България победи Словения с 3:2 в първия си мач на Мондиала до 19 години (ВИДЕО)

България започна с победа Световното първенство за юноши под 19 години в Аржентина. В първата си среща от Група В "трикольорите" се изправиха срещу коравия тим на Словения, като двата отбора спретнаха вълнуваща 5-геймова битка пред пълните трибуни в Сан Хуан.

Двубоят завърши при 3:2 (25:16, 23:25, 24:26, 27:25, 15:9) за "лъвовете".

Националите ни влязоха като фаворит в мача, тъй като сме носители на сребърните медали от последния Мондиал – през 2021 в Техеран, а за този шампионат се класирахме като бронзов медалист от Европейското първенство през 2022 г.

Добрата новина за феновете на българския волейбол бе, че днес в игра видяхме младата ни звезда Симеон Николов. Разпределителят контузи ръката си при битов инцидент, заради който пропусна Световното за мъже под 21 години и бе под въпрос до последно и за това първенство. Днес той изнесе много силен мач срещу словенците, като лявата му ръка бе превързана.

Николов изведе тима с капитанската лента и бе трети по резултатност със своите 15 точки, от които 5 на сервис. Николов бе втори по ефективност в редици ни след Кристиян Андреев, който реализира 14 точки. Александър Къндев (6 аса, 4 блокади) бе най-резултатен с 24 точки, а 22 добави Кристиан Титрийски.

Срещу Словения младите "лъвове" започнаха добре, като в средата на откриващия гейм успяха да се откъснат с 8 точки и убедително да спечелят с 25-16. Превесът продължи в началото на втората част, но съперникът показа класа с 4 поредни точки и оттам мачът влезе в съвсем друга посока – оспорвани моменти, размяна на водачеството и изравняване в геймовете след 23-25.

Началният ни удар, който бе едно от силните ни звена в срещата, ни изневери в третия гейм, който даде възможност на Словения да се изплъзва леко напред и да ни поставя под напрежение. Нашият тим показа, че може да се връща в кризисни моменти, като и в тази част успя да стопи изоставане при 17-20, за да поведе с 24-22. Пратихме на два пъти топката в аут и Словения излезе напред в резултата след 26-24.

Оспорвана и интересна бе битката в четвъртия гейм, в който двата отбора разменяха водачеството. Наша серия от 5 поредни точки ни откъсна в края при 21-17, но грешки върнаха интригата, словенците изравниха (24-24), но с перфектен сервис на Андреев успях този път ние да изравним в геймовете и да пратим мача в тайбрек.

В решителната част мобилизацията ни бе пълна. Поведохме с 3-0, поддържахме комфортна преднина и се поздравихме с крайния успех след 15-9.

Българският тим се справи по-добре в почти всички показатели, но допусна и твърде много грешки (40) и отстъпваше при посрещането си. На начален удар записахме 15 точки, а блокадата ни реализира 12 точки.

Вторият ни двубой е в четвъртък, 3 август, отново от 20:00 ч. срещу Франция

Лоренцо Мичели: Отборът има нужда от време

Селекционерът на женския отбор говори след Лигата на нациите

София, Плевен и Разлог домакини на допълнителните квалификации за момичетата под 16

Турнирът е тази седмица

Любомир Ганев: Успех, спортисти! Днес е вашият ден

Президентът на волейбола с обръщение по повод празника

Волейболистките паднаха от Япония

Операцията на Алекс Николов се отлага

Волейболният ни национал страда от дискова херния

Министър Глушков бе гост на премиерата на филма за ВК Левски – „История на бъдещето“