Министър Кралев и австрийският вицеканцлер Щрахе обсъдиха общите теми в сектор спорт по председателството на Съвета на ЕС

Министър Кралев и австрийският вицеканцлер Щрахе обсъдиха общите теми в сектор спорт по председателството на Съвета на ЕС

Дискутирани бяха два основни проблема

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев проведе 2-часова работна среща с австрийския вицеканцлер Хайнц-Кристиан Щрахе.

По новото разпределение на ресорите в правителството във Виена спортът се управлява директно от неговия кабинет.

Г-н Щрахе отговаря и за военното министерство. Срещата се проведе по покана на австрийската страна по време на зимните олимпийски игри ПьонгЧанг 2018.

Обсъдени бяха два основни проблема. Първият бе за спора между ФИБА и Евролигата. Министър Кралев изрази опасения, че той може да не бъде решен по време на българското европредседателство, защото тлее от години. Заради това вероятно ще се търси решение по време на мандата на Австрия като европредседател.

Вицеканцлерът  Щрахе обеща да присъства на Европейския спортен форум, организиран от Европейската комисия на 22 и 23 март в София, където ще бъдат направени първите стъпки за сближаване на двете страни. Там ще бъде проведена среща, инициирана от Комисар Наврачич, в която ще вземат  участие министър Кралев, вицеканцлер Щрахе и представители на ФИБА и Евролигата. Министър Кралев информира колегата си за твърдата подкрепа на премиера Бойко Борисов по тази тема.

Бойко Борисов е поел ангажимент да инициира срещи на най-високо ниво, за да бъде решен този конфликт. Проблемът е, че преди години ФИБА е дала възможност Евролигата да бъде регистрирана като частна фирма. Така страдат националните отбори. Хайнц-Кристиан Щрахе обеща подкрепа на Австрия за решаването на този спор.

След това бе обсъдена общата позиция на ЕС по актуализацията на кодекса на Световната антидопингова агенция (WADA), който се обсъжда в момента. Министър Кралев, като член на управителния съвет на WADA, запозна колегата си с решенията, които са били взети на сесията в Сеул, както и тези, които се очакват на следващата в Монреал през май.

Двамата обсъдиха и проблемите в детско-юношеския спорт. Австрийците обявиха желанието си да съдействат за развитието на българските ски-курорти. 

След това министър Кралев разгледа австрийската къща в Пьонгчанг в компанията на президента на Националния олимпийски комитет на Австрия Карл Щос, който е и член на МОК и генералния му секретар Петер Менел.
IBU вкара Банско в новата лятна верига по биатлон

България ще се представи с пълни състави от по четирима при мъжете и при жените

Подиум за Владимир Зографски в лятната Гран при във Висла

Най-добрият български състезател бе шести след първия скок на голямата шанца

Обвиниха треньор в сексуален тормоз

Жоел Шенал, олимпийският вицешампион в гигантския слалом през 2006 г., е временно отстранен от Френската федерация по ски заради обвинения в сексуален тормоз над непълнолетни.

Мълния уби олимпийски медалист

Бившият норвежки скиор и бронзов медалист от Олимпийските игри във Ванкувър 2010 - Аудун Грьонволд, почина трагично на 49-годишна възраст, след като бе ударен от мълния.

Олимпийските медали: Две половини, които се събират

Зимните олимпийски игри в Милано и Кортина са първите с два града домакини в името си и по този повод медалите за събитието  представляват "две половини, които се събират в едно цяло“.

Следващият в НХЛ плаща над 2 милиарда долара

Следващият отбор, който ще поиска да влезе в Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ), трябва да плати над 2 милиарда долара

Олимпийска шампионка гръмна с допинг

Олимпийската шампионка в ски бягането Виктория Карл е дала положителна проба за забранено вещество, съобщава агенция ДПА

БФСки с бюджет от над 5.5 млн. лева за 2025 г.

Българската федерация по ски (БФСки) проведе днес в София годишното си Общо отчетно събрание. Форумът бе ръководен от генералния секретар на федерацията Пепа Мицева.

Световният шампион в сноуборда Тервел Замфиров национал и в рафтинга

Световният шампион по сноуборд Тервел Замфиров ще представи България в още един спорт – рафтинга.