Пламен Константинов: Камило Плачи трябва да води България

Пламен Константинов: Камило Плачи трябва да води България

„Всички ни се смеят за скандалите във волейбола, най-големите жертви в случая са отборът и феновете”

Бившият капитан на мъжкия ни национален отбор по волейбол Пламен Константинов разкритикува остро и двете страни по скандала между федерацията и напусналия вече селекционер Радостин Стойчев.

Натрупалият опит в треньорската професия отново обяви, че е получил предложение да поеме „лъвовете” още преди олимпийската квалификация, но е отказал, тъй като личното му мнение е, че досегашният помощник Камило Плачи трябва да получи шанс и да води „трикольорите”.

„Имам мотиви да откажа на федерацията и най-основният от тях е, че има хора, допринесли през последните 4 години за отбора, които заслужават повече да водят състава”, сподели Гибона в ефира на бТВ.

„Личното ми мнение е, че досегашният помощник на Радо Стойчев, а преди това и на Силвано Пранди - Камило Плачи, трябва да води състава на Олимпиадата.

Той работи с момчетата от 4 години и ги познава много добре, като освен всичко друго е и компромисна фигура. Той е една обединяваща личност, защото нито аз, нито Мартин Стоев, можем да дадем необходимото на тима спокойствие.

Затова най-логично ми се струва точно той да застане начело на България”, каза още Константинов, след което бе попитан какво мисли за скандала по оста Радостин Стойчев – Българска федерация по волейбол (БФВ).

„Според мен и двете страни на разразилия се скандал не са прави. Искрата на този скандал бе грозният начин за уволнението на старши треньора.

Просто начинът, по който бе освободен Радостин Стойчев, не бе правилен. Решението бе прибързано, а най-лошото бе, че дни преди въпросната загуба от Германия, на треньорски семинар в София, където присъства и самият Стойчев, бе викнат Силвано Пранди.

Последният обаче не бе уведомен, че ще бъде поканен да поеме националите и затова първоначално прие, а после, в момента, в който се прибра в Италия и разбра, че ще има бойкоти, изпрати отворено писмо до медиите и отказа.

Имаше грешки и на Радостин обаче, защото искането му за оставки на президента и на целия Управителен съвет на БФВ бе несериозно и неизпълнимо. Най-малкото през следващия месец ни предстоят два големи волейболни форума в България. Просто си представете факта, че две седмици преди финалите на Световната лига целият УС си подава оставка. Моментът не бе правилен, нещата не бяха обмислени, защото дори нямаше предложена алтернатива. Затова за мен Радо също прибърза.

Аз предложих на двете страни Радо и Матей да останат до Олимпиадата, а федерацията, за да докаже, че е демократична, да впише една точка в следващото си отчетно събрание и да приеме, че има опозиция. 

Опитах се дори да достигна до премиера Бойко Борисов, защото се надявах, че и той може да помогне, но не можах да се свържа с него. Сега затова решение е късно, защото Радо подаде оставка и си отиде”, каза още Гибона, а после коментира и отказа на звездата Матей Казийски от националната фланелка:

Матей също сбърка. Това не бе негова битка и не бе негова борба. Не може един състезател да изостави отбора си и своите съотборници! Не и преди Световната лига у нас, не и преди Олимпиадата. Най-големите жертви в случая са отборът и феновете. Целият свят ни се смее. Обаждат ми се от Италия, Гърция, Русия да питат какво става. Това е недопустимо”, възмути се треньорът и заключи:

Минимум пети сме на Олимпиадата, защото регламентът ни облагодетелства, понеже прескочим ли първата група, после вече всички загубили ¼-финалите са пети в класирането. Можем и повече. Ние сме близо до големите, но не сме по-силни от големите.”

Полша е шампионът в Лигата на нациите след успех над Италия

Националният отбор на Полша спечели за втори път Волейболната лига на нациите

Бленджини обяви кои започват подготовка за Световното първенство

Мартин Божилов е взел решение да се откаже от националния отбор

Словения шокира Франция и е 1/2-финалист в Лига на нациите

Словенците ще срещнат Италия в спор за място на финала

Намалиха броя на чужденките в женското волейболно първенство

Вижте подробности

Страхотно! България е в топ 8 (ВИДЕО) на Световното в Ташкент

След драматична победа над САЩ

България срещу САЩ на Световното по волейбол

Националният отбор на България за  мъжае до 19 години ще играе срещу САЩ на 1/8-финалите на Световното първенство в Ташкент (Узбекистан).

Министър Пешев награди световните шампионки по волейбол

Състезателките от националния отбор и треньорите ще получат премии от ММС

Полша завоюва бронза във женската Лига на нациите

Домакинките надвиха Япония в спора за третото място

България U16 с нова победа на ЕвроВолей 2025

Утре младежите излизат срещу Турция