ВОЛЕЙБОЛ: България с право на седем участника в евротурнирите

ВОЛЕЙБОЛ: България с право на седем участника в евротурнирите

Марица отново ще участват директно в групите на Шампионската лига

България ще има право на цели 7 участника, които да играят в европейските турнири по волейбол през новия сезон. Това стана ясно, след като бе публикувана обновената ранглиста на държавите, които членуват в централата на ЦЕВ. Скокът за страната ни е значителен, след като в последните две години бройката бе спаднала до само 4 тима.

 
При мъжете България се сдобива с право на участие от 5 клуба. Първенецът ни ще играе квалификации за влизане в групите на Шампионската лига. Носителят на Купата на страната (в случая Хебър), ще участва за Купата на ЦЕВ, заедно с вицешампиона или третия в крайното класиране (в случай че Хебър е втори). Следващите в подреждането пък ще могат да играят в третата надпревара на централата – Купата на претендентите.
 
Това означава, че ако първенството ни приключи следващата седмица, каквото желание са изразили част от водещите клубове в Суперлигата, то в Европа ще могат да се изявят през новия сезон Нефтохимик (квалификации на Шампионска лига), Хебър и Добруджа (Купа на ЦЕВ), както и Монтана и Марек (Купа на претендентите). Ако някой от тях се откаже от това си право, то следващият в подреждането може да се възползва от ситуацията.
 
Ранглистата е направена на база резултатите на отделните страни в периода 2017-19. В ШЛ България заема 14 място с 49 точки, а лидер е Италия с 537.67 (три отбора в групите). В турнирите за ЦЕВ и Купата на претендентите, страната ни е на девета позиция със 140 точки, а на първо място е Турция с 269 (2 за ЦЕВ и 1 за Купата на претендентите). Максимумът на участници в трите надпревари е пет отбора, като приоритет е Шампионската лига.
 
При жените Марица извежда страната ни на девета позиция със 78.33 точки. Това позволява на пловдивчанки отново да участват директно в групите на най-престижния клубен турнир. Лидер е Турция с 489 пункта (три тима в групите). Що се отнася до Купата на ЦЕВ и Купата на претендентите, там България е на 19-о място със 71 точки и има право на един отбор в последната надпревара. Това ще бъде вицешампионът ни, който към момента се очертава да е Левски, ако няма подновяване на първенството. На първа позиция отново са южните ни съседи с 263 точки и по един клуб в двата турнира.
 
България посреща своите героини в понеделник в зала "Христо Ботев"

БФВ организира официално посрещане на новите световни шампионки за девойки в понеделник

Треньорът на световните шампионки: Това е плод на усилията и на колектива

„Вървим по правилен път“, посочи Атанас Петров

България е световен шампион!!! (ВИДЕО)

Девойките пребиха САЩ с 3:1 на финала

България със Симеон Николов за Лигата на нациите в Гданск

Вижте всички наши волейболисти за последния турнир

Перфектна България с 3 от 3 към Европейското за мъже до 22 години (ВИДЕО)

"Лъвовете" на Венцислав Симеонов подчиниха и Испания

Треньорът на волейболистките: Няма какво да губим, ние сме европейски шампион

Треньорът на националния ни отбор за жени до 19 години Атанас Петров говори след успеха над Турция и класирането за финал на Световното първенство. В битка за титлата срещаме САЩ.

Тони Зетова обяви промени за Световното

Селекционерът на женския национален отбор по волейбол Антонина Зетова сподели мнението си след края на участието на тима в Лигата на нациите и поражението от Полша

България завърши Лигата на нациите със загуба от Полша (ВИДЕО)

Женският национален отбор на България завърши със загуба тазгодишното издание в Лигата на нациите.

Невероятна България ще играе за световната титла по волейбол (ВИДЕО)

Ще спорим за златото с действащия шампион САЩ