Природозащитници изпращат РИОСВ – София в съда заради планирана голяма ски зона в Природен парк Витоша

Природозащитници изпращат РИОСВ – София в съда заради планирана голяма ски зона в Природен парк Витоша

Коалицията от 30 неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” обжалва пред Върховния административен съд незаконосъобразно решение на Районната инспекция по околната среда и водите – София, подчинена на Министерство на околната среда и водите. С това решение се дава ход на разработването на екологична оценка и оценката за съвместимост на специализиран подробен устройствен план на нова, много по-голяма ски зона в Природен парк Витоша.

Коалицията от 30 неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” обжалва пред Върховния административен съд незаконосъобразно решение на Районната инспекция по околната среда и водите – София, подчинена на Министерство на околната среда и водите. С това решение се дава ход на разработването на екологична оценка и оценката за съвместимост на специализиран подробен устройствен план на нова, много по-голяма ски зона в Природен парк Витоша.

Коалицията иска от съда да обяви това решение за нищожно, тъй като заданието за изработването на плана не е получило одобрението на Столична община.

Следователно, според според природозащитниците, заради Закона за устройство на територията инвеститорът няма право да проектира. Въпреки това, според тях, "Витоша ски" АД са изработили проект без разрешението на Столична община и без подписа на кмета Бойко Борисов. От гледна точка на правото и закона, такъв проект не съществува.

"Въпреки това „Витоша ски” АД организира две консултации по докладите за екологична оценка и оценка за съвместимост – едната през ноември 2008, а другата през юни 2009 г. Инвеститорът дори организира незаконно обществено обсъждане на доклада за екологична оценка на подробния устройствен план на новата ски зона във вторник, 14 юли 2009 г. от 10.00 часа в зала 3 на Националната спортна академия", алармират от асоциацията.

Според коалицията „Витоша ски” АД продължава да нарушава процедури и закони, вероятно защото нито една институция до момента не е санкционирала нейното изграждане през октомври миналата година на незаконен ски път в района на Резньовете и разораването на писта Долно лале.

Заради новата ски зона в Природен парк Витоша ще бъдат увеличени 7 пъти площите на ски пистите, ще се изсекат хектари смърчови гори, за да се увеличи двойно площта на лифтовете и влековете, както и за да се изгради язовир за вода за изкуствен сняг. Всичко това е забранено от Плана за управление на Природен парк Витоша, приет от Министерски съвет, и на Общия устройствен план на столицата, приет от парламента.

"Опитите за изграждане на ски зона в Природен парк Витоша създава опасност от индивидуална наказателна процедура по случая в Европейският съд. Тя може да доведе и до спиране на средствата по европейски програми за проекти в Столична община", предупреждават природозащитниците.
Олимпийска шампионка гръмна с допинг

Олимпийската шампионка в ски бягането Виктория Карл е дала положителна проба за забранено вещество, съобщава агенция ДПА

БФСки с бюджет от над 5.5 млн. лева за 2025 г.

Българската федерация по ски (БФСки) проведе днес в София годишното си Общо отчетно събрание. Форумът бе ръководен от генералния секретар на федерацията Пепа Мицева.

Световният шампион в сноуборда Тервел Замфиров национал и в рафтинга

Световният шампион по сноуборд Тервел Замфиров ще представи България в още един спорт – рафтинга.

Флорида Пантърс отново е шампион на НХЛ

Отборът на Флорида Пантърс защити титлата си в Националната хокейна лига на САЩ и Канада, след като надделя във финалната серия над Едмънтън Ойлърс с 4-2 победи.

Флорида направи огромна крачка към защита на титлата в НХЛ

След нова победа над Едмънтън

Едмънтън изравни серията за Стенли Къп срещу Пантърс

Едмънтън направи голям обрат в срещата, след като след първата част губеше в резултата с 0:3

Хокейна легенда спира със спорта

Ти Джей Оши, който вкара четири гола от дузпи за победата на САЩ над домакина Русия на Олимпийските игри в Сочи през 2014 година и който стана шампион в Националната хокейна лига с Вашингтон Кепиталс през 2018 година, обяви края на състезателната си кариера.

Флорида поведе във финалната серия в НХЛ

Флорида победи с категоричното 6:1 у дома Едмънтън в третия мач от финалната серия в Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ).

Флорида изравни серията за купа "Стенли"

Отборът на Флорида Пантърс изравни на 1:1 победи финалната серия в Националната хокейна лига