ЦСКА и шахматът са били най-трудните казуси за Красен Кралев като министър

ЦСКА и шахматът са били най-трудните казуси за Красен Кралев като министър

Промяната е факт и държавата вече не пренебрегва футбола, твърди Кралев

Красен Крален е роден във Варна. Завършил е Медицинския университет в морската ни столица. Специализирал е мениджмънт на политически кампании в университета на Южна Каролина, САЩ. Бивш собственик на две от големите медийни интернет компании -„Алтернатив медия груп” ЕООД и „Уеб медия груп” АД. Бивш национал по лека атлетика и рекордьор на България на 20 000 м за юноши старша възраст. Бронзов медалист на балканския крос през 1986 и 1987 г. Президент на футболен клуб „Черно море”от 1998 до 2001 г. и от 2003 до 2007 г. През 2014-а е избран за председател на сдружение Спортни клубове „Черно море”.

Доколко министерското кресло променя дадена личност, г-н Кралев?
– Надявам се този въпрос да е единственият в това интервю, на който да не мога да ви дам пълен отговор, защото считам, че аз не съм се променил. Разбира се, наясно съм, че дали наистина е така най-точно могат да кажат хората, които са близо до мен. Тяхната оценка е мeродавна. Във всеки случай властта категорично дава своите изкушения. И трябва ясно да определиш кои са моментите на уважение към твоята личност и кои към институцията, която представляваш. Да го направиш точно и без поддаване на емоции или влияние, когато с някаква цел се опитват да те вдигнат на „въздушни възглавници“.

Най-трудното за вас в ръководенето на българския спорт?
– Най-тежко усетих бремето на отговорността. От самото начало бях наясно, че една грешка може да провали усилията на целия екип и на кабинета. И да не се случи нещо подобно, да няма тежки драми и проблеми, ми помогна обстоятелството, че имах солиден опит в областта на спорта. Станах министър вече като човек не само с изградена репутация, но и състоятелност също. Не знам как ще ви прозвучи, но в българското общество тази тема е една от любимите, когато стане дума за това кой как влиза и излиза от властта. Затова си позволявам да го отбележа. И всичко това на мен ми помогна да се съхраня като личност. Профилът за поста също беше на моя страна – имам медицинско образование, което в днешния елитен спорт и борбата с допинга се явява плюс. Безценни са и „лекциите на живота“ от времето ми на шеф на футболен клуб „Черно море“ в най-страховитите години за обществото ни след промените. Помогна ми и това, че се занимавах в миналото с елитен спорт. Без този опит реално един дълъг процес на адаптация беше неизбежен. А аз имах възможността и самочувствието да вляза „на скорост“ в нещата.

Огромният ви опит в пиара и рекламата само плюс ли беше?
– Помагаше за адекватни реакции в кризисните моменти, които са неизбежни за всеки един министър и неговия екип. Също и по-добре да презентирам както успехите на министерството, така и на по-малко популярните спортове. Неслучайно избягвах пресконференциите и говорех пред медиите на събития за ситуацията във въпросните по-малки спортове. Опитът в пиара ми помогна също да преодолея огромното разочарование от това, че три медии, които апропо вече останаха две, изключително тенденциозно отразяваха дейността на министерството. И не на последно място – плюс за мен беше и фактът, че бях свикнал да боравя с бюджети като този в министерството. И да мога спокойно и с точна преценка да разпределям средствата, за което трябва абсолютна прецизност и познаване на материята.

Хипотетично, ако нямаше лимит, какъв бюджет за българския спорт щяхте да поискате?
– Преди да искаме каквито и да било големи пари, трябва да сме сигурни, че сме изградили оптималната система. Не може да заложиш хаотично средства за десетки пера в бюджета, а парите впоследствие да се използват неефективно. И в същото време да искаш успехи. Няма как да стане. Това е вид бумеранг, който неизбежно се връща да те помете, като създаде куп проблеми и скандали. И най-неприятното – да разбие чрез съмнения системата на финансиране.

