Здравословният начин на живот е все по-актуален тренд за една част от младежите. Но успоредно с това има и друго широко разпространено явление – употребата на наркотици. Стремежът към по-добра физическа форма, психически баланс и успех в образованието и кариерата, може да се окаже ключов двигател за превенция на дрогата, категорични са експертите.
В свят, в който младите хора са постоянно подложени на натиск, изкушения и несигурност, посланието „Моето тяло, моето здраве“ вдъхновява младежите да изградят пълноценен и активен начин на живот. Инициативата е част от националната кампания „Знам за наркотиците, но не употребявам“, която се реализира онлайн и залага на информация за наркотиците от експерти, подкрепа на диалога по темата и позитивен личен пример.
Алтернатива на зависимостта: обичай себе чрез здравословен избор
В основата на кампанията стои вярата, че младите хора няма да се забъркат с дрогата, не защото им се забранява, а защото имат ред други причини да не си го причиняват. Младежите имат нужда не просто от забрани, а от алтернатива. Тази алтернатива идва под формата на здравословни навици – физическа активност, балансирано хранене, емоционална устойчивост и социална свързаност.
„Моето тяло, моето здраве“ не поучава, а предлага реални инструменти за изграждане на нова култура на грижа към себе си. Кампанията има ясно дефинирани цели: повишаване на информираността относно вредата от наркотиците, насърчаване на здравословен начин на живот и създаване на положителни поведенчески модели сред младежите.
Спортът – най-добрата превенция
Кампанията припомня, че физическата активност не е просто полезна – тя е жизнено необходима. Доказано е, че редовното движение подобрява настроението, намалява нивата на стрес и тревожност и дори има превантивен ефект срещу депресивни състояния. В същото време, тя възпитава дисциплина, целеустременост и самоуважение – ценности, които директно се противопоставят на културата на бягство и зависимост.
Кампанията приканва младежите да спортуват по начин, който им доставя удоволствие – било то чрез бягане, танци, плуване, колоездене или отборни спортове. Посланието е ясно: тялото не е враг, който трябва да променяме на всяка цена, а партньор, за когото трябва да се грижим.
Връзката между физическата активност и психичното здраве е изследвана в проучване, в което три групи пациенти лекуват депресия с лекарства, тренировки и комбинация от двете. Въпреки че първоначално всички групи имат еднакво подобрение в нивата на щастие, заключението от проучването е наистина интересно. Шест месеца по-късно, за да се види как се справят в дългосрочен план, трите групи са тествани отново. 38% от участниците, лекувани с медикаменти, отново изпадат в депресия, 31% от „комбинираната“ група - също. Групата, която лекува депресията с тренировки, се представя най-добре – към депресията се връщат едва 9%.
Храната като съюзник на доброто здраве
Преходът към здравословно хранене е още една важна стъпка в мисията на „Моето тяло, моето здраве“. Всеки ден се сблъскваме с десетки рекламни послания за „бърза“ храна, енергийни напитки и изкуствени стимуланти, които ще отговорят на бързия ни живот, моментната нужда и консуматорското ежедневие. Кампанията се стреми да обърне тази тенденция, като предоставя достъпна и разбираема информация за ползите от балансираното и пълноценно хранене, което е част от цялостната грижа за себе си. Правете промените бавно, откажете нездравословните закуски и напитките със захар, спортувайте, движете си и спете достатъчно, са само част от полезните съвети за добра кондиция на тялото и ума.
Здравословната диета не означава лишения, а осъзнат избор. Какъвто е изборът да не приемаш вещества, които ти вредят под всякаква форма – било то храна, големи количества алкохол или наркотици.
Ролята на личния пример и подкрепящата среда
Превенцията не може да съществува в изолация – тя изисква изграждането на общност, в която младежите се чувстват чути, разбрани и подкрепени. Именно затова в рамките на кампанията се провеждат дискусии, семинари и онлайн срещи, в които млади хора споделят лични истории, предизвикателства и успехи. Част от темите са:
Какво знаем за наркотиците?
Как да подобрим средата и да намалим рисковите фактори?
Сподели и помогни на младите хореа, които имат зависимост към наркотиците.
· В секцията „Искам да споделя, искам да знам!" в платформата на кампанията „Знам за наркотиците, но не употребявам“ могат да бъдат намерени съвети за трудните ситуации. Целта е да се премахне стигмата на младежката зависимост и в крайна сметка да премахне пречките пред младите хора (и техните близки) да потърсят помощ навреме. Според експертите, българското общество е толерантно към наркотиците, но за сметка на това стигматизира зависимите, което прави борбата с дрогата още по-трудна както обществото, така и за отделния човек, попаднал в капана.
Неслучайно избрахме за имена на отделните части на кампанията „Знам за наркотиците, но не употребявам“, „Искам да споделя, искам да знам“ „Моето тяло, моето здраве“ - тези послания са покана към младите хора да се вгледат в себе си и да поемат отговорност за живота си – не от страх, а мотивирани за собственото си бъдеще. В свят, в който границата между свободата и самоунищожението е все по-тънка, тази инициатива предлага нещо безценно – алтернатива, вдъхновена от движение, грижа за себе си и осъзнатост, казват от сдружение „Социални иновации“.
Научете повече за кампанията на www.youths-project.eu Онлайн кампания "Моето тяло, моето здраве" – Facebook.
Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Национална програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023-2025) на Министерството на младежта и спорта по договор: 25-00-53/21.11.2024 г.
Бенефициент: Сдружение „Социални иновации“