ОБЗОР: Каспер Рууд и Карен Хачанов на полуфинал в САЩ

Ник Кирьос счупи няколко ракети след отпадането си от US Open

Норвежецът Каспер Рууд и руснакът Карен Хачанов се класираха за полуфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис при мъжете.

Поставеният под номер 5 в схемата Рууд запази шансовете си да оглави световната ранглиста през следващата седмица след категоричен успех над италианеца Матео Беретини с 6:1, 6:4, 7:6(4). Срещата продължи 2 часа и 38 минути, но скандинавският тенисист взе първите два сета за едва 74 минути.

Откриващите две част на мача бяха напълно контролирани от Рууд, който стартира с пет поредни гейма, преди Беретини да запише актив на електронното табло. Във втория сет ситуацията не се измени особено и Рууд поведе с 5:1 гейма. В този момент настъпи известно отпускане в играта му, което позволи на Беретини да върне един от пробивите, но само толкова.

Италианецът обаче успя да запази инерцията си и в началото на третия сет, в който направи ранен пробив за 2:0. Той водеше с 5:2 гейма и стигна до два сетбола при сервис на Рууд, но не успя да ги реализира. Норвежецът, който по-рано през сезон игра финал на "Ролан Гарос", показа страхотен характер, за да изравни за 5:5. В тайбрека Рууд поведе с 4:1 точки и това го доведе до успех със 7:4 и победа в три сета.

За Рууд това е първо класиране на полуфинал на турнир от Големия шлем на твърда настилка, а за място на финала той ще има за съперник абсолютния дебютант в тази фаза на турнири от Шлема Карен Хачанов.

Руснакът елиминира един фаворитите за титлата - австралиеца Ник Кирьос, след 7:5, 4:6, 7:5, 6:7(3), 6:4. Двубоят продължи 3 часа и 41 минути и завърши в един след полунощ в Ню Йорк.

Хачанов записа 30 аса в мача, което бе с един по-малко от тези на Кирьос. Австралиецът, който игра финал на "Уимбълдън" по-рано през сезона, обаче бе уловен от една от камерите да казва на щаба си, че изпитва толкова силни болки, че едва ходи.

Въпреки проблемите си, Кирьос на два пъти наваксваше изоставане от сет. В решителния пети обаче Хачанов направи пробив още в първия гейм и с отлична игра на свой сервис до самия край успя да запише една от най-престижните победи в кариерата си.

Кирьос не прие добре поражението, след края на мача счупи една ракета, което не му стигна, затова извади още една от чантата и я счупи и нея.

Резултати от четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис на сингъл при мъжете:

5-Каспер Рууд (Норвегия) - 13-Матео Беретини (Италия) - 6:1, 6:4, 7:6(4)

27-Карен Хачанов (Русия) - 23-Ник Кирьос (Австралия) - 7:5, 4:6, 7:5, 6:7(3), 6:4

Надал: Искам синът ми да ме запомни на корта