Тервел и Малена Замфирови: Искат да махнат сноуборда, за да има медал за Африка

Тервел и Малена Замфирови: Искат да махнат сноуборда, за да има медал за Африка
Източник: БГНЕС

Победителят винаги е един, радвам се, че бях аз, каза Малена за престижната си награда

Тервел и Малена Замфирови са от онези звезди на зимните спортове, които няма как да останат незабелязани. Баткото е световен шампион в паралелния слалом в сноуборда, а Малена - втора от Световна купа в Криница, Полша през март 2025 г. и вече носителка на наградата за Най-добър млад спортист в зимните спортове на Международния олимпийски комитет!

С тези успехи те имат собствена кауза - да запазят мястото на своя спорт на олимпийските игри след Кортина/Милано през 2026 г.

"Това решение е изключително погрешно и ние с Тери сме направили редица видеа, насочени към спортистите от цял свят", разясни Малена в предаването "120 минути".

"В спорта се прокрадва политика. Своеобразен връх на неолиберализма е решението на новия президент на Международния олимпийски комитет Кърсти Ковънтри да се включат в програмата на зимните олимпийски игри типично летни спортове - колоездене, бягане и дори така любимият ми джудо. Спортове, които се практикуват в зали. Без съмнение тези спортове могат да се практикуват пред зимата, но зимни са спортовете, които могат да се практикуват на сняг и на лед. Целта е родният континент на госпожа Ковънтри - Африка, да може да вземе медали. До момента Африка не е печелила нито един медал от зимни олимпийски игри", заяви Тервел.

Той добави, че по този начин би се "разредила" програмата на летните олимпийски игри, като това ще доведе до намаляване на разходите за провеждането. 

Двамата вече имат подкрепа и от други сноубордисти.

Малена и Тервел разказаха как реагират близките им на успеха. Замфиров учи ветеринарна медицина, а сестра му е в Националната природо-математическа гимназия, а мечтата ѝ е да учи дентална или ветеринарна медицина.

"В сноуборда сме постигнали нашата цел - да караме много добре. Дори баба ни казва, че много хубаво се спускаме, усмихва се, поздравява ни. Стремим се да представяме страната ни на най-високо ниво. Ако сноубордът отпадне от програмата, силно се съмнявам, че ще обикаляме по села и паланки да веем байрака и да бие ски учителите на сноуборд. Можем да се преквалифицираме към сноуборд крос или да се насочим към медицината", разказа Тервел. 

"Вярвам, че ще успеем", допълни Малена. 

Женската щафета на България с 14-о място в старта от Световната купа по биатлон (ВИДЕО)

Швеция ликува с успеха в Хохфилцен

Владимир Зографски подобри рекорда си по точки в Световната купа по ски скокове

Зографски завърши 15-и в Клингентал

Нашите не преодоляха квалификациите на СК по биатлон в Кортина д’Ампецо

Малена Замфирова даде най-добро време в първия манш по синьото трасе – 36.75 секунди в първия старт в Европа от новия сезон в Световната купа по алпийски сноуборд, който се провежда в Кортина д’Ампецо (Италия), но не успя да стигне до директните елиминации в паралелния гигантски слалом при жените.

Българките 14-и на щафетата в Хохфилцен

България в състав Валентина Димитрова, Милена Тодорова, Мария Здравкова и Лора Христова зае 14-о място в щафетата 4 х 6 километра при жените от Световната купа по биатлон в австрийския зимен център Хохфилцен.

Нов подиум за Линдзи Вон (ВИДЕО)

Ема Айхер триумфира в женското спускане от Световната купа по ски алпийски дисциплини, проведено в швейцарския курорт Санкт Мориц.

Със сняг под Тодорка и с легендите Джорджо Рока и Марк Жирардели Банско откри зимния сезон (ВИДЕО)

Официално от днес Банско даде старт на зимния сезон 2025/2026 г., а събитието по традиция привлече ски легенди в планинския ни курорт.

Ема Айхер спечели второто спускане в Санкт Мориц

Линдзи Вон отново се качи на подиума

Австриец най-бърз след първия манш на гигантския слалом във Вал д'Изер

Одермат едва четвърти

Зографски преодоля квалификацията в Клингентал

Българинът с 27-о място в пресявките