Днес става ясен новият господар на Африка

Днес става ясен новият господар на Африка

Нигерия и Кот Д'Ивоар излизат във финалната битка на КАФ

Нигерия и Кот д’Ивоар ще определят 34-тия шампион на Черния континент, след като стигнаха до финалната среща в турнира за Купата на африканските нации. “Суперорлите” ще преследват своя четвърти успех в историята на надпреварата, докато “слоновете” имат с един по-малко досега.

Кот д’Ивоар е домакин на финалите тази година, което със сигурност му дава някакво предимство.

Пътят на двата тима до финала беше много различен. Докато нигерийците бяха сравнително убедителни, то домакините на няколко пъти минаха между капките.Интересното е, че отборите бяха в една група по-рано в турнира. В мача помежду им Нигерия се наложи с 1:0 след попадение от дузпа през второто полувреме. Мачът се на игра на стадиона, който ще приеме и дуела за златото - “Аласан Оуатара” в Абиджан.

Кот д’Ивоар загуби още една от срещите в групата си, заради което остана само с 3 точки, но щастливо успя да се промъкне напред към фазата на елиминациите. Заради разочароващите резултати в първите три двубоя и още преди да стане ясно, че тимът все пак ще продължи на осминафиналите, местната федерация взе решение да уволни селекционера Жан-Луи Гасе. Стигна се обаче до куриозната ситуация отборът все пак да остане в надпреварата, заради което в следващите двубои в ролята на селекционер влезе досегашният асистент Емерс Фае.

Под негово ръководство домакините показаха съвсем друго лице и първо елиминираха действащия шампион Сенегал след изпълнение на дузпи, след като до 4 минути преди края на редовното време губеха с 0:1.

Още по-драматичен беше четвъртфиналният сблъсък на Кот д’Ивоар с Мали, където до 90-ата минута “слоновете” изоставаха с 0:1, а бяха и с човек по-малко още от първото полувреме. Стигна се обаче до изравнителен гол и продължения. В тях домакините запазиха развръзката за добавеното време след 120-ата минута, когато реализираха за победното 2:1.Никой от очакваните голмайстори на турнира не успя да оправдае очакванията, заради което на върха с пет попадения е Емилио Нсуе от Екваториална Гвинея. Като че ли само Луукман има шанс да го застигне, защото от финалистите той е най-близо до него с три гола.

 

Ще има отделни церемонии по откриването на Мондиал 2026

ФИФА обяви в петък, че ще проведе отделни церемонии по откриването преди първия мач във всяка от трите страни домакини на Мондиал 2026, което се провежда в Мексико, Канада и Съединените щати

Индзаги и Ал Хилал спечелиха Купата на Саудитска Арабия

Тео Ернандес вкара гол в добавеното време на първата част, за да донесе на Ал Хилал победата над Ал Холуд с 2:1 във финала за Купата на Саудитската Арабия в петък, носейки на треньора Симоне Индзаги първия му трофей с клуба

ФИФА амнистира двама национали за Мондиал 2026

Николас Отаменди и Мойсес Кайседо няма да търпят наказания на Световното първенство от квалификациите

Очакват спад в цените на билетите за Мондиал 2026

В седмиците преди турнира

Тръмп: Не бих дал толкова пари за мач от Световното

1000 долара не са по вкуса на президента на САЩ

Луис Суарес на 39: Все още искам да играя

Уругвайският нападател Луис Суарес обясни решението си да поднови договора си с американския Интер Маями, разкривайки, че желанието му да се състезава остава толкова силно, колкото винаги, въпреки че е на 39 години