ОБЗОР: Два гола на Боби Цонев, Шанхай Порт спечели титлата в Китай

Петър Витанов с асистенция

Шанхай Порт спечели шампионската титла в китайската Суперлига кръг преди края, след като завърши 1:1 в директен сблъсък с прекия конкурент Шандон Тайшан.

Мачът между първия и втория в китайското първенство се игра на стадиона в Шанхай предложи доста здрави сблъсъци, много жълти картони и цели пет червени, с мъка укротени от съдията Маметджан Ахмет. След днешния резултат Шанхай Порт запазва първото място с 60 точки, а Шандон е на 2-ата позиция с 55.

Българското участие обаче в този 29-и кръг на първенството също беше много силно. Борислав Цонев вкара два гола за Далиен Про при равенството 2:2 на тима си като гост на Цъндао. Петър Витанов пък изработи единствения гол за Тянзцин, асистирайки на свой бразилски съотборник от атаката.

Лю Венчжън откри резултата в 16-ата минута за домакините, но в края на първата част нервите ескалираха и реферът трябваше на бърза ръка да извади три червени картона – два за домакините и един за гостите.

Голмайсторът Лю първи беше изпратен под душовете, след като се сби с Чен Пу на ъгъла на малкото наказателно поле. Страстите се покачиха и Мойзес от гостите беше отстранен заради друго масово сбиване три минути по-късно. След още 60 секунди съдията отиде да гледа монитора край терена и говори с колегите си от стаята за видеопомощ (ВАР) и извади още един червен картон – на Кай Хейкън от Шанхай Порт.

15 минути преди края гостите също останаха 9 на терена, но въпреки това успяха да изравнят. Минута преди последния съдийски сигнал крилото Фей Нъндуо от гостите вкара с техничен удар, при който топката първо се отби в страничната греда. Старши треньорът на новите шампиони Хавиер Перейра беше поредният отстранен от съдията.

Българският полузащитник Петър Витанов започна като титуляр за Тянзцън Теда, който завърши 1:1 в 29-ия кръг на свой терен с Шанхай Шенхуа. За Витанов това е 10-и мач като играч в основния състав от 11 възможни, а днес се отличи с асистенция. . Бразилецът Фарлей Роса откри резултата за Тянцзън в 22-ата минута, след като засече подаване от страни на Петър Витанов. Гостите от Шанхай Шенхуа изравниха шест минути преди края чрез Ю Хънчао.

Тянцзин е на 8-о място от 16 отбора с 45 точки, а днешните им съперници са 3-и с 52.

Борислав Цонев сам не успя да осигури победата на Далиен Про, а неговите две попадения бяха достатъчни само за 2:2 при гостуването на Цъндао Хайну. Домакините от Цъндао дръпнаха с 2:0 за едно полувреме, като първото попадение беше дело на замбийската звезда Еванс Кангва в 22-ата минута. След почивката обаче Цонев взе нещата в свои ръце и в 49-ата минута намали на 1:2 след точно изпълнена дузпа. В 79-ата пак той възстанови равенството след като получи топката на 25-ия метър. Цонев тръгна на дрибъл и с удар от границата на наказателното поле я вкара в мрежата, като това е негов четвърти гол за сезона.

Далиен Про обаче е на предпоследното 15-о място в класирането с 20 точки и реално застрашен от изпадане. Те имат само един мач пред себе си, за да се спасят, като пред тях е Нантон с 22. В последния кръг Далиен Про посреща вече осигурилия си титлата Шанхай Порт, а Нантон е домакин на Тянцзин с Петър Витанов.