Променят правило във футбола заради гол на Меси

Променят правило във футбола заради гол на Меси

Вижте подробности

Международният борд на футболните асоциации (IFAB) ще направи промяна в правилата на играта футбол и по-специално в правило 3 "Играчи". Така съветът ще реагира на случилото се във финалния мач на Мондиал 2022 между Аржентина и Франция.

В продълженията Лионел Меси вкара гол, с който Аржентина поведе. Главният рефер Шимор Марчиняк и четвъртият съдия Исмаил Елфат не забелязаха нарушение на правилата от страна на аржентинците, а такова имаше. Двама от резервите на "гаучосите" бяха излезли извън техническата зона и навлезли на терена. Така в момента преди гола на терена реално имаше 13 играчи на Аржентина, което е забранено от правилата в момента.

Според разпоредбите този гол не трябваше да бъде зачетен, но е ясно, че реферите трудно биха взели подобно решение. От IFAB възнамеряват да променят правилото и в такива ситуации гол ще трябва да бъде отменен, само ако човекът, който е навлязъл на терена по някакъв начин, е повлиял на случващото се на него - намесил се в играта, ударил топката, бутнал е играч и т.н.. Най-вероятно новият текст ще се появи преди сезон 2023/24.

IFAB е международният орган, който преглежда и одобрява промените и поясненията към правилата на футболната игра. В него традиционно участват представители на футболните асоциации на Англия, Северна Ирландия, Шотландия, Уелс и ФИФА. Асоциациите на четири държави имат по един глас, ФИФА има четири.

Белгия ще играе приятелски двубой с Тунис

Белгия ще играе приятелски мач с Тунис по време на подготовката си преди началото на Мондиал 2026, съобщават от футболната федерация на европейската страна в петък. 

Всички е ясно: Ето кога Кристиано Роналдо приключва с футбола

Португалският нападател Кристиано Роналдо продължава да играе и да бележи на най-високо ниво, въпреки че в началото на февруари ще навърши 41 години

Анчелоти ще преподпише с Бразилия

Бразилската футболна конфедерация (CBF) и Карло Анчелоти са постигнали споразумение за подписването на нов договор от италианския специалист, който ще остане начело на Селесао до Световното през 2030 г.

Инфантино: Тръмп ще връчи трофея на Мондиал 2026

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще връчи трофея от Световното първенство по футбол на победителя на 19 юли, заяви президентът на ФИФА Джани Инфантино

Роналдо на 40 гола от "Клуб 1000"

Зведата на Ал Насър вкара на Дамак

Сенегалските национали получават по $130 000 и земя за триумфа на КАН

Премиите бяха обявени лично от президента на страната Басиру Диомайе Файе