Даниил Медведев, Тайлър Фриц и Матео Беретини продължават в Австралия

Даниил Медведев, Тайлър Фриц и Матео Беретини продължават в Австралия

Фриц се надява и да прекъсне 22-годишното чакане за титла от Големия шлем за американски тенисист

Намиращият се на 4-о място в основната схема при мъжете на Откритото първенство на Австралия Тейлър Фриц мина лесно към втория кръг, след като отстрани сънародника си Дженсън Бруксби с 6:2, 6:0, 6:3. Фриц се надява и да прекъсне 22-годишното чакане за титла от Големия шлем за американски тенисист, като последният е Анди Родик от 2003-а на "Ю Ес Оупън". Заедно с него към втория кръг отиват също така Даниил Медведев (Русия), Холгер Руне (Дания) и Матео Беретини (Италия), който преди три години игра мач за титлата.

Смята се, че Фриц се намира в най-добрата позиция да сложи край на дългото чакане на американската тенис-публика, след като вече стигна до финалите на Откритото първенство на САЩ и в заключителния турнир на АТР в края на  2024-а. Също така 27-годишният Фриц беше важна част от отбора на СAЩ, спечелил Юнайтед къп по-рано този месец, а днес продължи добрата си форма със 106-минутна победа над Бруксби на "Джон Кейн Арена". Бруксби пък имаше доста трудни периоди, след като претърпя операции и на двете ръце и почти 24 месеца не беше играл официално, в това число и изтърпяващ наказание от 13 месеца заради нарушаване на допинг-правилата. Но нямаше шанс срещу доста по-класния Фриц, който вкара и 34 уинъра в мача.

"Супер-щастлив съм от успеха, който постигнах днес", заяви Тейлър Фриц, който в следващия кръг ще срещне квалификанта Кристиан Гарин. "Никога не е лесно в първия мач, има толкова много фактори, които срещаш в първите дни. И винаги си нервен".

Италианецът Матео Беретини успя да се върне след сет изоставане и да спечели срещу британеца Камерън Нори с 6:7 (4), 6:4, 6:1, 6:3. За него това е първа победа от финала, който игра през 2022-а година. Следващата стъпка по пътя към третия кръг е Холгер Руне (Дания). Скандинавецът, номер 13 в схемата при мъгете, се измъчи доста, но все пак успя да отстрани жилавия китаец Чжън Чжъчжън с 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4.

Медведев имаше неочаквани проблеми и строши както ракетата си, така и камерата на мрежата по време на мача с тотално неизвестния тайландец Касидит Самрей, който влезе в основната схема с уайлд-кард. Странното присъствие на Самрей в основната схема се подкрепяше от факта, че той до момента не беше играл нито веднъж в про-тура на АТР.

Но Медведев здравата се уплаши и блъсна пет пъти в мрежата ракетата си в мрежата, след като загуби сервиса си третия сет, но все пак се класира напред с 6:2, 4:6, 3:6, 6:1, 6:2. Гневното избухване донесе на петия поставен Медведев нарушение на кодекса за злоупотреба с ракета и спря играта преди четвъртия сет, докато служителите метяха отломки от корта. В крайна сметка прекъсването заради гнева се оказа в полза на руснака, който успя да се събере психически и да срази намиращия се на 418-о място азиатец в последните два сета.

"Знам, че играя по-добре, когато играя повече. Затова си казах – защо да играя час и половина, като мога да играя три часа и така да си усетя ударите си по-добре", шегуваше се миналогодишният финалист.

Самрей е първият тайландец, който е в основна схема на Големия шлем от 2012-а година, когато пак в Австралия игра Дамай Удомчоке. И на хартия да изглеждаше безпомощен, днешният тайландски герой стартира нервно, но след първата двойна грешка увереността му започна да расте. 23-годишният тайландец, известен с прякора Бум, демонстрира сериозна огнева мощ и буквално оръдеен форхенд. Всичко това обаче започна да спада в края на мача, когато опитният руснак взе своето.

В изцяло сръбски сблъсък Миомир Кецманович отстрани Душан Лайович в пет сета – 7:5, 3:6, 6:3, 3:6, 6:3, а друг руснак – Карен Хачанов мина лесно през Адриен Манарино с 7:6 (5), 6:3, 6:3. Следващият съперник на Кецманович е Хуберт Хуркач (Полша), който е с номер 18. Хачанов пък ще се изправи срещу 23-годишния канадец Габриел Диало. Хуркач отстрани Талон Грийкспоор (Нидерландия) със 7:5, 6:4, 6:4.

Гришо работил с бивш кондиоционен треньор на Шарапова и Радукану

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се ползва от услугите на кондиционния треньор Ютака Накамура в Париж

Гергана Топалова стартира с победа в квалификациите в Колумбия

Българката даде само три гейма на бразилката Ребека Перейра

Фонсека грабна трофея в Базел след двусетов успех срещу Фокина на финала (ВИДЕО)

Португалецът показа по-добри неща на корта и заслужено триумфира в Швейцария

Синер взе титлата във Виена (ВИДЕО)

Италианецът се изравни с Федерер и Анди Мъри

Стана ясно кога стартира Григор в Париж

Българинът се изправя срещу Джовани Мпечи Перикар

Ан Ли завоюва първа титла в кариерата си

На финала американката победи Лулу Сун

Александър Василев завърши на осмо място на Мастърс турнира на най-добрите юноши

Александър Василев завърши на осмо място на Мастърс турнира на най-добрите юноши в света (ITF Junior Finals 2025). Надпреварата се проведе в Чънду (Китай).

Фонсека и Фокина на финал в Базел

Жоао Фонсека и Алехандро Давидович Фокина ще играят в мача за титлата на тенис турнира АТП 500 на твърди кортове в Базел (Швейцария).

Григор: Не исках да форсирам завръщането си

Григор Димитров не е искал да форсира връщането си на корта. Това заяви най-добрият ни тенисист в ексклузивно интервю за NOVA.