ОБЗОР: Лилард със 71 точки и рекорд за Портланд

Вижте всички резултати и класиранията в НБА

Деймиън Лилард наниза 13 тройки и записа клубен и личен рекорд със 71 точки при победа на Портланд Трейл Блейзърс със 131:114 срещу Хюстън Рокетс в мач от редовния сезон на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада (НБА).

Лилард изравни и постижението на Донован Мичъл за най-резултатен играч през настоящия сезон, след като гардът на Кливланд Кавалиърс също отбеляза 71 точки при победа срещу Чикаго Булс на 2 януари. До този момент личното върхово постижение в кариерата на Лилард бе 61 точки, които е вкарвал два пъти. Той премина тази граница с тройка 4:42 минути преди края, като с нея подобри и личния си рекорд по точни стрелби от далечно разстояние.

Лилард остана и на една тройка от вечния рекорд в НБА, поставен от Клей Томпсън от Голдън Стейт Уориърс през 2018 с 14 точни изстрела. По 13 имат още Стеф Къри за Уориърс през 2016 и Зак Лавин за Булс през 2019. Лилард напусна мача 44 секунди преди края, когато вече бе изравнил Мичъл, Елгин Бейлър (1960) и Дейвид Робинсън (1994) на осмото място в историята за най-много точки в рамките на един мач. Уилт Чембърлейн е безспорният номер 1 в тази класация със 100 за Филаделфия срещу Ню Йорк на 2 март 1962 в Хърши, Пенсилвания.

Алперен Шенгюн записа дабъл-дабъл със 17 точки и десет борби за Рокетс, които са последни в Западната конференция с едва 13 победи и девет поредни загуби. Никола Йокич записа 40 точки, 17 борби и десет асистенции при победа на Денвър Нъгетс със 134:124 след продължение срещу Лос Анджелис Клипърс в мач между два от водещите отбори в Западната конференция на НБА. Това бе 23-и трипъл-дабъл за Йокич през сезона и негов 14-и в последните 19 мача. Денвър е непобеден през тази година, когато сърбинът е с подобна статистика.

Антъни Дейвис отбеляза 30 точки и спечели 15 борби, а Лос Анджелис Лейкърс преодоля дефицит от 27 точки за най-големия обрат от началото на редовния сезон и победа със 111:108 срещу Далас Маверикс. Леброн Джеймс отбеляза 26 точки за четвъртия успех в последните пет мача на Лейкърс, които си размениха 13 пъти преднината с Маверикс в последната част. За Далас 26 точки отбеляза Лука Дончич, който имаше 14 само до края на първата четвъртина.

Джру Холидей вкара 33 точки за успех на Милуоки Бъкс със 104:101 срещу Финикс Сънс и 14-а поредна победа в редовния сезон на НБА. В мача не взеха участие големите звезди на двата отбора Янис Антетокумбо и Кевин Дюрант. Клей Томпсън отбеляза 32 точки, включително ключова тройка 2:05 минути преди края, а Голдън Стейт Уориърс се наложи със 109:104 срещу Минесота Тимбъруулвс в друг мач в неделя вечер.

Донте ДиВинченцо даде окончателно преднина на Голдън Стейт с още една тройка и завърши мача с 21 точки, осем борби и пет асистенции. Кевон Луууни спечели 17 борби и има 13 или повече в последните си шест мача. В този не играха Стеф Къри, Дреймънд Грийн и Андрю Уигинс.

Източна конференция
Атлантическа дивизия: Бостън 44 победи/17 загуби, Филаделфия 39/20, Бруклин 34/26
Централна дивизия: Милуоки 42/17, Кливланд 39/25, Чикаго 28/33
Югоизточна дивизия: Маями 32/29, Атланта 31/30, Вашингтон 28/32