Великобритания би Франция и е на финал за Купа "Дейвис"

Даниел Евънс и Нийл Скупски донесоха победата на Великобритания с 2:1 срещу Франция на финалите на Световната група на турнира за Купа "Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже, които се провеждат в Манчестър (Великобритания). Така британците се класираха за четвъртфиналите в Малага заедно с отборите на Италия, Канада, Сърбия, Австралия, Чехия, Финландия и Нидерландия.

Евънс и Скупски спасиха четири мачбола по пътя към драматичната победа над французите Никола Маю и Едуар Роже-Васлен с 1:6, 7:6(4), 7:6(6) за 2:48 часа.

Пред родна публика в Манчестър, на сингъл Евънс победи Артур Филс с 3:6, 6:3, 6:4, а Камерън Нори загуби от Юго Юмбер със 6:7(5), 6:3, 5:7 за 2:46 часа. Това означаваше, че срещата на двойки ще реши кой ще се присъедини към Австралия за финалите в Малага, след като вече са си осигурили едно от първите две места в група B.

Френската двойка доминираше в първия сет, но Великобритания изравни мача, като спечели втората част с тайбрек. Дуетът от Великобритания спаси три мачбола в десетия гейм, а Франция имаше още един, когато Скупски сервира при 5-6, но той остана хладнокръвен, направи ас и изпрати мача в нов тайбрек. В него Франция имаше предимство и поведе с 4-2, но домакините успяха да спечелят последните две точки и да затворят двубоя при втората си възможност.

"Не знам как спечелихме тази битка, страхотна битка. Невероятни усилия от страна на Дан да излезе и да спечели този мач с мен. Първият сет не беше много добър. Дан спаси три точки в третия сет. Останалото е история и ние заминаваме за Малага", каза Скупски след срещата.

Великобритания, която за последно спечели Купа "Дейвис" през 2015 година, ще продължи напред към четвъртфиналите, които ще се играят в испанския град от 21 до 26 ноември.

Италия също си осигури място в последните осем, като победи Швеция с 2:1 успеха, за да грабне второ място в група "А" зад защитаващия титлата си Канада.

Италианците се нуждаеха само от един успех, за да изпреварят Чили в класирането.

Другите нации, които продължават в следващата фаза на турнира, са Сърбия с Новак Джокович, Канада, Чехия, Финландия и Нидерландия.

Бернабе Мирайес и Алехандро Давидович Фокина спечелиха първите си победи за Купа "Дейвис" при успеха на Испания над Република Корея с 2:1 във Валенсия в група С. Чехия и Сърбия предварително си бяха осигуриха първите две места в групата.

Нидерландия загуби с 1:2 от домакините Хърватия в Сплит в група D, но "лалетата" вече бяха сигурни за следващата фаза заедно с Финландия, която елиминира САЩ в събота.

Жребият за четвъртфиналите ще се тегли във вторник в Лондон.