Канада надви Германия за 28-та си световна титла по хокей (ВИДЕО)

"Кленовите листа" отново са на световния връх на леда

Нападателят Сами Блайс отбеляза два гола и Канада спечели 28-та си световна титла по хокей на лед за мъже след победа с 5:2 срещу Германия на финала на шампионата на планетата в Тампере, Финландия.

Това е втора титла за канадците от 2016 насам, като в този период Финландия и Швеция спечелиха по две, а през 2020 Ковид-19 отмени турнира.

Йон Петерка даде аванс на германците след 7:44 минути игра през първата третина, а Блайс изравни след още три минути. Даниел Фишбух отново изведе европейците напред в средата на втората третина, но Канада отново стигна до бързо попадение, този път чрез Лоусън Краус.

Сами Блайс заби победната шайба за Канада след 4:51 минути игра в последната част, а точно седем минути по-късно Тайлър Тофоли вкара за 4:2. Скот Лафтън пък оформи крайния резултат на празна мрежа, след като германците изтеглиха вратаря Матиас Нийдербергер за последните три минути и половина.

Самуел Монтембо отрази 14 удара за шампионите, а Нийдербергер завърши със 17 спасявания за германците, които спечелиха за трети път в историята сребърни отличия на световни финали.

По-рано днес Латвия спечели първия си медал на световни първенства, побеждавайки САЩ с продължения.

ОБЗОР: Ванкувър се класира за полуфиналите на Западната конференция