Министър Кралев: Цено Ценов беше мъдър човек, балансьор, ерудит и администратор от най-високо ниво

Министър Кралев: Цено Ценов беше мъдър човек, балансьор, ерудит и администратор от най-високо ниво

"Загубата на личност от неговата величина предизвиква огромна скръб. Поклон пред светлата му памет!"

С голямо прискърбие научих вестта за кончината на Цено Ценов. Напусна ни един достоен човек, който посвети живота си на спорта, обяви спортният министър Красен Кралев в профила си във Фейсбук по повод кончината на шефа на европейската борба. 

 
"Напусна ни мой приятел и голям спортен ръководител. Цено Ценов беше мъдър човек, балансьор, ерудит и администратор от най-високо ниво с огромен опит, доказан авторитет в световната и европейската борба. Уважаван навсякъде той допринесе за имиджа на българския спорт. За него моралът и достойнството бяха сред водещите ценности за човека. Напусна ни личност, която може да служи за пример на всяко едно поколение
 
Цено Ценов управляваше дейността на Европейската федерация по борба в продължение на 24 години. През петте си мандата като президент той работеше неуморно за развитието на любимия си спорт, като беше фактор в централата още от нейното основаване през 1978 г. През 2002 г. Ценов беше избран и на ръководна позиция в управата на Международната федерация по борба, за да заеме по-късно и поста вицепрезидент.
 
Цено Ценов беше сред авторитетите на ръководни постове и в българския спорт. Бивш председател на Българската федерация по борба, дългогодишен член на Българския олимпийски комитет и изпълнителен директор на Фондация "Български спорт”. В началото на тази година имах честта да му връча най-високото държавно отличие в областта на спорта - “Венец на победителя”, като доказателство за огромната заслуга, която има към развитието на родния спорт.
 
Изказвам най-искрените си съболезнования на семейството и близките на Цено Ценов. Загубата на личност от неговата величина предизвиква огромна скръб. Напусна ни един от най-големите деятели на българския спорт.
 
Поклон пред светлата му памет!", написа още министърът.
Бяла с пета поредна титла в женското ни хандбално първенство

 Бяла надделя над домакина Етър 64 с 33:26 (16:15) и спечели с 2:0 победи серията от Суперфинала в първенството на България по хандбал за жени.

Алпинистът Георги Колевичин изкачи и Еверест

Постижението на Колевичин от Разлог идва едва две седмици, след като алпинистът изкачи връх Макалу

Нов лидер в генералното класиране на Джирото

Това е Йонас Вингегор, който спечели XIV етап от Обиколката на Италия

Раян Радков спечели Световната купа по спортна гимнастика в Ташкент

Националът Раян Радков спечели златен медал на кон с гривни на Световната купа по спортна гимнастика в Ташкент (Узбекистан).

Мачовете и спортът по телевизията за днес

Вижте кои събития ще бъдат предавани в днешния ден

Алберто Бетиол триумфира в XIII етап от Обиколката на Италия

Италианецът с първа победа от две години насам