Трима вече се давят, БФС да се замисли

Трима вече се давят, БФС да се замисли

Напролет мачовете във втората плеиофна седмица ще почти безсмислени

Добре, съг­ласни сме да станем безмъ­лвни свидетели , на всичко, кое то ще правят от този момент нататък отборите, които вече са се утаили на дъното на класирането. По стечение на обстоятел­ствата същите тимове досега бяха замесвани в по­газване на честната игра. Дори сме склонни да забра­вим как Нефтохимик „не ус­пя" да създаде голово положение срещу 8 футболисти от Берое и как същият то­зи Нефтохимик имитира­ше присъствие на „Герена".

Също така обещаваме да се правим, че някои мачове на Любимец и Пирин Гоце Делчев не будят у нас ни­какви подозрения за черно тото. Ама изобщо няма да ги обвиняваме.
 
За всичко това обаче имаме едно условие. И то е БФС да измисли някаква чис­то нова формула на про­веждане на първенствата.

Не може още през септе­мври да са ясни 3 от 4-те изпадащи от А група и съ­що така да е ясно, че от Б група има само един отбор, който се стреми към про­моция.
 
Да, става дума за пари и по-точно за тяхната лип­са, но защо от това тряб­ва да страда целият про­дукт. Нито могат да про­дадат скъпо правата, ни­то телевизията ще иска да плаща същите пари, ни­то рекламодателите ще наливат пари, нито пък зрителите ще затворят целия цикъл.
Кой запалянко ще седне да гледа мач с участието на Нефтохимик, Пирин Го­це Делчев и Любимец, кои­то са с крак и половина в Б група. Предстои цял проле­тен сезон, а след това и плейофи. В които ще е ин­тересно кой измежду Локо София, Черноморец и Сла­вия ще оцелее в елитната група. Уважението ни към трите клуба, но към момен­та именно те са забъркани в интригата за четвъртия изпадащ. Да му мислят и Бе­рое, и Черно море, които сега също са обитатели да втората плеиофна седмица. Тези два тима не ги сла­гаме в сметките, защото засега са на добро ниво ка­то игра.

Идеята след края на ре­довния сезон да има плеиоф­на и плейаутна група е доб­ра, стига да има качестве­но съдържание. За първата седмица не се съмняваме, че ще е интересно. Левски и ЦСКА винаги искат първо­то място, а сега има три провинциални тима, които са преди тях в класиране­то. Петима в спор за зла­тото е супер.
 
Мачовете между втори­те седем обаче няма да са привлекателни.
 
Затова веднъж завинаги отборите в А група тряб­ва да бъдат сведени до де­сет. Системата да е както сегашната - с две групи по 5 отбора напролет или че­тири пъти всеки срещу все­ки за един сезон. Но при 10 участника вече няма да има предварително ясни изпа­дащи още през септември.

Ето тези въпроси тряб­ва да бъдат решени макси­мално бързо и на задаващия се - макар неясно кога точ­но, конгрес на БФС да бъ­дат приети промените. Боби Михайлов прави дос­татъчно компромиси от какво ли не естество, в мо­мента само той си знае колко е легитимен Изпъл­комът и колко са законни всичките решения, но за доброто на българския клу­бен футбол ще бъде още ед­но свиване на броя на ти­мовете в А група. Както и промяна на статута и пра­вилата за участие в Б гру­па. След като само Хасково иска да влиза в елита, значи професионалният статут на отборите във втория ешелон трябва да бъде пре­разгледан.

Това е то пазарната ико­номика. А БФС май си живее във времената на планова­та икономика. Планираме 14 отбора и това е. Ами не става така. Който има си­ли и е способен, той ще иг­рае. Другите ще гледат. Та­ка е в развитите футболни страни, където и стадио­ните са по-хубави, и публи­ката е повече, и футболът е по-гледаем.

Желю СТАНКОВ, "Тема Спорт"