БЕЗМИЛОСТНО: Ливърпул разкости Арсенал с 4:0 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Юрген Клоп триумфира след скандал с Артета и зрелищен успех на „Анфийлд“

Очакваното с голям интерес дерби от 12-ия кръг на английската Висша лига между Ливърпул и Арсенал приключи с разгром за мърсисайдци.

Те се наложиха с категоричното 4:0 на своя „Анфийлд“ и отговориха по най-добрия начин на първата си шампионатна загуба през сезона, дошла срещу Уест Хем, като по този начин събраха 25 точки и останаха на 4 от лидера Челси.

Съботният сблъсък бе равностоен до заключителните минути на първото полувреме, но след сериозен скандал между двамата мениджъри домакините показаха, че са по-класни и заслужено спечелиха.

С едно попадение и асистенция се отличи Садио Мане, по веднъж се разписаха Диого Жота, Мохамед Салах и резервата Такуми Минамино, а две голови подавания направи Трент Александър-Арнолд.

Мачът на „Анфийлд“ започна с минута аплодисменти, а първата атака бе в полза на домакините още в 3-ата минута.

Тогава удар на Мохамед Салах премина покрай гредата. Арсенал отговори малко по-късно, с образцова контраатака, спряна с вещина от Върджил ван Дайк.

В 10-ата минута Салах бе изведен зад гърба на защитата, но подаването му към точката за изпълнение на дузпа се оказа твърде силно и нямаше как да бъде засечено от негов съотборник.

Не след дълго Арсенал отново атакува на скорост, ала защитата на Ливърпул успя да се справи с опасността, макар и с известни затруднения.

Първата чиста голова възможност бе за Ливърпул и дойде в 29-ата минута, когато Трент Александър-Арнолд центрира отлично и Тиаго Алкантара засече от воле. Вратарят Арън Рамсдейл обаче спаси, а после Садио Мане не сполучи с опита си за добавка отблизо.

В ответната атака пък Арсенал вкара гол, който бе отменен заради засада.

В 32-ата минута се стигна до един сблъсък на терена, оставен без реакция от съдията, а това доведе до голям скандал между двамата мениджъри.

Микел Артета и Юрген Клоп си крещяха, докато се приближаваха един към друг, като бяха разтървани от своите щабове, след което получиха жълти картони от главния съдия.

Секунди след успокояването на страстите край тъчлинията пък Рамсдейл отново трябваше да показва класа, отразявайки удар отблизо на Салах, а не след дълго боксира уверено и мощен изстрел на Александър-Арнолд.

Вратарят на Арсенал обаче бе безпомощен в 39-ата минута, когато отново крайният бранител центрира, този път от статично положение, а Садио Мане засече с глава отблизо и откри резултата в полза на Ливърпул – 1:0.

Този резултат се запази до почивката и така Ливърпул се оттегли за нея с минимален аванс.

Втората част започна с три поредни грешки на Арсенал при изнасянето на топката.

Първата не бе наказана, тъй като Рамсдейл се намеси, при втората Салах не се възползва, ала при третата прошка нямаше.

Диого Жота открадна топката и напредна в наказателното поле, където финтира стража на „топчиите“, след което прати топката в празната врата и удвои резултата в 52-ата минута.

Последва отлична изява на Рамсдейл, а първото ключово спасяване на колегата му Алисон дойде в 65-ата минута, когато Пиер-Емерик Обамеянг бе изведен на чудесна позиция, ала диагоналният му удар бе отразен.

Няколко минути по-късно габонският нападател бе заменен, а след това Диого Жота трябваше да оформи класическия резултат, защото се озова сам срещу вратаря, ала Рамсдейл отново показа страхотна класа и съумя майсторски да избие.

В 73-ата минута обаче логичното се случи и Ливърпул вкара трети гол. След контраатака Садио Мане намери пред голлинията Мохамед Салах, а той отблизо засече във ватата, за да оформи класиката – 3:0.

Скоро след това в игра се появи Такуми Минамино, който вкара гол буквално с първото си докосване до топката.

Японецът влезе на терена в 76-ата минута, а в 77-ата засече успоредно на голлинията центриране на Александър-Арнолд, за да направи резултата 4:0 и така да сложи точка на спора.

Така Ливърпул записа 6-а поред шампионатна победа над Арсенал с 3 или повече вкарани гола и остави „топчиите“ с 20 точки на петото място във временното класиране на Висшата лига.

Ливърпул - Арсенал 4:0
1:0 Садио Мане (39)
2:0 Диого Жота (52)
3:0 Мохамед Салах (73)
4:0 Такуми Минамино (77)