Държавният секретар на САЩ коментира участието на Иран на Мондиал 2026

Държавният секретар на САЩ коментира участието на Иран на Мондиал 2026

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Съединените щати не възразяват срещу участието на иранския отбор в предстоящото Световно първенство по футбол за мъже, но предупреди, че на някои членове на делегацията им може да бъде отказан достъп, пише ДПА.

„Никой от САЩ не им е казал, че не могат да дойдат“, каза Рубио пред репортери на събитие в Белия дом, добавяйки, че „проблемът с Иран не би бил в техните спортисти“.

„Проблемът би бил в някои от другите хора, които биха искали да дойдат, някои от които имат връзки с Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Може да не ги допуснем, но за самите спортисти няма проблем“, каза той.

„Те не могат да доведат група терористи от КГИР в страната ни и да се преструват, че са журналисти и треньори“.

Съединените щати определиха КГИР като чуждестранна терористична организация.

Турнирът в САЩ, Канада и Мексико започва на 11 юни и продължава до 19 юли.

Иран се класира за Световното първенство, но участието му многократно е поставяно под въпрос заради войната в страната.

Трите мача на Иран в груповата фаза срещу Белгия, Нова Зеландия и Египет са насрочени да се проведат в Сиатъл и Лос Анджелис. ФИФА отхвърли искането на Иран за преместване на мачовете в Мексико.

В сряда един от съветниците на Тръмп попадна в заглавията, като предложи Иран да бъде заменен на Световното първенство от Италия. Италианските политици отхвърлиха идеята.

Саудитска Арабия обяви новия си треньор за Световното първенство

Саудитска Арабия официално обяви смяната на селекционера на националния отбор, след като уволни Ерве Ренар и го замени с Йоргос Донис по-малко от два месеца преди началото на Световното първенство по футбол в САЩ, Мексико и Канада.

ФИФА отрече, че ще сменя Иран с Италия на Световното първенство

ФИФА няма планове да заменя националния отбор на Иран с този на Италия на предстоящото Световно първенство по футбол, въпреки официалното предложение, направено от специалния пратеник на американския президент Доналд Тръмп

Две от звездите на Бразилия не искат Неймар в националния отбор

Напрежението в съблекалнята на бразилския национален отбор ескалира

Тръмп моли ФИФА да смени Иран с Италия за Мондиала

Американският президент Доналд Тръмп е изпратил специален пратеник, който е поискал от ФИФА да замени отбора на Иран с този на Италия на предстоящото Световно първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико

Ботафого със забрана от ФИФА заради дълг към Лудогорец

Бразилският гранд Ботафого получи забрана от ФИФА да прави трансфери и да картотекира нови футболисти заради дълг към Лудогорец за нападателя Руан Круз, съобщава авторитетната медия в страната "Глобо".

Световен шампион донесе триумфа на Бока Хуниорс триумфа в Суперкласико

“Генуезците” спечелиха с 1:0 на “Монументал”