Радост на „Лаута“: Локомотив е господар на Пловдив! (ВИДЕО)

„Черно-белите“ биха Ботев с 1:0 и изравниха баланса в дербито

Локомотив спечели пловдивското дерби с Ботев от 9-ия кръг на футболната ни efbet Лига.

„Черно-белите“ се наложиха с минималното 1:0 като домакини, за да изравнят общата статистика в най-очаквания мач в Града под тепетата.

След 115 издания на сблъсъка двата отбора вече имат по 41 победи, при 33 равенства, а головата разлика е в полза на „смърфовете“ - 138:135.

Попадение на Бабакар Дион в началото на второто полувреме зарадва феновете на Локомотив, които още в началото влязоха в конфликт с гостуващата агитка.

Ултрасите от двете страни на буферната зона се обстрелваха със сигнални ракети, докато бултрасите използваха и отчупени от стадиона седалки преди да се намеси полицията, за да въдвори ред на „Лаута“.

Първото полувреме премина под диктовката на домакините, но те не успяха да се разпишат до началото на второто, след което отстъпиха инициативата, ала удържаха победата и вече имат 16 точки.

Ботев пък остана с едва 4 в своя актив, след като 2 попадения на Мохамед Брахими бяха отменени. Първо заради засада, а малко преди края и заради нарушение в атака.

Мачът започна с натиск на домакините и в 7-ата минута Бабакар Дион центрира към наказателното поле, където Преслав Боруков стреля, но след рикошет топката прехвърли вратата.

После пък Матеус да Силва пробва задна ножица след корнера, ала неточно. В 10-ата минута Дион изведе Димитър Илиев, чийто изстрел бе блокиран. Не след дълго капитанът на Локомотив отправи мощен изстрел, който обаче бе спасен с вещина от Хидайет Ханкич.

После неговият колега Динко Хоркаш трябваше да отразява удари на Джеймс Ето‘о и Антоан Бароан, а след това успя само да изгледа как опасен шут на Елвис Ману профучава покрай вратата му.

В 37-ата минута Ханкич отрази хубав удар на Дион, за да дойде почивката при резултат 0:0.

Скоро след нея обаче това се промени. В 49-ата минута Петър Витанов отне от Емануел Току и подаде към Бирсент Карагарен, чието прострелно центриране към далечната греда бе засечено от Бабакар Дион – 1:0.

Ботев опита да отговори и 4 минути след това Реда Рабей стреля по диагонала, но Хоркаш спаси. След последвалия корнер Брахими вкара гол, ала той бе отменен заради засада.

В 60-ата минута пък Реда Рабей бе изведен зад защитата и Хоркаш излезе, за да блокира. Халфът на Ботев върна към Антоан Бароан и той стреля, ала дебютантът Тодор Павлов изчисти пред самата голлиния.

В 69-ата минута домакините можеха да удвоят, но Карагарен и Боруков си попречиха в пеналта. В 75-ата Бароан намери Мартин Секулич, чийто изстрел профуча покрай гредата.

В 84-ата минута Ману стреля от воле, но вратарят на домакините блесна със спасяване. След ъгловия удар той бе безпомощен, тъй като Брахими прати отблизо топката в мрежата му, ала беше отсъдено нарушение в атака и голът не бе зачетен.

В крайна сметка Локомотив удържа минималния си аванс, за да остави градския си съперник предпоследен в класирането, с едва 4 точки от 8 мача, и да заеме 4-ото място с 16 пункта в своя актив.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) - БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 1:0
1:0 Бабакар Дион (49)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛОКО ПД: 23. Динко Хоркаш, 19. Александър Василев, 5. Тодор Павлов, 4. Мартин Паскалев, 13. Матеус да Силва, 15. Пиер Зебли, 34. Петър Витанов, 14. Димитър Илиев, 7. Бабакар Дион, 99. Преслав Боруков, 9. Бирсент Карагарен;

Резерви: 81. Кристиан Томов, 20. Милош Петрович, 50. Йосип Томашевич, 33. Георги Каракашев, 11. Ивайло Димитров, 21. Евандро, 10. Джовани;

Треньор: Александър Томаш;

БОТЕВ ПД: 13. Хидайет Ханкич, 2. Рой Херман, 4. Виктор Генев, 7. Мохамед Брахими, 10. Емануел Току, 11. Антоан Бароан, 15. Джеймс Ето'о, 18. Самуел Супраейн, 22, Реда Рабей, 28. Елвис Ману, 44. Роберто Пунчец;

Резерви: 84. Християн Славков, 5. Марио Младеновски, 9. Мартин Секулич, 14. Бисер Бонев, 17. Николай Минков, 21. Точукву Нади, 24. Джаспър ван Хертъм;

Треньор: Желко Копич;