Доколко ви стигнаха парите за реализирането на проектите и въобще финансирането на спорта?
– След две години работа с чиста съвест и открито лице мога да отида при премиера и да декларирам, че сме направили всичко възможно да изцедим всяка стотинка от бюджета. И да гарантирам, че всяко перо отива по предназначение. Държавата реално помогна и в трите основни стълба на спорта – нормативната уредба, инфраструктурата и промяната на системата за финансиране на спорта, която беше наложителна. Финансирахме строежи и ремонти на 31 обекта в 15 населени места. От тях 22 сме приключили, а девет още са в период на изпълнение. Приходите на Националната спортна база за 2016-а са увеличени в сравнение с предходната година с близо милион и половина лева. В проценти – около 30. Залите „София“ и „Фестивална“, „Арена Бургас“, „Белмекен“, стадионите „Васил Левски“, тези в Русе, Варна и Горна Оряховица… Това са само част от обектите, в които инвестирахме сериозни средства. И не по-малко важно е, че без много шум продължаваме да го правим. Например, подменя се в момента тревното покритие на стадиона в Ямбол. Предстои същото и в Хасково. Движим се по план и без закъснение от графика.

Промяна на системата за финансиране на спортните организации е болезнена тема. За някои федерации тя е от категорията „непопулярни мерки“, защото вече четвърт век родният спорт минава за една от най-закостенелите структури. Споделяте ли това мнение?
– Не искам да коментирам миналото. Темата е колкото дълга, толкова и отлагана като генерални промени по обективни и субективни причини. Да, тя е болезнена, но и неизбежна. Редуцирахме броя на финансираните федерации на база конкретни критерии за постижения, като по този начин се увеличи бюджетът на спортове, които завоюват успехи и имат социално значение.

Дълги години имаше основателно недоволство, че най-популярният спорт футболът е пренебрегван от държавата. Така ли е още?
– Не, промяната е факт – съвместно с БФС през 2016-а за първи път създадохме и стартирахме Програма за развитие на детско-юношеския футбол с бюджет от 1 милион лева. А за 2017-а разчетите предвиждат увеличение с 15 процента.

По традиция екипите на всеки спортен министър преминават през полемики с лидери на организациите на хората с увреждания.
– Наясно съм с това. И предпочитам, вместо да го коментирам, да отговоря с нова програма за развитие на спорта за хора с увреждания, която направихме още в началото на 2015-а. Приемам я за един от най-големите ни успехи през двете ми години като министър. Философията на тази програмата не е битката за повече медали, а разширяване на кръга за финансираните спортове за параспортисти и да направи спорта по-достъпен за хората с увреждания. Спрямо 2015-а увеличихме бюджета на програмата с близо 20 процента и за първи път финансирахме федерации извън Българската параолимпийска асоциация. Това е отговорът ми на този въпрос.

Какъв бюджет трябва на България днес, за да си върне позициите в световния спорт?
– Едва ли някой може да каже дори с приблизителна точност. Зависи от целите – дали ще се търси бърз растеж, ако, разбира се, такъв въобще е възможен на сегашния етап. За пиков резултат като от „Сеул ‘88“ с десет олимпийски шампиони и 35 медала е необходимо поне десетилетие да се инвестират по стотици милиони в родния спорт. Но това не е реално.

А кое е реално?
– Методично увеличаване на средствата за специализирани спортни училища, на спортната инфраструктура по общините и за тотално навлизане на науката в спорта. Било като министър или не – твърдо съм решил да продължа да работя за каузата по намиране на средства за създаване на научен спортен център. И в него да се обединят усилията на учени от спорта и от медицината, за да получават нашите състезатели адекватно и модерно обезпечаване на подготовката, както в повечето развити държави.


