Триумф за ЦСКА! "Червените" удариха Нефтохимик с 3:2 гейма

Волейболистите на ЦСКА поведоха в полуфиналната серия в efbet Супер Волей, съобщи официалният сайт на Българската федерация по волейбол. Те надделяха като гости над Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:2 (25:22, 25:23, 22:25, 18:25, 15:10) в първия двубой помежду им, изиггран в зала "Младост" в морския град.

Така "червените" прекъснаха серията на вицешампионите от 19 поредни победи. Втората среща между двата тима е на 12 април (сряда), от 17:45 ч., отново в Бургас.

Стартов състави:

Нефтохимик: Душан Лопар, Калоян Балабанов, Иван Станев, Матей Михайлович, Красимир Георгиев, Аксел Трухчев, Ивайло Лалов - либеро (Мариян Наков, Тодор Димитров, Любослав Телкийски, Симеон Добрев, Петър Бъчваров);

ЦСКА: Александър Симеонов, Владимир Станков, Тодор Костов, Димитър Димитров, Красимир Митев, Симеон Александров, Добромир Иванов - либеро (Иван Михал, Делчо Раев, Иван Чолев, Ивайло Стефанов).

Старши треньорът на "армейците" направи една промяна в стартовия състав - на мястото на Иван Михал се появи младият Красимир Митев. И двата отбора допуснаха много грешки в първата част, но "червените" надделяха. Във втория гейм играта бе доста по-оспорвана, като Нефтохимик имаше своите шансове, но не можа да пречупи противника и да се поздрави с успех.

Съвсем различно лице показаха домакините в третата част, въпреки първоначалната преднина на гостите. След средата бургазлии се отприщиха, заигравайки по-добре на блок, и това бе ключово. Вицешампионите доминираха изцяло в решителната четвърта част, тръгвайки вдъхновено, и поддържайки темпото повече от стабилно.

В тайбрека обаче настъпи спад в играта им и  гостите се възползваха от това, спечелвайки срещата без особени проблеми.

Гостите тръгнаха с преднина в срещата (4:2), след което продължиха да диктуват положението до 10:6. Впоследствие момчетата на Атанас Петров влязоха в серия, като успяха да изравнят (10:10). След равностойна игра столичани лека-полека отново набраха инерция и до края останаха стабилни, макар и превесът им да бе крехък.

Във втория гейм Нефтохимик поведе с 2:0, но впоследствие играта продължи равностойно. След деветата точка гостите поеха инициативата и дръпнаха. Проблемите в полето на бургазлии продължиха, въпреки че на моменти скъсяваха дистанцията, но не можаха да преодолеят противника. В ключовите моменти (17:21) вицешампионите подобриха представянето си и скъсиха дистанцията на едва точка (20:21 и 21:22), след което успяха и да изравнят. "Армейците" обаче стигнаха първи до геймбол (24:23) и увеличиха аванса си.

Възходящата линия на гостите продължи и в третата част. При 8:11 бургазлии реализираха серия и останаха само на точка (10:11), а постепенно и да стигнат до равенство (12:12). Блокадата на Нефтохимик започна да работи все по-добре, момчетата на Атанас Петров поведоха (16:14). Преднината им се увеличи, вицешампионите останаха стабилни въпреки опитите на съперника да се върне в играта. Нефтохимик първи стигна до геймбол (24:21), но не можаха да затворят гейма - това се случи при 25:22.

Окрилено започнаха домакините в решителния четвърти гейм (3:1 и 5:2). "Червените" ги настигнаха при 4:5, но успяха да излязат от ситуацията. Бургазлии играха стегнато, свеждайки до минимум грешките си, за разлика от противника. От щаба на столичани прибегнаха и до смени, но това не промени особено нещата. Състезателите на Атанас Петров удържаха темпото и без проблем затвориха частта, вкарвайки мача в тайбрек.

Там ЦСКА поведе (3:1 и 5:3), но постепенно бе настигнат от домакините. След седмата точка обаче се усети колебание - "армейците" отново поеха инициативата, дръпвайки с 10:7. Атаката на вицешампионите намали изоставането на точка, но волейболистите на Александър Попов набраха инерция за пореден път и влязоха в серия. "Червените" спечелиха мача след 15:10 и крайното 3:2 гейма.

Най-резултатен бе за пореден път Димитър Димитров с 22 точки (1 ас), с 15 точки приключи Александър Симеонов. С 14 точки завърши Тодор Костов (2 аса, 1 блокада). За съперника Матей Михайлович бе над всички с 28 точки (2 аса, 3 блокади), с 22 точки приключи Аксел Трухчев (4 аса, 3 блокади). 10 точки добави Калоян Балабанов (1 ас, 1 блокада).