Сашо Тодоров: Спасението на ЦСКА е в ръцете на феновете

Сашо Тодоров: Спасението на ЦСКА е в ръцете на феновете

Приходите от акциите ще бъдат използвани за погасяване на част от 10-те милиона задължения

"В ръцете на феновете е спасението на ЦСКА." Това обяви изпълнителният директор на клуба Александър Тодоров в интервю за "БНТ". Според новия бос на "Армията" клубът ще пусне 100% от акциите си на борсата и от изкупуването им ще зависи дали ЦСКА ще бъде спасен. Той обяви, че почти сигурно първите 2 милиона акции, които клубът има законовата възможност  да пусне на борсата още в началото на август, ще бъдат с цена от два лева. 

 
Приходите от тях ще бъдат използвани за погасяване на част от 10-те милиона задължения, които клубът е натрупал по време на управлението на всички предишни свои собственици. Тодоров обяви, че инвестиционният фонд "Лира Инвестмънт", който ще подпише договора с "Титан" за промяна на собствеността на клуба, ще остане собственик само до пълната продажба на акциите и след това собсвеници на клуба ще са акционерите. Заради големия интерес към закупуване на акции, в ЦСКА са променили стратегията си за тяхната продажба и няма да търсят само големи инвеститори, а ще пуснат акциите в свободна продабжба. 
 
"Променихме стратегията. Първо имахме идея да пуснем в продажба само 7 големи пакета от акции, но големият интерес, който предозвиква тяхната продажда ни накара да ги пуснем на борсата сега свободно. В момента имаме право да пуснем в продажба тези 2 милиона и 78 хиляди акции, които са до запълване на капитала на дружеството. Това ще се случи още в началото на август. Ние искаме да пуснем всички 100% от акциите, но предполагам, че това може да се случи най-рано през декември", заяви Тодоров. 
 
"Феновете-акционери ще са собственици на този клуб. Ще има устав и правила, по които ще се управлява клуба. Всяка година ще се провежда общо събрание. Ще се знае бюджет и ще се приема от акционерите. Абсолютно всички ще искат да се печелят титли, не може да се говори за разминаване между големите акционери и феновете, които ще имат по-малки дялове. Този модел работи успешно и в Германия, и в Испания. В началото ще има трудности, но това е пътят за развитие на българския футбол като цяло, не само на ЦСКА. Времената на един собственик, който издържа клуба, според мен са отминали", допълни директорът. "Това е цената на спасението на клуба, тези 10 милиона задължения. Феновете плащат цената на клуба. Тази фирма "Лира Инвестмънт" вероятно до Нова година вече няма да е собственик на нито една акция. Тя ще е собственик до продаване на 100% от акциите. Тя е само посредник, нищо повече." 
 
Приходите, необходими за издръжката на клуба в момента ще дойдат на първо място от спонсори, второ - от собствени приходи. Трябва да приключи сделката, за да подпишем с тези спонсори. В момента всеки спонсор трябва да подпише договор с "Титан", а видяхме, че това не се случва. Футболистите са на работа в ЦСКА от една седмица, така че задължения към тях все още няма. Има няколко футболисти, които останаха от времето на предишните собсвеници, към администрацията има задължения, но те влизат в тези 10 милиона. В ръцете на феновете е спасението на ЦСКА", завърши Тодоров. 
 
Марин Петков: Добри сме, но нямаме право да подценяваме никого

Крилото на саудитския клуб Ал-Таавон Марин Петков е един от играчите в българския национален отбор, който е в плановете на всеки селекционер.

България U19 падна от Англия на старта на Евроквалификациите (ВИДЕО)

Националният отбор на България по футбол до 19 години загуби от Англия с 1:4 в първия си мач от квалификациите за Европейското първенство през 2027 година.

Наско Сираков награди Цунами

Наско Сираков, който е президент на ПФК Левски и председател на Надзорния съвет, връчи благодарствен плакет на доскорошния капитан на отбора Вендерсон Цунами.

Петко Христов от Джакарта: Тука сме да надграждаме

Един от най-опитните български футболисти Петко Христов заяви, че отборът вече се адаптира след пътуването от София до Индонезия.

Ботев Пд с национал на Гвинея

Футболистът на Ботев (Пловдив) Едсон Силва получи повиквателна за предстоящите мачове на националния отбор на Гвинея Бисау, съобщиха от пловдивския клуб. 

Треньорът на Спартак Вн трепери за халф

Състоянието на Дамян Йорданов тревожи Гьоко Хаджиевски.