Най-трудния казус за вас като министър?
– Казусите са два – с футболния ЦСКА и с Българската федерация по шахмат. И в двата случая има сблъсък между морала и закона. А известно е, че невинаги законното е морално, моралното – законно. В този случай ми костваше много нерви да пренебрегна личното си мнение и отношение и да се придържам стриктно към буквата на закона. Такъв беше впрочем и съветът на премиера Бойко Борисов, който ми помогна в тези два казуса.

Вие сте министър в оставка. За какво не ви стигна времето?
– Един мандат е планиран за 4 години. Когато бягаш на 10 км, ти тактически си разпределяш силите за цялата дистанция. И ако те спрат на петия километър, е нормално постижението ти да се окаже по-слабо. Най-много съжалявам за Закона за спорта – забавихме го, за да изслушаме всички институции, чиято дейност е под регулацията му. Искахме да стане максимално добър и адекватен на исканията. И стана наистина такъв. Затова очаквам парламентът да има възможност да го приеме през следващата година.

От какво най-вече сте разочарован през тези две години?
– От темпа на работа на държавната административна машина. Свикнал съм на динамиката на частния бизнес. Въпреки че разбирам – работата с публични средства изисква прецизност, тотална прозрачност и много специалисти по веригата да прегледат дадено решение, преди то да влезе в сила. А това безспорно забавя и често изнервя. Трудно приемах и хейта, омразата и злонамереното заяждане. Те винаги са ме отблъсквали и няма как да свикна с тях или да ги оправдая.

В „сезонната работа“, както сам наричате министерския пост, общувахте директно с много спортни звезди. Впечатлението ви?
– Опознах от близо много от тях. Изключителни личности! Уникални не само като състезатели. Разделям ги на две групи – легендите и действащите в момента по арените. С настоящите ни асове ми беше най-вълнуващо, защото в моя стил на работа ми импонираше да съм близо до тях. Преживявах и обсъждах не само състезанията, но и всичко около подготовката им. Настоящите ни лидери в спорта са едно много по-различно поколение от тези в миналото и са ми адски интересни. А от легендите най-добро впечатление имам от Любо Ганев, Вальо Йорданов, Мария Гроздева, Катя Дафовска, Мишо Таков… Спирам дотук, за да не пропусна и съответно обидя някого. Много са. И всички те са изключително добри хора на първо място. Здраво стъпили на земята и знаещи, че славата и публичността са повече отговорност, отколкото привилегия. Впечатлен съм силно и от патриотизма на Кубрат Пулев, на Христо Стоичков, на Ивет Лалова. Тези три личности най-вече вдъхновяват днес българина за успехи. За вярата, че той може да побеждава въпреки всичко.

Интервю на Владимир Памуков, "Труд"

 

Шампион с Левски разкъса Сангаре

Не зная дали е играл някога футбол, обяви Славчев

Левски или Лудогорец в Младежката Шампионска лига

Финалът е на 21 май

Йордан Чолов: Това е отражение на целия сезон

Помощник треньорът на Хебър Йордан Чолов бе разочарован от загубата с 0:3 от Крумовград

Кирилов: Обясних на футболистите, че трябва да се борим като срещу ЦСКА

Наставникът на Крумовград Росен Кирилов говори след победата с 3:1 срещу Хебър (Пазарджик) в efbet Лига

Милен Желев с нов договор в Румъния

Бранителят остава в Оцелул до 2027 г.

Героят на Крумовград: Важното беше да победим и да се спасим

Авторът на два гола за Крумовград срещу Хебър Каталин Иту бе много доволен от успеха

Лудогорец с важна информация за мача с Левски и получаването на титлата

Шампионите призовават феновете да заемат местата си на трибуните възможно най-рано

Загорчич определи групата за ЦСКА 1948

Старши треньорът на Славия Златомир Загорчич определи групата за домакинството на ЦСКА 1948 от втория кръг на плейофната фаза на първенството

Арис Солун вади 2 милиона за Макун

Гръцкият Арис е проявил интерес към един от ключовите футболисти на Левски