ОБЗОР: Рилски спортист и Монтана 2003 с победи в НБЛ

Вижте класирането при дамите

Носителят на Купата на България за 2024 година Рилски спортист постигна драматична победа над шампиона Берое със 76:74 (25:17, 20:18, 12:24, 19:15) като домакин в Самоков в двубой от осмия кръг на Първата четворка в първенството на страната по баскетбол за жени.

Успехът бе пети за Рилски спортист от осем изиграни мача, а съставът от Стара Загора допусна втора загуба във втория етап на шампионата.

Гостите започнаха по-добре и водеха със 17:14 след седем минути игра, но самоковки направиха серия от 11 безответни точки и обърнаха до 25:17 след първата четвърт. Рилски спортист имаше превъзходство през втората част, вдигна разликата до 12 точки, а на почивката резултатът бе 45:35.

Последва отлична трета четвърт за Берое, който на свой ред осъществи обрат до 59:57 преди финалните 10 минути.

В тях старозагорки поведоха със 74:69 при оставащи две минути в срещата, но не отбелязаха нов кош. Деница Манолова, Ивана Бонева и Вероника Джикова бяха точни за домакините, които ликуваха в края.

Рилски спортист спечели борбата под коша (45-39), а и двата тима демонстрираха слаба стрелба от далечно разстояние, вкарвайки съответно домакините – три тройки, а Берое – само една.

Три баскетболистки на Рилски спортист Деница Манолова, Вероника Джикова и Виолета Григорова реализираха по 16 точки, като Манолово добави 13 борби и 3 асистенции, а Ивана Бонева отбеляза 12 точки.

За Берое Николина Зубач се отчете с 25 точки и 2 борби, Николет Гилдей завърши с 14 точки и 12 борби, а Цветомира Наумова – с 9 точки, 10 борби и 7 асистенции.

В другата среща от кръга вицешампионът Монтана 2003 надигра Локомотив София с 85:59 (22:13, 26:17, 17:10, 20:19) като гост столицата и записа пета победа в Първата четворка. Локомотив София претърпя осма поредна загуба.

Гостите от Монтана доминираха в двубоя и водеха с 18 точки на почивката – 48:30, а след третата част увеличиха аванса си до 65:40.

Тери Батъл бе най-резултатна за Монтана 2003 с 15 точки и 4 борби, а Борислава Денчева вкара 14 точки.

Гергана Цекова завърши с 12 точки и 9 борби за Локомотив.

В следващия кръг в Първата четворка на 23 март Берое ще посрещне Монтана 2003 в Стара Загора, докато Рилски спортист ще бъде домакин на Локомотив София.

Резултати от VIII кръг на Първата четворка в първенството на България по баскетбол за жени:

Рилски спортист – Берое        – 76:74 (25:17, 20:18, 12:24, 19:15)
Локомотив София - Монтана 2003 – 59:85 (13:22, 17:26, 10:17, 19:20)

Глушков: Винаги съм бил твърд срещу всичко, което убива спорта

Има кой да гледа, кой да разследва и кой да наказва уговорените мачове в българския баскетбол, каза служебният спортен министър