“ очарова с доблест, мъжество и зрелище

Не само състезателите бяха наградени в „Арена Армеец“

С невероятен спектакъл пред повече от 11 000 зрители в столичната „Арена Армеец“ завърши Световния шампионат по мотокрос фрийстайл за 2013 година. Зрителите станаха свидетели на прекрасните изпълнения на световния елит, а един безпрецедентен момент на феърплей ще остане за дълго в спомените на феновете.

Давид Риналдо и Либор Подмол си оспорваха световната титла, като преди началото на състезанието бяха разделени само от една точка. С всеки изминал скок вълнението и напрежението на публика и състезатели се покачваше, за да се стигне до предпоследния опит на французина Риналдо. Той не успя да укроти мотора си при приземяването и се удари в предпазната страна, в следствие на което получи фрактура на ръката. Вместо да се възползва от открилия се шанс за победа, намиращият се на втора позиция Подмол изправи на крака зрителите по трибуните и спечели оглушителни и продължителни овации, след като не изпълни последния си скок, в знак на съпричастност и уважение към своя съперник.

„Не смятам, че направих нещо специално. На пистата може и да сме конкуренти, но преди всичко сме хора. Освен това Давид е шампионът и напълно заслужава титлата“, скромно коментира Подмол, който остана втори в генералното класиране и пети от надпреварата в София. Световен шампион за 2013 година е Давид Риналдо, а трети e Брис Исо (Франция).

В надпреварата в „Арена Армеец“ триумфира Майкъл Мелеро от Испания, който спечели и признанието на феновете с атрактивния си стил. След него се нареди Риналдо, а трети в София стана победителят през 2011 година Реми Бизуар. Публиката бе наелектризирана от изпълненията на звезди като Дани Торес и Петер Пилат, които обаче останаха в сянката на своите съперници. 

Италианецът Масимо Бианкончини отново доказа, че няма конкуренция в специалните скокове. Световният рекородьор в дисциплината „Maxxis Highest Air” (висок скок) преодоля недостижимите за останалите състезатели 8 метра и 70 сантиметра, а след това с лекота победи и в „Best whip jump” (най-добър камшичен скок).

Не само състезателите бяха наградени в „Арена Армеец“. Организаторите от Българската федерация по мотоциклетизъм, в лицето на нейния президент- Богдан Николов и председателя на организационния комитет за Grand Prix Bulgaria Румен Петков заслужиха отличието за „Най-добре оранизиран кръг от Световния шампионат по мотокрос фрийстайл“. БФМотоциклетизъм получава това признание за трета поредна година.

„За пореден път се убедих, че България е една от най-подготвените страни в света за всеки един шампионат. Това несъмнено  беше най-доброто съзтезание през годината. Страната ви отново се справи перфектно и станахме свидетели на едно истинско зрелище. За мен винаги е било чест и привилегия да бъда тук, сред приятели. Поздравявам всички от федерацията по мотоциклетизъм, начело с неуморния Богдан Николов и неговия екип, както и поздравявам всички българи и им пожелавам здраве, късмет и семейно щастие през новата година“, сподели президентът на комисия „Мотокрос и Супермото“ към Международната федерация по мотоциклетизъм д-р Волфганг Сръб, който връчи престижната награда на организаторите.

„Много съм щастлив за казаното по адрес на България от д-р Волфганг Сръб. Този човек е изключителен професионалист и думата му означава много за всички приятели на мотоциклетния спорт по света. Успехът и признанието да сме най-добри организатори е следствие на отличната екипна работа. Наградата е за цяла България, защото, справяйки се по този великолепен начин, ние повишаваме имиджа на страната ни пред целия свят“, сподели Румен Петков.

Класиране от състезанието в София:
1. Майкел Мелеро (Испания), КТМ - 418 точки
2. Давид Риналдо (Франция), "Ямаха" – 402
3. Реми Бизоар (Франция), "Кавазаки" – 393
4. Петер Пилат (Чехия), КТМ – 382
5. Либор Подмол (Чехия), "Ямаха" – 331

Крайно класиране в Световния шампионат за 2013 година:
1. Давид Риналдо (Франция), "Ямаха" - 161 точки
2. Либор Подмол (Чехия), "Ямаха" – 154
3. Брис Изо (Франция), "Ямаха" – 114
4. Майкел Мелеро (Испания), КТМ – 111
5. Петер Пилат (Чехия), КТМ – 103

Цолов спечели точки на "Имола"

Българският пилот с добро каране във Формула 3

Никола Цолов трети в Италия

Никола Цолов записа втори подиум от началото на сезона във Формула 3, след като завърши трети в спринтовата надпревара на пистата „Имола“ в Италия.

Марк Маркес спечели спринта на Гран при на Франция в MotoGP

Испанският пилот на Дукати излезе начело в класирането

Марк Маркес катастрофира, брат му Алекс спечели в Испания и го бутна от върха в MotoGP

Братята Маркес са спечелили 4 от досегашните общо 5 състезания през сезона

Марк Маркес с нов триумф в MotoGP

С победата Марк Маркес увеличи на 20 точки преднината си в генералното класиране

Федерер ще открие "24 часа на Льо Ман"

Роджър Федерер ще даде старт за тазгодишното автомобилно състезание 24 часа на Льо Ман през юни, съобщиха организаторите в четвъртък

Цолов влезе във видео играта на Ф1

От EA Sports обявиха списъка с пилотите, които ще присъстват в играта

Марк Маркес спечели и голямата гонката от MotoGP в Катар

Испанският пилот на Дукати Марк Маркес спечели Гран при на Катар в MotoGP

Марк Маркес спечели спринтовото състезание в Катар в клас Мото GP (ВИДЕО)

Испанецът от отбора на Дукати водеше във всички обиколки, след  като тръгна от първа позиция