Борбата продължава: България победи Кипър с 2:0 в инфарктен мач

В много тежък мач България успя да пречупи невероятно коравия тим на Кипър с 2:0 и продължи борбата за класиране на Мондиал 2010. На нашите им трябваше задължителна победа, която след много инфарктни ситуации накрая бе постигната.

Борбата продължава: България победи Кипър  с 2:0 в инфарктен мач

Пред 20 000 зрители в този мач над всички бяха Станислав Ангелов и Станислав Манолев, които изнесоха страхотни мачове.

Ивелин Попов даде преднина на нашите в 7-ата минута, а Димитър Макриев довърши гостите с гол в четвъртата минута на даденото от съдията продължение.

Срещата започна по прекрасен начин за България и още в 7-ата минута Ивелин Попов откри резултата. Стилиян Петров пое топката в центъра на терена и подаде вляво към Рангелов. Играчът на Енерги (Котбус) технично финтира защитник на Кипър, а след това центрира в малкото наказателното поле. Ивелин Попов изпревари прекия си пазач и с глава разстреля Йоргалидис.

В 23-ата минута след нова хубава атака на българите Попов овладя топката пред дъгата и я пусна вдясно към Телкийски. Той центрира към Петров, който стреля с глава, но Йоргалидис закова топката пред голлинията.

В последната минута на първата част, Стоянов върна неразчетено топката назад към Томашич, но Алонфетис я открадна. Бранителят на българския национален отбор го фаулира, но реферът Игварсон отсъди само фаул, без да покаже картон на натурализирания хърватин.

Второто полувреме тръгна по много интересен начин. В първите минути на втората част Кипър натисна нашите. След два изпълнени корнера пред вратата на Иванков и разбърквания в наказателното поле, се стигна и до най-сериозната опасност за Кипър.

След нов ъглов удар и нова суматоха пред вратата нашите гостите бяха на милиметри от гола, след като топката бе изчистена три пъти от голлинията, а накрая Станислав Ангелов сложи край на всичко.

В ответната контра обаче България можеше да удвои аванса си, след като Ивелин Попов напредна и от около 30 метра нацели горния страничен стълб на Йоргалидис.

След това България постепенно изнесе топката в по предни позиции и лъвовете създадоха няколко опасни положения. При едното от тях силен удар на Станислав Ангелов остави съмнение за дузпа, след като топката срещна ръка на защитник на гостите, а иначе вероятно влизаше и във вратата.

Малко по-късно пък Благой Георгиев взе топката отляво малко зад центъра финтира защитник на Кипър и напредна към дъгата на наказателното поле, откъдето стреля по земя, но Йоргалидис със сетни усилия изби.

В 74-ата минута Мъри Стоилов изкара голмайстора Ивелин Попов, който бе заменен от Йордан Тодоров, а малко по-рано и Телкийски напусна играта за сметка на Велизар Димитров.

В 74-ата минута България имаше нова възможност за гол. След разбъркване Димитров стреля от дъгата на наказателното поле а Станислав Манолев с глава отклони топката, но Йоргалидис изби със сетни усилия.

Три минути по-късно пък Кипър имаше възможност за гол. Футболист на островната държава бе изведен сам срещу Иванков, но вратарят с невероятен рефлекс спаси положението.

В последните минути отборът на Кипър натисна здраво нашите. Гостите създадоха няколко опасни положения пред вратата на Иванков имаше дузина инфарктни разбърквания, които за щастие не доведоха до гол.

Две минути преди края Стоилов направи и третата си смяна, след като вкара в игра Макриев на мястото на Рангелов.

Въпреки канските мъки и петминутното продължение накрая, националите запазиха минималната победа и взеха трите точки в мача.

В 92-ата минута пък Велизар Димитров надбяга двама защитници на Кипър и хитро чукна топката покрай Антонис Йоргалидис, но той отново спаси.

В 94-ата минута обаче Макриев каза тежката си дума. След нова контра на в разредената защита на Кипър Димитров бе изведен отдясно и подаде перфектно към Димитър Макриев, който вкара от малкото наказателно поле.

*Слушайте пресконференцията на двамата треньори и след мача и отзиви от футболистите в нашата секция "Директно". Малко по-късно ще можете да видите и много видео материали от мача и богат снимков материал

България – Кипър 2:0
1:0 Ивелин Попов 8’
2:0 Макриев 90+4'

България: 1. Димитър Иванков - 2. Радостин Кишишев, 3. Илиан Стоянов, 4. Игор Томашич, 14. Станислав Манолев - 6. Станислав Ангелов, 10. Стилиян Петров, 15. Благой Георгиев, 17. Димитър Телкийски (Димитров 61’), 13. Ивелин Попов, 18. Димитър Рангелов;

Кипър: 16. Йорганидис, 17. Сациас, 3. Хараламбус, 2. Христу, 13.Михаил, 9. Гарпозис, 11.Константину, 7. Алонефтис, 10. Александру (Авраам 62’), 4. Христофи (Ясуми 58’), 8. Илия;

Стадион: „Васил Левски” – 20 000;

Рефер: Мартин Ингварсон (Швеция)