СЕНЗАЦИЯ: Резервите на Арсенал обърнаха разсеян Ливърпул за едно полувреме (ВИДЕО+СНИМКИ)

Шампионите поведоха в Лондон, но подариха успеха на „топчиите“ с груби грешки на Ван Дайк и Алисон

Макар да игра без голяма част от титулярите си, отборът на Арсенал успя да постигне неочаквана домакинска победа с 2:1 след обрат над Ливърпул.

Загубата в дербито от 36-ия кръг на Висшата лига означава, че новият английски шампион няма да успее да подобри рекорда на детронирания Манчестър Сити от 100 точки, поставен през сезон 2017/18.

Срещата в Лондон предложи много емоции и затвърди традицията сблъсъците между тези два отбора да са най-резултатни в английския елит.

В двубоите между Арсенал и Ливърпул вече има отбелязани цели 162 попадения, а за последните две основна вина имат Върджил ван Дайк и Алисон от състава на мърсисайдци, посрещнат с шампионски шпалир на „Емирейтс“.

Наставникът на „артилеристите“ Микел Артета направи пет промени сред титулярите си спрямо състава, загубил с 1:2 лондонското дерби с Тотнъм.

Навярно с оглед предстоящия в събота полуфинал срещу Манчестър Сити испанският мениджър на „топчиите“ остави на пейката капитана Пиер-Емерик Обамеянг, а извън стартовите 11 бяха още Ектор Бейерин, Шкодран Мустафи, Сеад Колошинац и Дани Себайос.

Заради травми извън строя на Арсенал пък останаха Бернд Лено, Калъм Чеймбърс, Пабло Мари, Габриел Мартинели и Месут Йозил, докато Еди Нкетия пропусна дербито заради наказание.

Ливърпул от своя страна излезе с почти най-доброто с изключение на контузения капитан Джордан Хендерсън.

В резултат гостите започнаха по-добре мача и още в началните минути Роберто Фирмино нацели гредата, а в 20-ата хората на Юрген Клоп поведоха.

Това стана след една отлична атака, започната именно от Фирмино, който подаде към Анди Робертсън и последният асистира на Садио Мане, за да може сенегалецът да открие резултата с удар отблизо – 0:1.

Попадението бе под номер 17 за Мане през сезона във Висшата лига и негово шесто в 12 срещи с Арсенал.

След това обаче се случи нещо невиждано, защото капитанът на гостите Върджил ван Дайк и вратарят им Алисон допуснаха нетипични грешки и помогнаха на Арсенал за пълен обрат още преди почивката.

В 32-ата минута Ван Дайк сбърка един пас пред наказателното си поле и Александър Лаказет се възползва, за да изравни – 1:1.

Централният защитник на мърсисайдци имаше претенции, че е бил фаулиран от Рийс Нелсън, но те останаха неуважени, а равенството – възстановено, точно 12 минути след първото попадение.

След още 12 „топчиите“ ликуваха отново, защото вратарят Алисон сгреши при изнасянето на топката и Лаказет я отне, след което подаде към Рийс Нелсън и младокът реализира дебютния си гол във Висшата лига, за да направи обрата пълен – 2:1.

При този резултат дойде и почивката, а след нея Ливърпул притисна сериозно своя съперник, настанявайки се почти изцяло в неговата половина.

Вратарят Емилиано Мартинес обаче блесна със страхотна намеса след силен изстрел на Мохамед Салах, а преди това египтянинът не можа да се възползва от истински карамбол в пеналта на Арсенал.

Наставникът на домакините реагира с тройна смяна малко преди изтичането на първия игрови час, докато Юрген Клоп отговори с двойна такава няколко минути по-късно.

Впоследствие една от резервите на мърсисайдци – Такуми Минамино, бе задържан в наказателното поле и гостите поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена.

В добавеното време на срещата Мартинес спаси майсторски опасен изстрел на Александър-Арнолд и в крайна сметка Арсенал се поздрави с успеха.

След него „топчиите“, отправили едва 3 удара в мача срещу 24 на Ливърпул, събраха 53 точки, заемайки деветата позиция във временното класиране.

Ливърпул остана с 93 в своя актив.

Арсенал – Ливърпул 2:1
0:1 Садио Мане 20
1:1 Александър Лаказет 32
2:1 Рийс Нелсън 44

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АРСЕНАЛ: Мартинес, Седрик, Холдинг, Давид Луис, Тиърни, Торейра, Джака, Нелсън, Пепе, Сака, Лаказет;

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд, Гомес, Ван Дайк, Робъртсън, Вайналдум, Фабиньо, Окслейд-Чембърлейн, Салах, Мане, Фирмино;

Търсенето на треньор не може да разсея Байерн преди мачовете с Реал М, смята Тухел