2. Зимни спортове
  3. Канада гази на Световното по хокей на лед

Канада гази на Световното по хокей на лед

Дилън Казънс вкара два гола и подаде за още един, а Канада се наложи с 3:2 (1:1, 2:1, 0:0) над Швейцария в среща от 6-ия предпоследен кръг на група А на Световното първенство по хокей на лед. За канадците това е шеста победа в шест мача, а те отдавна си гарантираха участие на четвъртфиналите.

Канадците са на върха в потока със 17 точки, с две повече от домакина на първенството Чехия, а Швейцария е 3-а с 14. Трите отбора си гарантираха участие на четвъртфиналите, но предстои да разпределят позициите.

Казънс до момента има 6 гола на първенството и се изравни на върха при голмайсторите с Брейди Ткачък (САЩ) и Оливер Капанен (Финландия).

Ник Пол също вкара за канадския отбор, оформяйки крайния резултат в 30:39 минута на мача при числено превъзходство. Вратарят им Джордан Бинингтън спаси 20 изстрела, в това число и дузпа в средата на втората третина при резултат 2:2.

Казънс откри резултата още в 1:42 минута на мача, пак при числено превъзходство. Той получи шайбата от Джон Таварес и с удар с лопатката на стика я прати точно пред гредата. Швейцарците обърнаха развоя на срещата с голове на Кевин Фиала и Ромен Льофл. Фиала също преодоля вратаря при числено превъзходство, влизайки от дясно, а Льофл обърна хода на мача с удар от синята линия.

По-рано в същата група Австрия се наложи над Норвегия с 4:1 и изненадващо измести Финландия от 4-ото място, а норвежците са предпоследни и с опасност от изпадане от Елитната дивизия.

В група В Латвия се справи с 3:2 със Словакия след изпълнение на дузпи (1:0, 0:0, 1:2, 1:0). Кристерс Гудлевскис откри за бронзовите медалисти от миналия шампионат, а Мартин Поспишил и Петер Чехларик вкараха за словаците в третата част. Второто попадение падна минута и 34 секунди преди края и словаците се виждаха победители. Но само след 24 секунди латвийците изравниха, след като извадиха вратаря и пуснаха допълнителен полеви състезател. Оскарс Цибулскис намери път към мрежата на противника и прати мача в продълженията, където обаче голове не паднаха.

При наказателните удари Данс Лохмелс вкара два пъти, а аз Словакия точен беше младата им звезда Юрай Слафковски.

По-рано вчера в същата група САЩ разби Казахстан с 10:1 и събра 13 точки, нареждайки се на 2-о място след Швеция с 15. Латвия е 5-а с 9, докато Словакия е пред тях с 12 и почти сигурно класиране към елиминациите. За Латвия шансовете не са особено големи заради изоставането от Германия и Словакия на 3 точки, както и лошата голова разлика.