СПЕКТАКЪЛ В МАНЧЕСТЪР: Ливърпул обърна Юнайтед в лудо дерби с 6 гола (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мърсисайдци ликуват след нови протести, драма и истинско зрелище на „Олд Трафорд“

Ливърпул постигна много важна и зрелищна победа с 4:2 след обрат над Манчестър Юнайтед в най-голямото дерби на Англия.

То бе отложено от 34-ия кръг на Висшата лига заради протести на домакинските фенове срещу американските собственици на „червените дяволи“.

Привържениците опитаха да осуетят мача и сега, нападайки клубния автобус на гостите. Оказа се обаче, че футболистите на Ливърпул не са в него, докато тези на Юнайтед са пристигнали на стадиона цели 7 часа преди двубоя.

Така той стартира по план, въпреки новите мащабни протести пред „Олд Трафорд“, а полицейски хеликоптер кръжеше над стадиона.

На терена пък играчите сътвориха истински спектакъл с атакуващ футбол, красиви голове, страхотни спасявания, отменена дузпа, обрат до почивката и драма до края.

Липсата на стожерите в защитата на двата отбора (Хари Магуайър и Върджил ван Дайк) си пролича, но над всичко бе отборният дух.

Детронираните окончателно преди два дни английски шампиони от Ливърпул нямаха право на грешка, за да запазят шансове за място в топ 4, и успяха да постигнат първия си успех за първенство над Юнайтед в Манчестър от 2014 година насам.

С два гола за успеха блесна нападателят Роберто Фирмино. Той бе точен в добавеното време на първото и в началото на второто полувреме.

Преди това Бруно Фернандеш откри резултата след рикошет в 10-ата минута, а Диого Жота изравни с красиво попадение с пета.

След паузата пък Маркъс Рашфорд намали до 2:3, а в 90-ата минута Мохамед Салах сложи точка на спора с попадение в своя мач №200 за мърсисайдци във всички турнири.

207-ото издание на дербито започна и завърши на много високи обороти.

Още в третата минута Трент Александър-Арнолд изведе Фирмино в наказателното поле и Ерик Баи опита да спре удара с шпагат, а топката срещна ръката му.

Мърсисайдци претендираха за дузпа, но такава не последва. Само две минути по-късно пък вратарят им Алисон направи груба грешка и подари топката на Единсон Кавани, но той не се възползва, стреляйки покрай вратата.

В 10-ата минута Юнайтед откри след отлична атака.

Пол Погба подаде на Рашфорд, който задържа и пусна към Арън Уан-Бисака. Последният отигра добре и намери Бруно Фернандеш, чийто фалцов удар летеше към далечния ъгъл, но рикошира в тялото на Нат Филипс и спря в мрежата.

Попадението бе зачетено на португалеца, а отговорът на Ливърпул не закъсня. В 23-тата минута изигралият много силен мач Александър-Арнолд изведе Диого Жота, но Дийн Хендерсън излезе навреме и се намеси решително. Малко след това Ливърпул получи дузпа.

В 26-ата минута Антъни Тейлър посочи бялата точка заради нарушение на Ерик Баи срещу Нат Филипс.

Впоследствие обаче се намеси ВАР и арбитърът бе посъветван да разгледа ситуацията, а той отмени решението си, тъй като централният бранител игра с топката преди да удари крака на съперника.

Натискът на Ливърпул обаче продължи и в 32-ата минута Хендерсън трябваше да се намесва блестящо, за да спре изстрел на Жота.

Скоро след това последният изравни с елегантно попадение. В 34-ата минута Нат Филипс се пребори за топката след корнер и стреля към вратата, а Жота отклони с пета за 1:1.

Обратът на гостите стана факт още преди почивката, тъй като в добавеното време на първата част Фирмино засече с глава центриране от статично положение на Александър-Арнолд и от малък ъгъл даде аванс на гостите.

Малко след почивката отново Фирмино увеличи преднината им. След грешка в защитата на Юнайтед се стигна до удар на Александър-Арнолд, който бе избит от Хендерсън в краката на Фирмино и той не сгреши за 1:3 в 47-ата минута.

В 59-ата пък бразилецът и Мохамед Салах разиграха, а после Жота удари гредата с плътен изстрел от изгодна позиция.

Три минути след това мърсисайдци пропуснаха нова чудесна възможност. Този път Салах изведе Александър-Арнолд, но Хендерсън бе на ниво.

След това домакините заиграха по-офанзивно, тъй като Оле Гунар Солскяер замени халфа Фред с нападателя Мейсън Грийнууд в 63-ата минута.

Пет по-късно Кавани изведе Рашфорд и той намали до 2:3 с диагонален удар. Това сякаш смути мърсисайдци и в 70-ата минута Юнайтд бе близо до изравнително попадение, но Филипс изби от голлинията удар на Грийнууд.

Юрен Клоп реагира с двойна смята. На терена се появиха Садио Мане и Къртис Джоунс, а в 75-ата минута първият излезе сам срещу Хендерсън, но не успя да го преодолее.

Това в последната 90-ата минута обаче стори Мохамед Салах, който оформи крайния резултат със своя 124-и гол в 200 мача за Ливърпул.

След успеха мърсисайдци събраха 60 точки и вече са пети, изоставайки с 10 от втория Манчестър Юнайтед и с 4 от четвъртия Челси, който обаче е с мач повече.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Хендерсън, Уан-Бисака, Баий, Линдельоф, Шоу, Мактоминей, Фред, Рашфорд, Фернандеш, Кавани, Погба;

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Робъртсън, Уилямс, Филипс, Алекзандър-Арнолд, Фабиньо, Алкантара, Вайналдум, Жота, Фирмино, Салах;

2:4 Мохамед Салах (89)

Търсенето на треньор не може да разсея Байерн преди мачовете с Реал М, смята Тухел