Русия е първият четвъртфиналист на световното първенство по хокей

Олимпийският шампион победи с 3:1 (0:1, 3:0, 0:0) Латвия , постигайки пети пореден успех

Олимпийският шампион Русия стана първият отбор, който и теоретично се класира за четвъртфиналите на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Словакия.

В среща от петия кръг в група "В" руснаците победиха с 3:1 (0:1, 3:0, 0:0) Латвия и по този начин постигнаха пети пореден успех. Латвийците изненадващо поведоха в резултата в средата на първата третина чрез Оскарс Цибулскис, но през втората част фаворитът в мача успя да направи обрат чрез Дмитри Орлов, Никита Гусев и Никита Кучеров. На вратата на руснаците бе Андрей Василевски, който отрази 26 шута към мрежата си.

Загубата остави Латвия на пето място в група "В" с 2 победи и 3 загуби и минимални шансове за класиране на четвъртфиналите в турнира.

В група "А" тимът на САЩ също направи сериозна крачка към фазата на директните елиминации с победа със 7:1 (4:0, 2:1, 1:0) над Дания. Американците решиха всичко в мача още през първите 20 минути, когато отбелязаха 4 пъти, а с победата си успяха да класират за следващия етап водачите в група "А" Финландия и Германия за четвъртфиналите.

Головете за успеха на янките реализираха Алекс ДеБринкат на два пъти, Франк Ватрано, Клейтън Келър, Крис Крейдър, Дилан Ларкин и Джак Айхел, докато за датчаните се разписа Ник Олесен в началото на втората третина. В класирането в групата американците заемат трето място с 11 точки от 5 мача, на една зад Германия и на две зад Финландия. Дания е на шеста позиция с 5 точки.

ОБЗОР: Ванкувър се класира за полуфиналите на Западната конференция