Медведев срещу Хуркач на четвъртфиналите в Мелбърн

Номер 3 в световния тенис Даниил Медведев достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия, след като се наложи над португалеца Нуно Боржеш с 6:3, 7:6 (4), 5:7, 6:1. Руснакът ще се срещне в следващата фаза с поляка Хуберт Хуркач, който елиминира французина Артюр Казо със 7:6 (6), 7:6 (3), 6:4

Медведев сервираше за мача в третия сет и дори имаше два мачбола, с които да приключи, но направи серия от грешки, от които се възползва Боржеш, който успя да спечели частта със 7:5. Португалецът обаче нямаше сериозни аргументи в четвъртия сет и Медведев спечели мача без повече нерви.

"Третият сет бе много физически, защото той игра агресивно. Всеки път, когато пращах удар, който не беше дълбок, той го поемаше с цялата си сила, което беше много впечатляващо. Не играх достатъчно добре, пропуснах някои топки, направих грешки", призна Медведев след мача.

27-годишният руснак, който достигна до финала в Мелбърн през 2021 и 2022, беше солиден в четвъртата част, който затвори за 35 минути. Боржеш, който изненадващо емилинира най-добрия българин Григор Димитров, игра изключително добре във втория и третия сет, като използва като оръжие късите топки, с които изненада и затрудни руснака.

"Мислех, че ще се стигне до пет сета, щастлив съм, че това не се случи. Преди мача се чувствах 100% готов, но той ме накара за тичам. Изморен съм, надявам се, че след ден почивка ще бъде окей", каза още Медведев.

В другия мач фаворитът Хуркач постигна чиста победа над сензацията Казо, който стигна до тази фаза, като участва в турнира с "уайлд кард". Французинът Казо бе под номер 122 в световната ранглиста преди първия турнир от Големия шлем, но ще заеме рекордно 86-о място при публикуването на новото класиране на АТП.

В първия сет Казо поведе след пробив с 3:0, но Хуркач направи рибрейк в петия гейм, като бе по-спокоен в тайбрека. Във втория сет нямаше пробиви, а в тайбрека полякът направи три минипробива и поведе с 2:0. Взимане на подаването на Казо още в началото на третата част бе досатъчто за Хуберт Хуркач да затвори мача с крайното 6:4. Полякът направи 11 аса срещу 18 на Казо, бе значително по-добър при точките на първия и втори сервис, както и при ретурите, което му се отплати. Артюр Казо бе отслабен и от болки в корема преди третия сет, което наложи викането на корта на лекар.