БФС честити рождения ден на Христо Бонев

БФС честити рождения ден на Христо Бонев

Трикратният футболист номер едно на страната мавършва днес 76 години

Днес 76-ия си рожден ден празнува една от най-големите легенди на българския футбол Христо Бонев.

Трикратният футболист номер едно на страната е роден през 1947-а в Пловдив, а активната му кариера е неразривно свързана с местния Локомотив.

Зума, както го наричат в спортните среди, дебютира за "железничарите" през 1964-а и в разстояние на цели 15 години записва 404 мача и 180 гола за тима. Единственият сезон, в който се състезава за друг български клуб, е 1967/68, когато изиграва шест двубоя и бележи пет попадения за ЦСКА. Между 1979 и 1981 облича екипа на гръцкия гранд АЕК, преди да завърши кариерата си в родния Локомотив.

За националния отбор дебютира през 1967 г. и изиграва цели 98 мача, в които се разписва на 48 пъти. В 42 мача носи капитанската лента на представителния ни тим. Участник на световните първенства в Мексико през 1970 и във ФРГ през 1974, когато бележи във вратата на Уругвай.

Футболист номер едно на България през 1969-а, 1972-а и 1973-а. Заслужил майстор на спорта от 1967-а.

Треньорската кариера на Христо Бонев стартира в родния Локомотив, който води на два пъти в периода 1983-1988. Впоследствие извежда Панатинайкос до титлата в Гърция през 1990-а, работи също в Лариса, Йоникос и кипърския АПОЕЛ (Никозия), преди през 1996-а да бъде избран за селекционер на националния отбор. Класира България на последното засега световно първенство, на което нашите вземат участие - във Франция през 1998-а. Един сезон е начело на столичния Локомотив, на немския Заксен и отново на Локомотив (Пловдив).

Българският футболен съюз честити празника на легендарния Христо Бонев и му желае здраве и дълголетие!

Никодимов: ЦСКА е на прав път

“В ЦСКА ги чака още много здрава работа, която трябва да се свърши", каза легендата

Национал се дърпа за нов договор с Левски

Кристиан Димитров е с контракт до края на сезона

Познато име поема Берое

Хосу Урибе се завръща

Яка чистка в Хебър

Николай Митов развърта метлата

Дани Абало: Селта е фаворит, но трябва да внимава

„Развулнувам съм, че два от бившите ми отбори ще играят един срещу друг", каза испанецът

Левски уточни съперниците в Турция

"Сините" ще играят контрола и преди Суперкупата

Арда договори национал на Беларус

Тимът от Кърджали взима Кирил Гоманов

Годой става титулярен дузпаджия на ЦСКА

Нападателят Сантяго Годой, който донесе победата на ЦСКА с 2:1 над Ботев Пд, вече ще бъде титулярният изпълнител на дузпите в отбора.

Левски е третият най-убедителен лидер в Европа

"Сините" водят пред втория ЦСКА 1948 с осем точки