ПОД ДЪЖДА: "Нулево" дерби ЦСКА - Левски (ВИДЕО)

Двата отбора отново не си вкараха гол

ЦСКА и Левски направиха второ последователно равенство с резултат 0:0 помежду си.

В 157-ото издание на вечното дерби двата отбора не се победиха и така „сините“ останаха без успех срещу „червените“ в 10-и пореден двубой.

Двата отбора поделиха точките и остават на 10 един от друг, тъй като „армейците“ са с 53 в актива си, докато техните съперници имат 43.

Това означава, че дори равенство на шампиона Лудогорец срещу Славия по-късно днес в Разград ще е достатъчно за шампионите да си осигурят предсрочно 11-а поред титла на България.

Официален дебют начело на „червените“ направи първият британски треньор в историята им – Алън Пардю, докато Левски бе воден от Цанко Цветанов, тъй като наставникът Станимир Стоилов бе наказан, редом със защитника Хосе Кордоба.

Мъри и мажоритарният собственик на „сините“ Наско Сираков обаче се появиха на терена и надъхаха отбора по време на загрявката на „Васил Левски“.

Лошото време и дъждът навярно отказаха част от феновете да гледат двубоя на живо, но все пак на националния стадион имаше достатъчно привърженици на двата отбора, за да създадат познатата страхотна атмосфера в София.

Самият мач започна с по едно центриране от „сини“ и „червени“, които се опитваха да се пригодят към мокрия терен.

Първият корнер в двубоя бе за ЦСКА и дойде в 9-ата минута, когато изстрел на Греъм Кери бе блокиран пред границата на наказателното поле.

Защитата на Левски се справи с центрирането, както и с още едно такова, само минути по-късно, а след това организира и бърза контраатака.

Уелтон надбяга последния в защитата на „червените“ при ъгловия удар – Жеферсон, ала после стреля прекалено силно и високо, останал почти сам срещу вратаря Димитър Евтимов.

В 17-ата минута Илиян Стефанов изведе много хитро в коридор Марин Петков, но той бе спрян с чудесен шпагат от Брадли Мазику.

В резултат Левски стигна до първия си корнер, ала той не доведе до нищо опасно. В 20-ата минута пък Стефанов показа техника в наказателното поле на ЦСКА и отправи много хубав шут, но той профуча покрай сглобката на вратата.

Ударът бе трети неточен за „сините“ в срещата, докато „червените“ нямаха такъв до 25-ата минута, когато Жорди Кайседо стреля много неточно от дистанция.

Пет по-късно същото пробва и Андриан Краев, а след рикошет в Амос Юга топката излезе в корнер. Той обаче отново не затрудни „червената“ отбрана, както и последвалият в 32-ата минута още един такъв в полза на Левски.

В 38-ата символичните гости стигнаха до нов ъглов удар, ала опитът на Келиан ван дер Каап с глава бе разочароващ.

В 40-ата се стигна до пореден корнер за „сините“, но Филип Кръстев центрира в обсега на Евтимов и вратарят на ЦСКА улови безпроблемно.

Едва 120 секунди по-късно Левски изпълни петия си ъглов удар и този път се стигна до разбъркване в паналта на „червените“, но играта бе спряна заради нарушение в атака на Марин Петков.

Двата тима продължиха да действат предпазливо и чистите голови положения пред вратите липсваха.

В 43-ата минута армейците организираха бърза атака. Брадли Мазику продължи към Греъм Кери. Ирландецът нагласи топката на удобния си ляв крак, но след това стреля много разочароващо в аут.

Така първото полувреме приключи без точен удар и от двата състава – 0:0.

Второто полувреме започна със смяна в редиците на ЦСКА - Йоан Баи вместо Яник Вилдсхут, както и с корнер в тяхна полза. Николай Михайлов обаче бе над всички в наказателното си поле и спокойно улови.

В 48-ата минута пък Драган Михайлович напредна по фланга и с чудесно центриране намери непокрития около точката за дузпа Билал Бари, ала той стреля много неточно с глава.

Първата решителна вратарска намеса дойде в 57-ата минута, когато резервата Баи върна една лошо изчистена от „синята“ защита топка към Греъм Кери и той насочи към далечния ъгъл по диагонала, ала Ники Михайлов показа класа.

В 60-ата минута и Маурисио Гарсес обстрелва стража на Левски, ала прати топката високо над целта.

Последва шанс за Билал Бари след неумела намеса на Мено Кох, от която обаче нападателят на „сините“ не можа да се възползва.

ЦСКА заигра по-добре след почивката, но в 64-ата минута сгреши при изнасянето на една топка и тя стигна до Уелтон. Той я насочи опасно към вратата, ала Евтимов внимаваше и спаси първия точен удар на Левски в мача.

Малко след това Греъм Кери центрира остро от фаул в наказателното поле. Марин Петков игра с глава, след което топката профуча покрай вратата на Николай Михайлов и излезе в корнер.

В 72-ата минута Маурисио Гарсес отбеляза гол, но при вдигнат флаг за засада, която бе потвърдена и след разглеждане на ситуацията със системата VAR.

Междувременно Иван Турицов (ЦСКА), Жеферсон (ЦСКА) и Илиян Стефанов (Левски) получиха жълти картони, така че ще пропуснат реваншите от полуфиналите на турнира за Купата на България, съответно срещу Славия и Лудогорец.

В 84-ата минута Гарсес бе изведен очи в очи с Ники Михайлов, но дори не улучи вратата и направи фрапантен пропуск, с какъвто малко преди това се отчете и Йоан Баи.

В крайна сметка двубоят предложи много битка по терена, но не и попадения, въпреки че в добавеното време Федерико Варела бе близо до такова след отличен индивидуален рейд.

Изстрелът му от 10-ина метра обаче беше блокиран от защитник в синьо и така вечното дерби приключи с 13-ия ъглов удар, който доведе само до разбъркване и неточен удар с глава на Жеферсон.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЦСКА: 25. Димитър Евтимов, 19. Иван Турицов, 4. Мено Кох, 21. Амос Юга, 18. Брадли Мазику, 3. Жеферсон, 24. Карло Мухар, 8. Греъм Кери, 27. Маурисио Гарсес, 30. Яник Сони Вилдсхут, 9. Жорди Кайседо;

Треньор: Алън Пардю;

ЛЕВСКИ: 13.Николай Михайлов, 91. Драган Михайлович, 23. Сонко Сундберг, 5. Келиан Ван дер Каап, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 30. Филип Кръстев, 14. Илиян Стефанов, 17. Уелтон, 19. Билал Бари, 88. Марин Петков;

Треньор: Цанко Цветанов;<