Левски поздрави легендата Добромир Жечев

Левски поздрави легендата Добромир Жечев

Софианецът навършва 77 г.

Днес легендарният бранител на Левски Добромир Георгиев Жечев навършва 77 години. Роден на 12 ноември 1942 г. в София, той играе за „сините“ от 1969 г. до 1975 г. (193 мача и 16 гола).
 
Шампион на България е през 1970 и 1974 г. с Левски, носител на купата на страната през 1968 със Спартак и през 1970 и 1971 г. с Левски. Има 369 мача и 20 гола в „А“ група. За „сините“ има 14 мача и 3 гола в евротурнирите (3 мача за КЕШ, 7 мача за КНК и 4 мача с 3 гола за купата на УЕФА).
 
Има 73 мача и 2 гола в националния отбор, като 9 пъти е негов капитан. Дебютира на 16 юни 1961 г. при победата с 2:0 над Финландия в Хелзинки. Последният му мач е на 1 юни 1974 г. срещу Англия в София (0:1). Има 2 мача за "Б" националния, 2 мача за младежкия и 9 мача с 1 гол за юношеския национален отбор.
 
Участва на СП-1962 в Чили (в 1 мач), СП-1966 в Англия (в 3 мача), СП-1970 в Мексико (в 2 мача, вкарва гола срещу Мароко, за равенството 1:1) и СП-1974 в Германия – той е единственият български футболист с 4 участия на световно първенство. Европейски шампион за юноши през 1959 г. Играе сигурно и всеотдайно, с висок спортен дух. "Заслужил майстор на спорта" от 1965 г.
 
Като треньор води гръцките Арис, Янина и Верия. Помощник-треньор на националния отбор, а веднъж е начело на тима заедно с Цветан Илчев, Янко Динков и Йончо Арсов.
 
По-късно е треньор на „Левски“ от 1981 до 1983 и през 1988/1989 г. (носител на купата на страната през 1982 г.), Хасково, Беласица, Локомотив  (Горна Оряховица), Дунав, Ботев (Враца), Академик (Свищов), а също и на отбори в Кипър, Саудитска Арабия и Алжир.
 
„ПФК Левски поздравява Добромир Жечев с празника и му пожелава здраве, щастие, лични и професионални успехи и много незабравими мигове, които да му носи любимият син отбор”, пишат още от „Герена”.

 

Минчев и Краковия не успяха да победят конкурента си за челните места Висла Плоцк (ВИДЕО)

Българинът започна като титуляр

Боримиров с лаконичен коментар: Загубихме може би защото отборът на Славия ни надигра (ВИДЕО)

Той бе разочарован след поражението

Веласкес коментира защо е направил толкова промени и обяви: Искахме, но не можехме (ВИДЕО)

Треньорът на Левски обясни причините за загубата от Славия

Венци Стефанов щастлив: Славия преподаваше, а Левски си записваше (ВИДЕО)

Босът на "белите" бе много доволен от успеха

Ратко Достанич: Възходът на Славия се дължи изцяло на футболистите (ВИДЕО)

"Стана един хубав мач", каза треньорът на Славия след 2:0 над Левски

Мартин Георгиев се изцепи: Славия - Левски е най-голямото дерби в българския футбол

Бранителят на "белите" бе на седмото небе след успеха

Славия удари тежко Левски - 2:0 (ВИДЕО)

"Сините" трагични на Овча купел

Арсенал представи 16-годишни близнаци

Еквадорските халфове ще се присъединят към лондонския клуб през август

Хаджиевски: Спартак (Варна) заслужаваше поне равенство срещу Ботев (Враца)

"Контролирахме играта, имахме и положения"