Как ще стартират ЦСКА и Лудогорец в групите на Лига Европа?

10 декември 2019 13:45 Емил Арсов

Министър Кралев награди Антоанета Стефанова за двата медала от Европейското по шахмат

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев награди с почетен плакет на ММС Антоанета Стефанова, която спечели два медала от Европейското първенство за жени по ускорен шахмат и блиц в Монте Карло.

Българската гросмайсторка завърши втора в надпреварата на блиц и трета при рапида.

Почетни плакети на ММС получиха и младите състезателки Габриела Антова, Надя Тончева и Нургюл Салимова.

Те се представиха отлично в отделните възрастови групи. При 18-годишните Антова се нареди първа при рапида и на блиц, същото постижение записа и Надя Тончева при девойките до 14 години.

При 16-годишните Нургюл Салимова завърши първа при рапида и втора на блиц.

Благодарение на доброто си представяне в Монте Карло нашите състезателки повишиха своя ЕЛО-рейтинг. По време на шампионата Антоанета Стефанова изигра общо 24 партии като спечели 16 от тях. В момента българката се намира на 20-то място в ранглистата на Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) с рейтинг 2476. Нургюл Салимова също е в топ 100 при жените. Тя е на 91-ва позиция с ЕЛО 2372. Салимова е една от трите най-млади състезателки в първата стотица на класирането.

Министър Кралев и момичетата от националния отбор обсъдиха възможността ММС да закупи нови компютърни конфигурации, с които те да се подготвят за големите състезания.

През 2020 година предстои шахматната Олимпиада, а според председателят на Българската федерация по шахмат 1928 Руслан Тошев женският ни отбор е изграден от силни състезателки, които могат да постигнат добри резултати.

“След дълъг период на проблеми в българския шахмат момичетата от националния отбор са повод да погледнем положително към този спорт у нас. Сега е моментът да се привлекат хора, които да помагат за развитието на шахмата”, коментира министър Кралев.

На срещата присъства и члена на УС на БФШ 1928 Маргарита Войска.