Федерер спечели милиони, а не играе

Федерер спечели милиони, а не играе

Швейцарецът за 17-а поредна година е с най-високите приходи сред тенисистите

Въпреки че не е изиграл нито един мач през 2022 г., Роджър Федерер е най-добре платеният тенисист за 17-а поредна година, според списъка, публикуван от списание Forbes.

Швейцарецът досега е спечелил 90 милиона долара преди данъците благодарение на спонсорски сделки, бизнес и други дейности извън корта. Швейцарецът изигра последния си мач на 7 юли 2021 г., когато загуби на четвъртфиналите на Уимбълдън от поляка Хуберт Хуркач, след което претърпя операция на коляното.

На второ място е японската тенисистка Наоми Осака с 56,2 милиона долара, от които едва 1,2 милиона са спечелени на тенис кортовете. Американската тенисистка Серина Уилямс е на трето място с 35,1 милиона долара, Рафаел Надал е четвърти с 31,4 милиона долара. Петото място сред тенисистите с най-високи печалби през 2022 г. принадлежи на Новак Джокович с приходи от 27,1 милиона долара.

При съставянето на списъка Forbes взема предвид паричните награди, спечелени през последните 12 месеца, като се започне с US Open 2021, докато оценките за печалбите извън корта се определят чрез дискусии с експерти и отразяват приходите от спонсорства, участия, лицензи, мърчандайз и парични приходи от други бизнеси.

Приходите от инвестиции, като лихви или дивиденти, не са включени, но Forbes отчита изплащанията от акции, продадени от спортистите.

Списък на тенисистите с най-високи приходи през последните 12 месеца:
Роджър Федерер: 90 милиона
Наоми Осака: 56,2 милиона
Серина Уилямс: 35,1 милиона
Рафаел Надал: 31,4 милиона
Новак Джокович: 27,1 милиона
Ема Радукану: 21,1 милиона
Даниил Медведев: 19,3 милиона
Кей Нишикори: 13,2 милиона
Винъс Уилямс: 12 милиона
Карлос Алкарас: 10,9 милиона

Елизара Янева достигна до първи четвъртфинал на сингъл на турнир от сериите WТА 125

Националката на България за "Били Джийн Кинг Къп" Елизара Янева се класира за първи път в кариерата си за четвъртфинал на сингъл на турнир по тенис от сериите WТА 125.

Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на сингъл на турнир по тенис в Хърватия

Българинът Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на сингъл на турнира по тенис на клей в Самобор (Хърватия) с награден фонд 30 хиляди долара.

Маздрашки отпадна във втория кръг на турнир по тенис в Румъния

Анас Маздрашки отпадна във втория кръг на сингъл на турнира по тенис на клей в Констанца (Румъния) с награден фонд 15 хиляди долара.

Четири българки се класираха за втория кръг в Хасково

Солидно представяне от сънародничките ни на силния турнир на родна земя

Кузманов започна с победа в Хърватия

Виктор Марков отпадна

Григор Димитров продължава напред в Дъблин (ВИДЕО)

Хасковлията се справи с Конър Ганън