Майк ван дер Руст: Усилената подготовка за VAR ще даде резултати

"Това е деликатна материя", каза нидерландският специалист

Майк ван дер Руст: Усилената подготовка за VAR ще даде резултати

 Майк ван дер Руст може и да не е особено известно име за българския футболен запалянко, но именно той се явява един от най-важните фактори във втората фаза на сезон 2020/21. Нидерландският специалист е отговорник за системата VAR от страна на ФИФА, а задачата му е да наблюдава обучението на родните съдии, тестването, впоследствие – и въвеждането на видео арбитри в Първа лига.

 
Пред медийните канали на БФС Ван дер Руст разкри детайли за работата си, за прогреса на VAR в България, както и за самата дългоочаквана система.
 
„VAR е изключително деликатна материя – необходимо е дълго време за тренировки и подготовка, преди съдиите и видео асистентите да бъдат готови за мачове на живо. Тукашният екип начело с Петър Петров работи чудесно заедно с инструкторите. Те през цялото време напътстват и помагат арбитрите и VAR асистентите за усъвършенстването им, а фокусът е върху протокола, комуникацията и следването на конкретните процедури. На съдиите са необходими доста време и енергия за да научат всичко това и да свикнат, защото работата с VAR изисква много опит, а опитът не се купува от супермаркета. Трябват мачове и много тренировки, докато в даден момент бъдат готови за сериозен мач; а във футбола, и особено в съдийството, след края на мача винаги може да има интерпретации. Някои хора ще кажат, че е имало дузпа, други - не. Съдията трябва да вземе решение. Ако той прецени, че има дузпа, след футболната среща ще има дискусии; хората, които не са съгласни с решението на съдията, ще питат защо видео асистентите не са го информирали. Защото интерпретацията във футбола и в съдийствто винаги ще я има. Дискусиите ще продължат. Това, което искаме е да елиминираме, са големите грешки“, разказва Ван дер Руст.  
 
„Да кажем, че съдията пропусне чист червен картон за удар с лакът в лицето, но това се е случило зад гърба му - VAR асистените ще го видят на мониторите, ще му съобщят, а той ще вземе решение. Ситуацията при дузпа е същата. Съдията отсъжда дузпа, но ако е симулация, асистентите ще го отбележат на екраните и ще поискат от рефера да види още веднъж положението. Но има и ситуации, които подлежат на обсъждане - дали наистина е категорична дузпа или е симулация, защото контактът е такъв, че е спорно дали нарушението е от страна на защитника или преиграване на нападателя. Това винаги ще го има. Засега се работи усилено за подготовката на съдиите и турнирът в Бояна е много добър шанс за тях да практикуват. Той също така е добра възможност за „бъдещето“, защото младите играчи трябва също да свикнат с мачове със системата VAR.”
 
Що се отнася до различните настроения във футболните среди по отношение на въвеждането на VAR у нас, специалистът е категоричен: „Оптимист съм! Работи се усилено и резултатите ще дойдат. Във всеки мач може да има ситуация, за която след края на срещата да си кажеш, че е била трудна за отсъждане, а поради различни причини съдиите ще са се справили по различен начин. Но както вече казах, хората се трудят адски сериозно и това ме изпълва със задоволство. Дали съдиите и VAR асистентите ще бъдат готови, ще разберем в бъдеще. В момента те реферират не мач от Първа лига, а турнир за юноши, който не се излъчва по телевизията, няма голям интерес, различно е. Резултатите ще станат ясни, когато започнат реална работа в мачовете от професионалния футбол, където всичко може да се случи. Обикновено, когато въведем VAR в някое първенство се вижда, че хората по трибуните или пред телевизорите се оплакват. Това е поради липсата на разбиране на протокола. Например - съдията отсъжда корнер, но всъщност трябва да е удар от вратата – и, ако при този корнер се отбележи гол, феновете са недоволни, че видео асистентите не са поправили съдията. Но това не е позволено. Недуразуменията, които се получават според мен не са грешки на съдиите или на асистентите, а се дължат на това, че хората отстрани не са запознати с това какви са функциите и отговорностите на VAR; кое е и кое не е в компетенцията на системата. В крайна сметка главният съдия е този, който взима решението, ако очевидно е грешно, асистентите ще го информират, той ще отиде до монитора, за да види отново положението, и ще вземе своето крайно решение. Съдиите в контролната зала може да са на мнение, че в дадена ситуация дузпа няма, но главният арбитър да види повторението и да не се съгласи с тях. Той е този, който е отговорен за окончателните решения. В положенията за потенциален червен картон, при дузпа, ситуации, които позволяват интерпретации, главният съдия трябва да види повторението и да прецени лично. Комуникацията също има съществена роля. Важно е съдиите да общуват правилно по време на мача, когато е необходимо, и да си дават един на друг основната информация. Когато съдията отсъжда нещо, трябва да информира VAR асистентите за какво точно се отнася, та да имат възможност те да реагират в случай на съмнение.“

Актуално

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1
22:00 18/04 Аталанта - Ливърпул 0:1
22:00 18/04 Марсилия - Бенфика 1:0 (4:2, д.)
22:00 18/04 Уест Хем - Байер Л 1:1
22:00 18/04 Фенербахче - Олимпиакос 1:0 (2:3, д.)
22:00 18/04 ПАОК - Брюж 0:2
19:00 17/04 ЦСКА - БОТЕВ ПД 0:1
22:00 17/04 Ман Сити - Реал М 1:1 (3:4, д.)
22:00 17/04 Байерн М - Арсенал 1:0

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки