Пламен Константинов: Има Господ! Показах на Пранди кой съм

Пламен Константинов: Има Господ! Показах на Пранди кой съм

Сблъсъкът тази сряда между Зиратбанк и Модена прикова вниманието на всички български волейболни фенове. Въпреки че битката на евросцената за Купата на СЕV бе между турски и италиански отбори, за българите зарядът бе друг.

Сблъсъкът тази сряда между Зиратбанк и Модена прикова вниманието на всички български волейболни фенове. Въпреки че битката на евросцената за Купата на СЕV бе между турски и италиански отбори, за българите зарядът бе друг. Треньорската битка бе Пламен Константинов –Силвано Пранди. На 6 януари предимството дойде за италианският специалист, след като наказа Гибона с 3:1 в Модена. Може би точно това даде самочувствието на Професора да влезе в залата в Анкара и поздрави журналиста на "Меридиан Мач" с думите "Life is good. Every day I learn something new" ("Животът е хубав. Всеки ден научавам нещо ново").
 

Е, дали научи или не, дали съдбата има пръст, дали има случайности, или както казват хората - "Господ забавя, но не забравя" - за всеки истината е различна.

В последната секунда на мача обаче триумфът и адреналинът, които изхвърлиха треньорската папка на десет метра във въздуха, бяха на страната на Константинов. Неговият тим би с 3:0 в Анкара, а след това спечели и "златния гейм" и така изхвърли Модена и Пранди от борбата.
 
Как се чувстваше победителят от волейболния дуел и каква поука взе за себе си – за това разказва Гибона пред "Меридиан Уикенд".
 
- Взе ли реванш Пламен Константинов от Силвано Пранди за това, че именно той те отстрани от националния тим на България?
- Още когато стана ясно, че може да се срещнем с Модена на Пранди си помислих, че съдбата си играе странни игрички с нас. При всички положения бе един вид реванш и ако кажа, че не съм го искал, ще излъжа. Показах на Пранди кой съм.

- Какво ти дойде на ум след победната точка в "златния гейм"?
- Не ходя на църква, но си казах "Може и да има Господ". Макар че точно обратното си помислих при 6:7 в "златния гейм", когато се контузи Селитанс – един от основните ни играчи. Той пък бе с основен принос за разгрома с 3:0 гейма в мача преди това. Тогава си помислих: "Абе, има ли Господ?! Не може след такъв мач, изигран до момента, да ми обърне гръб".

- Очакваше ли такава разгромна победа? Надиграхте Модена по абсолютно категоричен начин....
- Не, в интерес на истината - не. Мисля, че отбор като Модена не може да очакваш да го победиш по този начин. Това е отбор с 12 състезатели, като всички са или с приличен опит, или млади и изключително талантливи волейболисти. С много опитен треньорски щаб, статистиците са най-добрите в Италия, хора, с които съм работил и знам за какъв професионализъм става дума и не мога да кажа, че съм очаквал такъв разгромен резултат. Очаквах, че можем да ги победим, но не и по такъв категоричен начин.

- Това ли беше най-важният мач за теб за годината? 
- Не, един от важните, но не и най-важен. С този мач нищо не съм спечелил – само продължаваме напред. Важните мачове са тези, които пишат история, които носят титли. Естествено, история има и в този сблъсък до някаква степен, защото за първи път турски отбор отстранява италиански. Това не се е случвало, така че има своята тежест, но нищо все още не е спечелил отборът. Бих съжалявал, ако някой си помисли, че това е максимума ни. Напротив – сега е важното да използваме шанса да продължим напред и да стигнем колкото се може по-далеч.

- До момента в дебютния ти сезон като треньор имаш само две загуби... Очакваше ли такъв старт в това поприще?
- Абе, аз си вярвам. И според мен трябва да е така. Разбира се, не прекалено, но човек трябва да вярва в това, което прави. Аз нямаше да се захвана, ако не съм вярвал, че това може да е моето призвание. Този въпрос все още си го задавам, защото треньорската работа е и много неблагодарна. Може да бъде сладка, но и неблагодарна.

