Сърбия е на финал на Световното по баскетбол

Богдан Богданович с пореден силен мач на големия форум

Сърбия е първият финалист на Световното първенство по баскетбол за мъже след успех над Канада с 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23). По-късно в петък ще стане ясен и съперникът на плавите - САЩ или Германия.
"Кленовите листа" бяха сочени за фаворит заради наличието на цели седем играчи от НБА. Освен това "червените" вече се справиха със Словения на Лука Дончич, а по пътя паднаха главите на Франция и Латвия.

Но западната ни сеседка за пореден път доказа, че в ДНК-то й е да печели големи битки без значение дали става въпрос за тенис, водна топка, баскетбол или футбол. Сърбия се класира за четвърти път в историята на финал на Световно първенство. За последното бе там през 2014-а при загубата от САЩ в Мадрид. Три години по-късно играха финал и на Европейско.

Богдан Богданович направи пореден силен мач на това първенство, реализирайки 23 точки, а с по 16 завършиха Никола Милутинов и Огнен Добрич. Ар Джей Барет реализира 23 за канадците, Дилън Брукс добави 16, а Шей Гилджъс-Александър наниза 15.

Сърбия отговори на фантастичните индивидуалности на Канада с най-силното си оръжие – отборната игра. Шей Гилджъс-Александър, който вкарваше над 30 точки на мач в НБА през миналия сезон, беше задържан до пет през първото полувреме. И това сякаш pазстрои канадския тим. След начало с поделено надмощие, с влизането на Алекса Аврамович за около три минути и половина за сърбите, те направиха серия от 13:0. Резултатът набъбна на 21:13 за Сърбия, а първата четвърт приключи при 23:15.

Канада откри втората част с тройка, но Гудурич веднага отвърна. Последва нова тройка за Кленовите листа, но отново на сцената излезе силната игра в защита на Алекса Аврамович. В тези моменти започнаха силните минути на Милутинов, завършил мача с 10 борби под кошовете.

Третият период започна с мощни атаки на Канада, които опитаха да стопят преднината на Сърбия. Балканците не успяха да спрат този мощен устрем, но поне ограничиха щетите до минимум. Това се случи, след като канадците нарушиха стрелбата си и започнаха да пропускат.

Времето обаче работеше за Сърбия. Бавно те заведоха Канада в последната част, където Шей Гилджъс показа, че може да играе соло и да поведе отбора, но не успя да обърне хода на срещата.

Индиана прати серията с Ню Йорк в седми мач в НБА

Рилски спортист разгроми Спартак (Пл), отива на финал

Минесота изравни серията с Денвър и я прати в решителен седми мач

Тимбъруулвс разби Нъгетс с 115:70

Балкан надви Черноморец и се класира на финал в мач номер 4 (ВИДЕО)

Ботевградчани бяха непоколебими с 94:78 и спечелиха серията с 3:1

MVP на НБА Никола Йокич вкара 40 точки и доближи Денвър до финала на Западната конференция