- Трябва ли добрият професионалист да е и добър човек?
- Във всяко едно отношение професионализмът е до време. Според мен е много по-важно, независимо от качествата, които имаш като професионалист в някоя сфера, да останеш човек. Защото в един момент на професионално ниво няма да имаш възможност да се изявиш и да говориш, и тогава остава само човешкото. И когато човешкото липсва, остава едно голямо нищо - изтриваш всичко, каквото си градил като професионалист. Винаги ще ти потрябва човешкото отношение и когато го потърсиш, няма да го получиш. Може да си страхотен треньор, но отвратителен човек и отборът да не може да те понася, но в същото време да те уважава като професионалист. Един ден ще ти потрябва отбора да изиграе един мач заради теб и когато го поискаш, няма да го получиш. А този мач може да се окаже целия свят за теб.

- Като състезател си печелил много тежки и важни мачове – титли, медали. Сега спечели също много важна битка, вече като треньор. Кое е по-сладко?
- Различно е. Когато видиш отбора ти да играе така, има едно удовлетворение, различно от това на игрището. Емоционално играейки е може би по-сладко. Треньорската работа е много по-тежка и по-обхватна. Като състезател имаш щаб, който трябва да подреди и организира нещата и ти в крайна сметка само консумираш тази организация. И двете са сладки, но по различен начин, различен вид усещане.

- Къде виждаш българския национален отбор през тази година и как виждаш смяната на Пранди със Стойчев?
- Това е въпрос повече към щаба. Според мен зависи от много неща. Промяната на един треньорски щаб може да доведе до някакви моментни катаклизми. Радо е изключително амбициозен, работлив и максималист. Той има един плюс – познава манталитета ни, познава и състезателите. И това ще му даде по-бърз старт и аклиматизация. Но дори и най-малката загуба на време може да се окаже фатална, защото е предолимпийска година. Фатална дотолкова, че може да се изгуби един олимпийски цикъл. Затова е винаги рисковано една такава промяна. Моето мнение е, че един треньор трябва да бъде оставен да подреди отбора си, да му даде едно лице, за което е нужно време. В крайна сметка винаги ще има доволни и недоволни от решенията на треньора, но не трябва постоянно да се търси промяната.

- Провал ли беше миналата година за отбора?
- Като поставени цели – да. Беше провалена година с оглед на целите, които си поставихме и не изпълнихме. Но като игра не мисля, че е била провал. Отборът беше в добра форма, имаше хора, които изиграха най-доброто си първенство. Така че за мен проблемите бяха повече тактически и психологически. Но не може да се отдаде всичко на една грешка. Отборът е затова – да поправи грешката на съотборника си. Така например след най-коментираната наша грешка на световното първенството – контрата на Тошко в мача срещу Куба, която той заби в мрежата – не трябваше да даваме следващата топка. Там е въпрос да съхраниш концентрация, да минеш напред, а не назад.

- На практика по-късно изпуснахме и два мачбола...
- Да, имаше и моменти, в които не поехме риска. Изчаквахме кубинците да сгрешат, а ние – да играем на сигурно. Което има две страни. Защото Куба е много грешащ отбор и има логика и в едното, и в другото. Но има моменти, когато трябва да се нагърбиш и да поемеш отговорността. Мисля, че там не дадохме максимума от себе си, а чакахме те да сбъркат. Като цяло на световното имаше неправилно разпределение на отговорностите в отбора. Опростена игра – не може да правиш една и съща тактика за всеки един съперник. Стилът ти на игра се изгражда на базата на качествата на състезателите, с които разполагаш. Ние не използвахме качествата на това, с което разполагаме. България винаги е имала силен сервис, нападение и блок. Никога не сме били големи защитници, никога не сме били търпелив отбор. И търсейки подобрение в по-слабите ни елементи, загубихме елементите, които имахме. Кое е правилното – в крайна сметка резултатите го показват.

- Алекно се връща начело на Русия, след като и там италианец (Баньоли – б.р.) се провали, можем ли да направим паралел с българския тим и ситуацията при нас?
- Имаше и позитиви в смяната на Марто Стоев. Пранди добави някои неща, които са ни липсвали. Видяха се неща, които не сме ги правили. За мен грешката на Силвано е, че към онзи отбор, с който разполагаше, първо трябваше да добави. Той тръгна със стратегия все едно, че ще бъде треньор на националния отбор в следващите десет години. И реши, че трябва да се даде прекалено рано път на млади състезатели с прекалено далечна перспектива. Идеални хора няма, а също така и треньори, но не трябва да се забравя, че Мартин даде много на националния отбор. Постигна резултати, които не бяха постигали отдавна. Спечели два медала поред, което България не е правила никога. На нас ни е присъщо след медал да правим катастрофа. Може би така стеклите се обстоятелства в Пекин го лишиха от възможността да постигне по-добри резултати и на олимпиадата, което щеше да промени тотално крайната равносметка от работата му.

- Стойчев спомена и натурализирането на чужденци, правилна ли би била една подобна тактика?
- Ако го е казал, е направил грешка. Основната стратегия на българския волейбол е изграждане на млади състезатели, моменталното им изваждане по чуждите първенства, където да ги доразвият и след това да играят за националния отбор. Това ни е стратегията и политиката. Според мен това трябва да се промени в посока първенството – безцелното или безпринципно продаване на състезатели където и да е, за да се вземе някой нов - трябва да спре. Трябва стратегически да се мисли дали това е правилното място за този състезател, дали това е неговото първенство и отбор и ще работи ли с подходящите хора, за да израсне.

- Къде е мястото на националния отбор на световната карта?
- В елита. Мястото на България при всички положения е сред първите 5-6 отбора в света. В момента разполагаме със състезатели, които никога не сме имали в историята на българския волейбол. Въпросът е, че винаги нещо малко ни липсва. Трудно ще имаме постоянен национален отбор, както и толкова качествени състезатели в едно поколение, просто защото сме малка държава.

- Ще спре ли хегемонията на Бразилия от последното десетилетие?

- Трудно. Бразилия е като една фабрика – те имат повече играещи състезатели, отколкото работещи хора в България, така че е трудно да пресечеш една Бразилия. В един момент, разбира се, ще има спад. Но лошото е, че спадът е и в другите отбори. Най-жалкото е може би за една Русия, която в последните десет години не успява да реализира по никакъв начин потенциала, с който разполага. 

Волейболистка напусна националния отбор

Женският национален отбор по волейбор заминава в четвъртък за Полша

Любо Ганев призна за пропуск на волейболната федерация

Знаем, че в плажния волейбол не сме направили нужното, призна президентът

Лазар Бучков се връща в Левски

Изграждаме следващото поколение звезди на българския волейбол, казва Николай Желязков

Мони Николов отива при Пламен Константинов в Русия

Направилият фурор в САЩ юноша на Левски Симеон Николов реализира първи трансфер - 18-годишният разпределител напуска университета Лонг бийч в посока Локомотив Новосибирск, където старши треньор е Пламен Константинов.

Palms Bet награди ВК "Левски" за требъла

Официалният партньор на волейболен клуб „Левски“ Palms Bet отчете грандиозния успех на отбора и връчи поощрителна награда на шампионите, след като тимът на сините постигна требъл за сезон 2024/2025 година.

От 4-то място до титлата: Тур е шампион на Франция!

Рекорден 10-и трофей за тима

Ивайло Иванов свири финала в Шампионската лига

Най-добрият ни съдия във волейбола с престижен наряд

Владимир Николов коментира селекцията на Левски

"Сините" ще имат само един чужденец

Николай Желязков остава начело на Левски още три години

"Смятам, че сезонът за нас беше много успешен", каза треньорът на волейболния шампион